AzScienceNet-in EaPConnect-də iştirakı Azərbaycanın tədqiqat və təhsilinə faydalar gətirir
“EaPConnect” saytında “AzScienceNet-in EaPConnect-də iştirakı Azərbaycanın tədqiqat və təhsilinə faydalar gətirir” adlı məqalə dərc olunub. Həmin məqaləni təqdim edirik:
Azərbaycanın tədqiqat və təhsil ictimaiyyəti son beş ildə milli tədqiqat və təhsil şəbəkəsi olan AzScienceNet-in dəstəyi və Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən EaPConnect layihəsində iştirakı sayəsində daha geniş onlayn xidmətlərdən istifadə  etdi, beynəlxalq əməkdaşlığı genişləndirdi.
İlk “EaPConnect” layihəsi 2020-ci ilin iyuluna kimi davam etdi və bundan sonra birinci mərhələnin uğurlarını daha da artırmaq üçün ikinci layihəyə start verildi. Bəs AzScienceNet baxımından hansı uğurlar əldə olundu?
Azərbaycan ilə yüksək səviyyəli razılaşma
22 iyun 2018-ci il tarixində Azərbaycan və Avropa ali təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlığı gücləndirmək üçün yüksək səviyyəli müqavilə imzalanmışdır. Müqavilə EaPConnect və Azərbaycanın elm və təhsil inteqrasiyasına verdiyi töhfələri təqdim etmək üçün keçirilən görüş zamanı imzalanmışdır.
Şəbəkə bağlantısının təkmilləşdirilməsi
Tələbələr, tədqiqatçılar və akademiklər, GEANT rəhbərliyi ilə EaPConnect satınalma fəaliyyətlərinin köməyi ilə əldə edilmiş, daha rəqabətli bazar qiymətləri ilə inkişaf etmiş İnternet bağlantısı sayəsində beynəlxalq səviyyədə daha yaxşı əməkdaşlıq edə bilərlər. İnternet bağlantısı qiymətləri 2016-cı ildə əhəmiyyətli dərəcədə aşağı düşdü və şəbəkə tutumu 10 dəfə artdı.
Məlumat xarakterli və kritik tədqiqatları dəstəkləmək
Seysmik cəhətdən çox aktiv olan Azərbaycanda zəlzələlər barədə məlumatların işlənməsi üçün yüksək sürətli İnternet vacibdir. AzScienceNet gün ərzində 10-20 təkanın aşkarlanmasına və emal edilməsinə kömək edən fasiləsiz İnternet, hesablama və yaddaş resursları ilə təmin etməklə,  zəlzələlərə dair Respublika Seysmik Tədqiqat Mərkəzi tərəfindən aparılan tədqiqatları dəstəkləyir.
Azərbaycanın ilk LoLa konsertində dünya premyerası
20 Dekabr 2019-cu ildə  Bakı Musiqi Akademiyasında “Ənənələri birləşdirək” devizi ilə konsert keçirildi. Bu coğrafi cəhətdən uzaq yerlərdə olan sənətçilərin birlikdə işləmək və real vaxt rejimində çıxış etmələrini təmin edən LoLa (LOw LAtency – aşağı gecikməli) audiovizual yayım sistemi ilə Azərbaycanda keçirilən ilk konsert idi. LoLa Azərbaycanda EaPConnect layihəsi və layihənin Tədqiqatını İşıqlandır Proqramının qalibi MIRCO sayəsində təsis edilmişdir.
Konsertdə Azərbaycan və Estoniyanın milli musiqi alətləri ilə ifa olunan yeni bəstənin premyerası nümayiş olundu. Tədbir AzScienceNet, AzEduNet şəbəkəsi, Estoniya Milli Tədqiqat və Təhsil Şəbəkəsinin (EENet of HITSA) və İtaliyanın tədqiqat və təhsil şəbəkəsi (GARR), Bakı Musiqi Akademiyası və Estoniya Musiqi və Teatr Akademiyasının əməkdaşlığı ilə baş tutmuşdur.
“Son illərdə GEANT-ın dəstəyi ilə AzscienceNet-də aparılan yenidənqurma işləri tədqiqat işimizin daha məhsuldar olmasında böyük rol oynayır. EaPConnect layihəsi sayəsində institutumuzun tədqiqatçıları AzScienceNet vasitəsilə GEANT tərəfindən göstərilən xidmətlərdən istifadə edə bilirlər və ümid edirəm ki, alimlər bu fürsətlərdən bəhrələnməyə davam edəcəklər”.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyev
İkinci layihədən  gözləntilər
“EU4Digital: Birləşdirən Tədqiqat və Təhsil İcmaları” ikinci EaPConnect layihəsi 1 İyul 2020-ci ildə başladı və onun ilk layihənin nailiyyətləri üzərində qurulması nəzərdə tutulmuşdur. Layihə tərəfdaşları ikinci layihə ilə bağlı gözləntilərini “Geant Connect”  jurnalında bölüşüblər.
Bu Azərbaycan üçün nə deməkdir?
“Güman edirəm ki, yeni layihədə IV sənaye inqilabında və süni intellekt texnologiyalarında davam edən  inkişafı nəzərə alaraq, daha “ağıllı” və qabaqcıl  şəbəkə servislərinin tətbiqinin şahidi olacağıq”.

AzScienceNet participation in EaPConnect brings benefits to Azerbaijan research and education
An achievement story "AzScienceNet's participation in EaPConnect brings benefits to research and education in Azerbaijan" was published on the EaPConnect website:
The research and education community in Azerbaijan has experienced easier access to a wider range of online services and greater opportunities for international collaboration during the past five years, thanks to support by the national research and education network AzScienceNet and its participation in the EU-funded EaPConnect project.
The first EaPConnect project ran until the end of June 2020 and was followed by a second project to further build on the successes of the first phase. So what were those successes from the AzScienceNet perspective?
High-level agreement within Azerbaijan
On 22 June 2018, a high-level agreement was signed to strengthen cooperation between Azerbaijan’s higher education institutions and those in Europe. The signing took place during a meeting to present EaPConnect and its contributions to science and education integration in Azerbaijan.
Network connectivity improvements
Students, researchers and academics can better collaborate internationally thanks to improved Internet connectivity with more competitive market prices, achieved with the help of EaPConnect procurement activities led by GÉANT. Prices for R&E Internet connectivity dropped substantially since the project first tendered in 2016 and the network capacity increased by around tenfold.
Supporting data-intensive and critical research
High-speed Internet is essential in order to process information about earthquakes in Azerbaijan, which is seismically very active. AzScienceNet supports research on earthquakes that is carried out by the Republican Seismic Survey Center, providing continuous Internet, computing and storage resources that help in the detection and processing of detects 10-20 tremors per day.
World premiere at Azerbaijan’s first ‘LoLa’ concert
The ‘Connecting Traditions’ concert on 20 December 2019 was the first performance in Azerbaijan using ‘LoLa’ low latency data transmission technology, which allows artists in geographically distant locations to work and perform together in real time. LoLa was established in Azerbaijan thanks to the EaPConnect project and MIRCO, a winner of the project’s Enlighten Your Research Programme. The concert featured a world premiere of new music for traditional instruments from Azerbaijan and Estonia, where some of the performers were located. The event involved collaboration between AzScienceNet, the AzEduNet network at the Baku Music AcademyEENet of HITSA at the Estonian Academy of Music and Theatre (EAMT), and the Italian research and education network GARR.
"In recent years, with support of GÉANT, reconstruction works in AzscienceNet play a major role in making our research work more productive. Thanks to the EaPConnect project, researchers from our institute are able to use services provided by GÉANT through AzScienceNet and hopefully, scholars will continue to benefit from these opportunities.”
Ramiz Aliguliyev, Correspondent Member of ANAS
Anticipating outcomes of the second project
‘EU4Digital: Connecting Research and Education Communities’, the second EaPConnect project started on 1 July 2020 and will build on the achievements of the first project.
The project partners shared their hopes for the second project in the GÉANT CONNECT magazine.
What does this mean for Azerbaijan?
In the new project, I expect we will witness the introduction of ever smarter, increasingly advanced network services, that take into account any developments arising in the ongoing Fourth Industrial Revolution and artificial intelligence technologies.”