Gənclər süni intellekt texnologiyalarına böyük maraq göstərirlər
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda “Sabahın alimləri” IX Respublika müsabiqəsinin final mərhələsinə vəsiqə qazanmış şagirdlər ilə görüş keçirildi.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Rasim ƏliquliyevAvropa liseyinin İKT üzrə direktor müavini Rahilə Əliyarzadə, müəllim heyəti, eləcə də institutun Elmi şurasının üzvləri və gənc alimlər iştirak etdilər.
Akademik Rasim Əliquliyev institutda şagirdlərlə keçirilən görüşün əsas məqsədinin şagirdlərdə elmə marağın artırılması olduğunu bildirdi.
R.Əliquliyev AMEA-nın dünya elminə inteqrasiya, mühüm elmi nailiyyətlərin əldə olunması, gənclərin elmə cəlb olunması işinə mühüm töhfələr verdiyini qeyd etdi, akademiyanın əsas prioritet istiqamətlərindən birinin elm və təhsilin inteqrasiyası olduğunu vurğuladı. Alim bu məqsədlə gənclər arasında olimpiadaların təşkil olunduğunu və müxtəlif elmi və texnoloji layihələrin icra olunduğunu nəzərə çatdırdı. İnstitut direktoru liseyin şagirdlərinin elmə marağının artırılması üçün onlarla interaktiv işlərin aparılmasının böyük səmərə verəcəyinə əminliyini ifadə etdi. O qeyd etdi ki, bu əməkdaşlıq çərçivəsində institutun əməkdaşları, magistrantları, eləcə də Gənc alim və mütəxəssislər şurasının üzvləri şagirdlərin İKT sahəsində bilik və bacarıqlarını artırmaq məqsədilə onlara dəstək olacaqlar.
Akademik Rasim Əliquliyev ölkə prezidenti cənab İlham Əliyevin yanvar ayının 22-də Davos Forumunun Strateji baxış: Avrasiya mövzusunda keçirilən panel iclasındakı çıxışını xatırladaraq “Azərbaycanda Dünya İqtisadi Forumunun regional mərkəzinin yaradılması bizim qarşımızda çoxçeşidli vəzifələr qoyur”, - deyə vurğuladı.
Akademik, həmçinin bu ilin may ayında AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 17 may – Ümumdünya Telekommunikasiya və İnformasiya Cəmiyyəti gününə həsr olunmuş “Süni intellekt: çağırışlar, problemlər və perspektivlər” mövzusunda ümumrespublika elmi-praktiki konfransının keçiriləcəyini diqqətə çatdırdı və “Sabahın alimləri” IX Respublika müsabiqəsinin iştirakçılarını konfransda yaxından iştirak etməyə dəvət etdi.
Daha sonra şagirdlər 2020-ci il 11-13 fevral tarixlərində İSEF – Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisi çərçivəsində keçiriləcək “Sabahın alimləri” IX Respublika müsabiqəsinə kompüter elmləri istiqaməti üzrə hazırlanmış layihələri təqdim etdilər. Akademik Zərifə Əliyeva adına liseyin 11-ci sinif şagirdi Ruslan Bayramov kənd təsərrüfatı ilə məşğul olan kiçik və orta sahibkarların fermer təsərrüfatında istifadə edə biləcəkləri “Plant Disease & Cause Detection using Deep Learning” robotunun, Bakı Avropa Liseyinin 9-cu sinif şagirdləri  Selcan KərimliNuray Kərimli “Coder Hub”, liseyin 10-cu sinif şagirdləri Məhərrəm ƏkbərovKamal Əlizadə “Health&Donate” tətbiqinin layihələrini təqdim etdilər.
“Cəmiyyətdə olan mentalitetdən irəli gələn problem və yanlış fikir mübadiləsi səbəbindən kompüter elmləri sahəsində böyük potensiala malik qadınlar proqramlaşdırma sahəsində uğur qazana bilmirlər”, - deyə qeyd edən N.Kərimli bu tətbiqi yazmaqda əsas məqsədlərinin proqramlaşdırmanın heç də əlçatmaz olmamasını sübut etməkdən ibarət olduğunu vurğuladı.
O, bildirdi ki, bu tətbiq “Java Script” proqlamlaşdırma dilinin “REACT Native framework”da yazılmış proqram məhsuludur. Qeyd etdi ki, proqramlaşdırma sahəsinə marağı olan şəxslər “C++”, “Java Script”, “Python” kimi dövrün ən məşhur proqramlaşdırma dillərini öyrənə biləcəklər. Məktəbli proqramda kursun mənimsənilmə dərəcəsini yoxlayan test nümunələrinin yerləşdirildiyini və kursun sonunda isitifadəçilərə sertifikatların veriləcəyini də diqqətə çatdırdı.
Gələcəkdə kosmanavt olmaq istəyini xüsusi həvəslə dilə gətirən S.Kərimli tətbiqin xüsusiyyətlərindən bəhs edərək onun istənilən yaş qrupuna uyğun olması və istifadə zamanı İnternet dəstəyinə ehtiyac olmaması barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, proqram həm Android, həm də İOS əməliyyat sistemlərini dəstəkləyir. Məktəbli sonda tətbiqin yalnız qadınlar üçün nəzərdə tutulmadığını, proqramlaşdırma sahəsinə marağı olan hər bir şəxsin ondan yararlana biləcəyini vurğuladı.
“Sabahın alimləri” IX Respublika müsabiqəsinin iştirakçılarından olan liseyin 10-cu sinif şagirdləri Məhərrəm Əkbərov və Kamal Əlizadə “Health&Donate” layihəsini təqdim etdilər. Günümüzün ən aktual problemlərindən bəhs edən M.Əkbərov bu tətbiqin insanlara kömək edəcəyini bildirdi. Vurğuladı ki, proqramda onlayn həkim, donor, dərman alış-verişi etmək və ən yaxın məsafədə olan xəstəxananı seçmək xidmətləri də mövcuddur.
Məktəblilər “Java Script” proqram dilinin köməyi ilə hazırlanan tətbiqin Android və İOS əməliyyat sistemlərində istifadə edilə biləcəyini də diqqətə çatdırdılar.
Sonra çıxış edən Avropa liseyinin direktor müavini Rahilə Əliyarzadə diqqətə çatdırdı ki, şagirdlər müsabiqəyə təqdim olunan bu layihələri İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun əməkdaşlarının elmi rəhbərliyi və məsləhəti ilə hazırlayıblar. Belə ki, R.Bayramov “Plant Disease & Cause Detection using Deep Learning” robotunu institutun şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yadigar İmamverdiyevin rəhbərliyi ilə araya-ərsəyə gətirib.
Bakı Avropa liseyi şagirdlərinin hazırladıqları “Coder Hub” layihəsi və “Health&Donate” tətbiqinin elmi rəhbəri və məsləhətçisi institutun əməkdaşı Yusif İmamverdiyevdir.
R.Əliyarzadə çıxışının yekununda akademik Rasim Əliquliyevə, layihələrin elmi rəhbərlərinə, eləcə də institut kollektivinin hər bir üzvünə layihələrin araya-ərsəyə gətirilməsi üçün şagirdlərə institutda yaradılan şəraitə, köməyə və mənəvi dəstəyə görə minnətdarlığını bildirdi.
Sonda bu müsabiqədə iştirakla bağlı görüləcək işlər barədə müzakirələr aparıldı, təkliflər səsləndirildi.

В Институте информационных технологий НАНА состоялась встреча с учениками, получившими сертификат на финальный этап IX Республиканского конкурса «Ученые завтрашнего дня».
Во встрече приняли участие вице-президент НАНА, директор института, академик Расим Алигулиев, заместитель директора по ИКТ Европейского лицея Рахила Алиярзаде, преподавательский состав, а также члены Ученого совета и молодые ученые.
Академик Расим Алигулиев отметил, что основной целью встречи с учениками института является повышение интереса учащихся к науке.
Р.Алигулиев отметил, что НАНА внесла важный вклад в интеграцию мировой науки, достижение важных научных достижений, привлечение молодежи к науке, подчеркнув, что одним из приоритетных направлений академии является интеграция науки и образования. Ученый отметил, что с этой целью проводятся олимпиады среди молодежи и реализуются различные научные и технологические проекты. Директор Института выразил уверенность в том, что интерактивная работа с ними даст большой эффект для повышения интереса учащихся к науке. Он отметил, что в рамках этого сотрудничества сотрудники Института, магистранты, а также члены Совета молодых ученых и специалистов будут поддерживать студентов с целью повышения их знаний и навыков в области ИКТ.
Академик Расим Алигулиев, напомнив о выступлении президента страны Ильхама Алиева на панельном заседании Давосского форума 22 января на тему «Стратегический взгляд: Евразия», подчеркнул, что «Создание регионального центра Всемирного экономического форума в Азербайджане ставит перед нами многогранные задачи».
Академик также отметил, что в мае этого года в Институте информационных технологий НАНА состоится общереспубликанская научно-практическая конференция на тему «Искусственный интеллект: вызовы, проблемы и перспективы», посвященная Всемирному дню телекоммуникаций и информационного общества 17 мая, и пригласил участников IX Республиканского конкурса «Ученые завтрашнего дня» принять активное участие в конференции.
Затем учащиеся представили проекты, подготовленные в направлении компьютерных наук на IX Республиканский конкурс «Ученые завтрашнего дня», который состоится 11-13 февраля 2020 года в рамках проекта Международной выставки науки и техники– ISEF: ученик 11-го класса Лицея им. академика Зарифы Алиевой Руслан Байрамов – робота «Plant Disease & Cause Detection using Deep Learning», где малые и средние предприниматели, занимающиеся сельским хозяйством, смогут использовать его в фермерском хозяйстве; ученики 9-го класса Бакинского Европейского Лицея Руфат Керимли и Эльнур Мамедов – «Coder Hub»; ученики 9-го класса Бакинского Европейского Лицея Магеррам Акперов и Камал Ализаде – «Health&Donate».
«Женщины с большим потенциалом не могут добиться успеха в области программирования из-за проблем, возникающих в обществе связанным с менталитетом и неправильными обменами мнения», - отметив Н.Керимли подчеркнула, что его основные цели в написании этого приложения заключаются в том, чтобы доказать, что программирование не доступно вообще.
Она сказала, что это приложение является программным продуктом, написанным в «REACT Native framework» на языке программирования Java Script. Добавила, что лица, заинтересованные в области программирования, смогут изучать самые популярные языки программирования того времени, такие как «C++», «Java Script», «Python». Школьница также отметила, что в программе были размещены тестовые образцы, которые проверяют степень усвоения курса, и в конце курса пользователям будут выданы сертификаты.
С особым энтузиазмом выразив желание стать космонавтом в будущем С.Керимли рассказала об особенностях приложения и сообщила, что он подходит для любой возрастной группы и не нуждается в поддержке Интернета во время использования. Она сказала, что программа поддерживает как операционные системы «Android», так и «IOS». Школьница подчеркнула, что приложение предназначено не только для женщин, но и для тех, кто заинтересован в области программирования, может воспользоваться им.
Затем представили проект «Health&Donate», ученики 10-го класса, участники IX Республиканского конкурса «Ученые завтрашнего дня» Магеррам Акбаров и Кямал Ализаде. Говоря о самых актуальных проблемах современности, М.Акбаров сказал, что это приложение поможет людям. Он подчеркнул, что в программе также есть услуги онлайн-врача, донора, покупки лекарств и выбора больницы на ближайшем расстоянии. Школьники также отметили, что приложение, разработанное с помощью языка программирования «Java Script», можно использовать в операционных системах Android и IOS.
Затем заместитель директора Европейского лицея Рахила Алиярзаде довела до внимания, что учащиеся подготовили проекты под научным руководством и советом сотрудников Института информационных технологий. Так как Р.Байрамов разработал робот «Plant Disease & Cause Detection using Deep Learning» под руководством заведующего отделом института, доктора философии по технике, доцента Ядигара Имамвердиева.
Научный руководитель и консультант проекта Coder Hub и приложения Health&Donate, подготовленного учениками Бакинского Европейского лицея, - лаборант Института Юсиф Имамвердиев.
В завершение своего выступления Р.Алиярзаде выразила благодарность академику Расиму Алигулиеву, научным руководителям проектов, а также каждому члену коллектива института за созданные в институте условия, помощь и моральную поддержку.