İctimai nəqliyyatda gediş haqqını elektron pul kisəsi ödəyəcək
Belarusiyanın qədim şəhərlərindən olan Qomeldə bu ayın 6-dan etibarən ictimai nəqliyyatda gediş haqqı elektron pul kisəsi vasitəsi ilə ödəniləcək.
Bu barədə məlumat verən “Gomeloblavtotrans” ASC-nin baş direktoru Dmitri Starostenko bildirib ki, bu ödəniş sistemi QR kodu ilə işləməyə əsaslanır. O, İnformasiya texnologiyalarının inkişafı “Gomeloblavtotrans” ASC-nin 2020-ci il üçün prioritet vəzifəsidir. Bu layihəni uğurla həyata keçirəcəyimizə əminik, - deyə qeyd edib.
belta.by saytının məlumatına görə, mobil proqramı Minsk şirkəti hazırlayıb və “Belinvestbank” elektron pul kisəsi texnologiyasını təqdim edib. Sistem şəhər marşrutlarından birində sınaqdan keçiriləcək. İlin sonuna qədər şəhərdaxili bütün ictimai nəqliyyatlarda gediş haqqının smartfonlarla həyata keçirilməsi planlaşdırılır.
Mütəxəssislər həm sakinlər, həm də müəssisələrin rahatlığı üçün müasir texnologiyaların nəqliyyat sektorunda fəal şəkildə tətbiq edilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.

Проезд в общественном транспорте будет оплачиваться электронным кошельком
Систему оплаты проезда в городских автобусах с помощью мобильных телефонов начнут тестировать в Гомеле. Пилотный проект планируют запустить уже 6 февраля.
Система оплаты на базе платежного сервиса «Оплати» базируется на работе с QR-кодом. Мобильное приложение разработала минская компания, а Белинвестбанк предоставляет технологии электронного кошелька. На начальном этапе в автобусах будут работать и кондукторы, которые смогут выполнять функции контролера. Систему опробуют на одном из городских маршрутов, к концу года стоит задача внедрить ее во всей городской сети.
«Развитие информационных технологий - приоритетная задача ОАО «Гомельоблавтотранс» на 2020 год, есть уверенность, что мы успешно реализуем этот проект», - сказал Дмитрий Старостенко.
Как передает belta.by, Геннадий Соловей подчеркнул необходимость активнее внедрять, развивать современные технологии, в том числе и в транспортной сфере. «Нужно искать варианты, продумывать идеи, воплощать их в жизнь и для удобства, комфорта жителей, и для развития предприятия», - сказал губернатор.