“Xiaomi” 100 vatt gücündə rekord sürətə malik enejidoldurma texnologiyasını təqdim edib
“Xiaomi” şirkəti 100 vatt gücündə rekord sürətə malik enejidoldurma texnologiyasını təqdim edib. “Super Charge Turbo” adlı texnologiya ilk olaraq, “Redmi” flaqman smartfonlarında tətbiq ediləcək. 100 vatt gücündə cihaz 4000 milliamper/saat tutumlu akkumulyatora malik smartfonu cəmi 17 dəqiqə ərzində tamamilə eneji ilə doldurmağa imkan verir.
hi-tech.mail.ru saytının məlumatına əsasən, texnologiyanın xüsusiyyətinə görə istənilən akkumulyatorun faktiki həcmi 20 faiz azaldılacaq. Məsələn, 100 vatt gücündə enerjidoldurma cihazı 5000 milliamper/saat tutumlu akkumulyatoru yalnız 4000 milliamper/saata qədər doldura biləcək. Buna görə də belə texnologiyaya malik smartfonlar bir dəfə enerji ilə doldurulduqdan sonra o qədər də uzun müddət işləməyəcək.
Həmçinin, güclü enerjidoldurma texnologiyasının hazırlanması üçün gərginlik əhəmiyyətli dərəcədə artırılıb, ana plata, akkumulyator və qidalanma blokunun qızmadan və qısa qapanmadan qorunması məqsədilə texnologiyaya bir neçə mexanizm əlavə edilib.
Şirkət nümayəndələri bu haqda məlumat verməsələr də, ehtimal olunur ki, texnologiyanın son versiyasında smartfonlar daim 100 Vatt gücündə cihazla enerji toplamayacaqlar. Çünki smartfonu yarım saat ərzində enerji ilə doldurmaq həmişə tələb olunmur.

Компания рассказала об особенностях и сложности работы зарядки смартфона на такой рекордной мощности.
Быструю зарядку мощностью 100 Вт анонсировали еще в ноябре прошлого года, но только сейчас вице-президент Xiaomi и руководитель бренда Redmi Лю Вейбинг поделился подробностями технологии.
Как сообщает hi-tech.mail.ru, технология получила название Suer Charger Turbo, и она появится сначала во флагманских смартфонах Redmi. Компания обещает с помощью 100-ваттной зарядки полностью зарядить смартфон с аккумулятором 4000 мАч всего за 17 минут.
При этом у технологии есть несколько сложностей, которыми придется пожертвовать ради скорости. Из-за особенности технологии фактическая емкость любого аккумулятора будет снижена на 20%. Например, 100-ваттная зарядка сможет напомнить аккумулятор емкостью 5000 мАч только на 4000 мАч. Поэтому смартфоны с такой зарядкой будут работать не так долго от одного заряда, как могли бы.
Еще пришлось реализовать дополнительные меры безопасности. Для реализации зарядки такой мощности пришлось значительно увеличить напряжение и добавить несколько защитных механизмов от перегрева и замыкания аккумулятора, материнской платы и самого блока питания.