Gənclər süni intellekt texnologiyalarına böyük maraq göstərirlər
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda “Sabahın alimləri” IX Respublika müsabiqəsinin final mərhələsinə vəsiqə qazanmış şagirdlər ilə görüş keçirildi.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Rasim ƏliquliyevAvropa liseyinin İKT üzrə direktor müavini Rahilə Əliyarzadə, müəllim heyəti, eləcə də institutun Elmi şurasının üzvləri və gənc alimlər iştirak etdilər.
Akademik Rasim Əliquliyev institutda şagirdlərlə keçirilən görüşün əsas məqsədinin şagirdlərdə elmə marağın artırılması olduğunu bildirdi.
R.Əliquliyev AMEA-nın dünya elminə inteqrasiya, mühüm elmi nailiyyətlərin əldə olunması, gənclərin elmə cəlb olunması işinə mühüm töhfələr verdiyini qeyd etdi, akademiyanın əsas prioritet istiqamətlərindən birinin elm və təhsilin inteqrasiyası olduğunu vurğuladı. Alim bu məqsədlə gənclər arasında olimpiadaların təşkil olunduğunu və müxtəlif elmi və texnoloji layihələrin icra olunduğunu nəzərə çatdırdı. İnstitut direktoru liseyin şagirdlərinin elmə marağının artırılması üçün onlarla interaktiv işlərin aparılmasının böyük səmərə verəcəyinə əminliyini ifadə etdi. O qeyd etdi ki, bu əməkdaşlıq çərçivəsində institutun əməkdaşları, magistrantları, eləcə də Gənc alim və mütəxəssislər şurasının üzvləri şagirdlərin İKT sahəsində bilik və bacarıqlarını artırmaq məqsədilə onlara dəstək olacaqlar.
Akademik Rasim Əliquliyev ölkə prezidenti cənab İlham Əliyevin yanvar ayının 22-də Davos Forumunun Strateji baxış: Avrasiya mövzusunda keçirilən panel iclasındakı çıxışını xatırladaraq “Azərbaycanda Dünya İqtisadi Forumunun regional mərkəzinin yaradılması bizim qarşımızda çoxçeşidli vəzifələr qoyur”, - deyə vurğuladı.
Akademik, həmçinin bu ilin may ayında AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 17 may – Ümumdünya Telekommunikasiya və İnformasiya Cəmiyyəti gününə həsr olunmuş “Süni intellekt: çağırışlar, problemlər və perspektivlər” mövzusunda ümumrespublika elmi-praktiki konfransının keçiriləcəyini diqqətə çatdırdı və “Sabahın alimləri” IX Respublika müsabiqəsinin iştirakçılarını konfransda yaxından iştirak etməyə dəvət etdi.
Daha sonra şagirdlər 2020-ci il 11-13 fevral tarixlərində İSEF – Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisi çərçivəsində keçiriləcək “Sabahın alimləri” IX Respublika müsabiqəsinə kompüter elmləri istiqaməti üzrə hazırlanmış layihələri təqdim etdilər. Akademik Zərifə Əliyeva adına liseyin 11-ci sinif şagirdi Ruslan Bayramov kənd təsərrüfatı ilə məşğul olan kiçik və orta sahibkarların fermer təsərrüfatında istifadə edə biləcəkləri “Plant Disease & Cause Detection using Deep Learning” robotunun, Bakı Avropa Liseyinin 9-cu sinif şagirdləri  Selcan KərimliNuray Kərimli “Coder Hub”, liseyin 10-cu sinif şagirdləri Məhərrəm ƏkbərovKamal Əlizadə “Health&Donate” tətbiqinin layihələrini təqdim etdilər.
“Cəmiyyətdə olan mentalitetdən irəli gələn problem və yanlış fikir mübadiləsi səbəbindən kompüter elmləri sahəsində böyük potensiala malik qadınlar proqramlaşdırma sahəsində uğur qazana bilmirlər”, - deyə qeyd edən N.Kərimli bu tətbiqi yazmaqda əsas məqsədlərinin proqramlaşdırmanın heç də əlçatmaz olmamasını sübut etməkdən ibarət olduğunu vurğuladı.
O, bildirdi ki, bu tətbiq “Java Script” proqlamlaşdırma dilinin “REACT Native framework”da yazılmış proqram məhsuludur. Qeyd etdi ki, proqramlaşdırma sahəsinə marağı olan şəxslər “C++”, “Java Script”, “Python” kimi dövrün ən məşhur proqramlaşdırma dillərini öyrənə biləcəklər. Məktəbli proqramda kursun mənimsənilmə dərəcəsini yoxlayan test nümunələrinin yerləşdirildiyini və kursun sonunda isitifadəçilərə sertifikatların veriləcəyini də diqqətə çatdırdı.
Gələcəkdə kosmanavt olmaq istəyini xüsusi həvəslə dilə gətirən S.Kərimli tətbiqin xüsusiyyətlərindən bəhs edərək onun istənilən yaş qrupuna uyğun olması və istifadə zamanı İnternet dəstəyinə ehtiyac olmaması barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, proqram həm Android, həm də İOS əməliyyat sistemlərini dəstəkləyir. Məktəbli sonda tətbiqin yalnız qadınlar üçün nəzərdə tutulmadığını, proqramlaşdırma sahəsinə marağı olan hər bir şəxsin ondan yararlana biləcəyini vurğuladı.
“Sabahın alimləri” IX Respublika müsabiqəsinin iştirakçılarından olan liseyin 10-cu sinif şagirdləri Məhərrəm Əkbərov və Kamal Əlizadə “Health&Donate” layihəsini təqdim etdilər. Günümüzün ən aktual problemlərindən bəhs edən M.Əkbərov bu tətbiqin insanlara kömək edəcəyini bildirdi. Vurğuladı ki, proqramda onlayn həkim, donor, dərman alış-verişi etmək və ən yaxın məsafədə olan xəstəxananı seçmək xidmətləri də mövcuddur.
Məktəblilər “Java Script” proqram dilinin köməyi ilə hazırlanan tətbiqin Android və İOS əməliyyat sistemlərində istifadə edilə biləcəyini də diqqətə çatdırdılar.
Sonra çıxış edən Avropa liseyinin direktor müavini Rahilə Əliyarzadə diqqətə çatdırdı ki, şagirdlər müsabiqəyə təqdim olunan bu layihələri İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun əməkdaşlarının elmi rəhbərliyi və məsləhəti ilə hazırlayıblar. Belə ki, R.Bayramov “Plant Disease & Cause Detection using Deep Learning” robotunu institutun şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yadigar İmamverdiyevin rəhbərliyi ilə araya-ərsəyə gətirib.
Bakı Avropa liseyi şagirdlərinin hazırladıqları “Coder Hub” layihəsi və “Health&Donate” tətbiqinin elmi rəhbəri və məsləhətçisi institutun əməkdaşı Yusif İmamverdiyevdir.
R.Əliyarzadə çıxışının yekununda akademik Rasim Əliquliyevə, layihələrin elmi rəhbərlərinə, eləcə də institut kollektivinin hər bir üzvünə layihələrin araya-ərsəyə gətirilməsi üçün şagirdlərə institutda yaradılan şəraitə, köməyə və mənəvi dəstəyə görə minnətdarlığını bildirdi.
Sonda bu müsabiqədə iştirakla bağlı görüləcək işlər barədə müzakirələr aparıldı, təkliflər səsləndirildi.

Youth is very interested in artificial intelligence technologies
The Institute of Information Technology of ANAS held a meeting with the students who qualified the final round of the IX Republican Competition "Scientists of Future".
The meeting was attended by ANAS Vice President, Director of the Institute, Academician Rasim Alguliyev, Deputy Director on ICT at the European Lyceum Rahila Aliyarzadeh, faculty members, as well as members of the Scientific Council of the Institute and young scientists.
Academician Rasim Alguliyev said that the main purpose of the meeting with the students at the Institute was to increase the interest of students in science.
R.Alguliyev noted that the ANAS has made a significant contribution to the integration of world science, the achievement of important scientific achievements, the attraction of young people to science, noting that one of the main priorities of the Academy is the integration of science and education. The scientist noted that for this purpose, youth Olympiads were organized and various scientific and technological projects were implemented. The director of the institute expressed confidence that the interactive work with the students of the lyceum to increase their interest in science would be a great success. He noted that as part of this cooperation, the Institute's staff, undergraduates, as well as members of the Young Scientists and Specialists Council will support students in enhancing their ICT knowledge and skills.
Academician Rasim Alguliyev recalled the speech of President Ilham Aliyev at the Davos Forum's panel session on "Strategic Vision: Eurasia" on January 22, noting that "establishing a regional center for the World Economic Forum in Azerbaijan puts us in a multidimensional role."
Academician also noted that the National Scientific and Practical Conference on Artificial Intelligence: Challenges, Problems and Perspectives will be held at the Institute of Information Technology of ANAS in May this year, dedicated to the World Telecommunication and Information Society Day. invited him to attend the conference closely.
The students then presented computer science projects to the IX Republican Competition "Scientists of Tomorrow", which will be held on February 11-13, 2020, as part of the International Science and Engineering Fair. Ruslan Bayramov, the 11th-grade student at the academy Zarifa Aliyeva High School, uses the robot "Plant Disease & Cause Detection" using the Deep Learning robot that small and medium-sized entrepreneurs can use in farming, Selcan Kerimli and Nuray The Coder Hub, Karimli's 10th-graders, Maharram Akbarov and Kamal Alizadeh presented their Health & Donate projects
"Women with great potential in computer science cannot succeed in programming because of the problems and misconceptions caused by mentality in society," Kerimli said, noting that the main purpose of writing this application is to prove that programming is not inaccessible.
She said that this application is a software product written in the "REACT Native framework" of JavaScript programming language. She noted that those interested in programming will be able to learn the most popular programming languages of the time, such as "C ++", "Java Script", "Python" and noted that the school program includes test samples to check the rate of proficiency of the course and that users will be given certificates at the end of the course.
Expressing her desire to become a cosmonaut in the future, Kerimli spoke about the features of the application and said that it is suitable for any age group and does not require Internet support when using it. He said the application supports both Android and iOS operating systems. At the end of the school, he emphasized that the application is not just for women, but that anyone interested in programming can benefit from it.
Maharram Akbarov and Kamal Alizade, 10th-grade students from the 9th Republican competition "Scientists of Future" presented the project "Health & Donate". Speaking about the urgent problems of today, M. Akbarov said that this program will help people. He emphasized that the program also includes an online doctor, donor, drug shopping, and the nearest hospital.
The schoolchildren also noted that the application developed using the Java Script software language can be used in both Android and iOS operating systems.
Speaking later, the Deputy Director of the European High School Rahila Aliyarzadeh said that students prepared these projects for the competition with the scientific guidance and advice of the Institute of Information Technology. Thus, Bayramov brought the robot "Plant Disease & Cause Detection using Deep Learning" under the guidance of Ph.D., Associate Professor, Yadigar Imamverdiyev.
The supervisor of the Coder Hub project and the Health & Donate application developed by schoolchildren of Baku European High School is Yusif Imamverdiyev, the colleague of the Institute.
At the end of his speech, R. Aliyarzade thanked the academician Rasim Alguliyev, scientific leaders of the projects, as well as each member of the staff of the Institute for the assistance and moral support