Bu gün “Beynəlxalq fərdi məlumatların mühafizəsi günü”dür
Bu gün dünya ölkələrində “Beynəlxalq fərdi məlumatların mühafizəsi günü” qeyd olunur. Bu bayram İnternet istifadəçilərinin virtual və real həyatlarının təhlükəsizliyini təmin edən davranış qaydalarına riayət etməkləri məqsədi ilə təsis edilib. Bəzi ölkələrdə bu tarix Məxfilik Günü adlanır.
Fərdi məlumatların mühafizəsi gününü qeyd etmək qərarı 26 aprel 2006-cı ildə Avropa Şurasının Nazirlər Komitəsi tərəfindən qəbul edilib.
Məhz bu gün - 28 yanvar 1981-ci ildə Avropa Şurası “Fərdi məlumatların avtomatlaşdırılmış qaydada işlənməsi ilə əlaqədar şəxslərin qorunması haqqında” Konvensiya imzalayıb. Konvensiya şəxsi məlumatların qorunması sahəsində insan hüquqlarının müdafiəsi mexanizmlərini müəyyənləşdirən və fərdi məlumatlar anlayışının tərifini verən ilk məcburi beynəlxalq sənəddir.
Xatırladaq ki, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 29 noyabr 2019-cu il tarixində keçirilən “İnformasiya təhlükəsizliyinin aktual multidissiplinar elmi-praktiki problemləri” V respublika konfransı fərdi məlumatların təhlükəsizliyinin təmin edilməsi və qorunması problemlərinə həsr olunub. Konfransda fərdi məlumatların təhlükəsizliyinin multidissiplinar problemləri, cəmiyyətdə informasiya təhlükəsizliyi mədəniyyətinin formalaşdırılması, fərdi məlumatların təhlükəsizliyinin etibarlı idarə edilməsi kimi məsələlər müzakirə olunub. İnstitutda müntəzəm olaraq fərdi məlumatların mühafizəsi məsələlərinə dair tədqiqatlar aparılır.

Сегодня в странах мира отмечается «Международный День защиты персональных данных». Этот праздник был учрежден с целью соблюдения правил поведения пользователей интернета, обеспечивающих безопасность их виртуальной и реальной жизни. В некоторых странах эту дату называют «Днем конфиденциальности».
Решение о праздновании Дня защиты персональных данных было принято Комитетом министров Совета Европы 26 апреля 2006 года.
Именно сегодня-28 января 1981 года Совет Европы подписал Конвенцию «О защите лиц, связанных с автоматизированной обработкой персональных данных». Конвенция – первый обязательный международный документ, определяющий механизмы защиты прав человека в области защиты персональных данных и определяющий понятие «персональные данные».
Напомним, что V Республиканская конференция «Актуальные мультидисциплинарные научно-практические проблемы информационной безопасности», прошедшая 29 ноября 2019 года в Институте информационных технологий НАНА, посвящена проблемам обеспечения и защиты персональных данных. На конференции обсуждались такие вопросы, как мультидисциплинарные проблемы безопасности персональных данных, формирование культуры информационной безопасности в обществе, надежное управление безопасностью персональных данных. В институте регулярно проводятся исследования по вопросам защиты персональных данных.