Yeni texnologiya kiçik obyektləri saniyələr ərzində çap edir
İsveçrənin Lozanna Federal Politexnik Məktəbinin alimləri kiçik yumşaq obyektlərin yeni yüksək dəqiqlikli 3D-çap metodunu tapıblar.
Mütəxəssislərin sözlərinə görə, innovativ 3D-çap metodu çox qısa müddətə detallı obyektlərin yaradılması üçün istifadə edilə bilər. Müxtəlif teksturların (toxuma, orqan və eşitmə aparatları) sərt hissələrini çap etmək imkanı texnologiyanı tibb və biologiya sahələri üçün əvəzsiz edir.
naukatv.ru saytının məlumatında bildirilir ki, ənənəvi 3D-çap texnologiyaları detalları qat-qat yaradır. Yeni metodika isə tomoqrafiyanın prinsiplərinə əsaslanır. Printer yarımşəffaf gel (bioloji gel və ya maye plastik kütlə) vasitəsilə lazer ötürərək işləyir. Lazer mayeni polimerləşmə prosesində bərkiməyə vadar edir. Çap edilən obyektin formasından asılı olaraq, alqoritm şüaların miqdarını və hansı bucaq altında yönəldilməli olduğu istiqaməti dəqiqliklə hesablayır. Artıq sistem 80 mikrometr dəqiqliklə 2 sm-lik konstruksiyalar hazırlaya bilir. Hazırda mühəndislər komandası daha böyük ölçülü (15 sm-ə qədər) obyektləri çap edəcək yeni qurğuların yaradılması üzərində işləyir.

Швейцарские исследователи разработали новый высокоточный метод 3D-печати небольших мягких объектов.
По словам специалистов Федеральной политехнической школы Лозанны, инновационный метод 3D-печати может быть использован для создания детальных объектов в рекордно короткие сроки. Возможность печатать твёрдые части различных текстур (ткани, органы, слуховые аппараты и каппы) делает технологию идеально подходящей для медицины и биологии.
Как сообщает naukatv.ru, традиционные технологии 3D-печати создают детали слой за слоем. Новая методика основана на принципах томографии. Принтер работает, посылая лазер через полупрозрачный гель (биологический гель или жидкий пластик). Лазер заставляет жидкость отвердевать в процессе полимеризации. В зависимости от формы печатаемого объекта алгоритм точно рассчитывает, куда нужно направить лучи, под каким углом и в каком количестве. В настоящее время система способна изготавливать двухсантиметровые конструкции с точностью до 80 микрометров. Сейчас команда инженеров работает над новыми устройствами, которые будут печатать объекты большего размера (до 15 сантиметров).