Yeni texnologiya kiçik obyektləri saniyələr ərzində çap edir
İsveçrənin Lozanna Federal Politexnik Məktəbinin alimləri kiçik yumşaq obyektlərin yeni yüksək dəqiqlikli 3D-çap metodunu tapıblar.
Mütəxəssislərin sözlərinə görə, innovativ 3D-çap metodu çox qısa müddətə detallı obyektlərin yaradılması üçün istifadə edilə bilər. Müxtəlif teksturların (toxuma, orqan və eşitmə aparatları) sərt hissələrini çap etmək imkanı texnologiyanı tibb və biologiya sahələri üçün əvəzsiz edir.
naukatv.ru saytının məlumatında bildirilir ki, ənənəvi 3D-çap texnologiyaları detalları qat-qat yaradır. Yeni metodika isə tomoqrafiyanın prinsiplərinə əsaslanır. Printer yarımşəffaf gel (bioloji gel və ya maye plastik kütlə) vasitəsilə lazer ötürərək işləyir. Lazer mayeni polimerləşmə prosesində bərkiməyə vadar edir. Çap edilən obyektin formasından asılı olaraq, alqoritm şüaların miqdarını və hansı bucaq altında yönəldilməli olduğu istiqaməti dəqiqliklə hesablayır. Artıq sistem 80 mikrometr dəqiqliklə 2 sm-lik konstruksiyalar hazırlaya bilir. Hazırda mühəndislər komandası daha böyük ölçülü (15 sm-ə qədər) obyektləri çap edəcək yeni qurğuların yaradılması üzərində işləyir.

14 February 2020 - 17:19 | Technological innovations
According to specialists from the Lausanne Federal Polytechnic School, the innovative 3D printing method can be used to create detailed objects in record time. The ability to print hard parts of various textures (tissues, organs, hearing aids and mouthguards) makes the technology ideal for medicine and biology.
According to naukatv.ru, traditional 3D printing technologies create details layer by layer. The new technique is based on the principles of tomography. The printer works by sending a laser through a translucent gel (biological gel or liquid plastic). The laser causes the liquid to solidify during the polymerization process. Depending on the shape of the printed object, the algorithm accurately calculates where the rays should be directed, at what angle and in what quantity. Currently, the system is capable of producing two-centimeter structures with an accuracy of 80 micrometers. Now a team of engineers is working on new devices that will print larger objects (up to 15 centimeters).