Las-Veqasda keçirilən, elektronika sahəsində genişmiqyaslı tədbirlərdən biri olan, bu il çox sayda maraqlı açıqlamalarla müşayiət olunan “CES 2020” texnologiya sərgisi bu gün öz işini yekunlaşdırır.
Sərgidə yaşlı insanların həyatını asanlandırmaq üçün hazırlanan qadcetlər də nümayiş olunub. Bu, xüsusilə tibbi monitorinq üçün hazırlanmış bir sıra yeni məhsullar, qiymətli tibbi informasiyanı toplamağa kömək edən portativ qurğulardır. Həmin cihazlarda məlumatlar təhlil edildiyi serverə göndərilir və problem aşkar olduqda qadcet sahibi xüsusi bildiriş alır.
“CarePredict” şirkəti yaşlılar üçün xüsusi hazırlanmış “ağıllı” saatları təqdim edib. “CarePredict” jestləri tanımaqla yanaşı potensial sağlamlıq problemləri barədə xəbərdarlıq etmək imkanına malikdir.
Bundan əlavə, “Z-Works” şirkəti “Origin Wireless” sistemi ilə birlikdə Wi-Fi siqnalından istifadə edərək insanı izləmək üçün istifadə olunan innovativ “Z-wave” protokolunu nümayiş etdirib. Yıxılan və ya evin ətrafında hərəkət edən yaşlı insanı bu qurğu sayəsində izləmək mümkündür.
planet-today.ru saytının məlumatına görə, Tayvanın Sənaye Texnologiyaları Tədqiqat İnstitutunun (Industrial Technology Research Institute) əməkdaşları “CES 2020”də yaşlılar üçün yaradılan xüsusi əyləncəli robot da təqdim ediblər.

Innovative gadgets for the elderly introduced at CES 2020
In Las Vegas (USA), one of the largest events in the field of consumer electronics continues - the grandiose technology exhibition CES 2020, which this year is accompanied by a particularly large number of interesting announcements. At the exhibition you can also find gadgets targeted at the elderly.
This, in particular, a variety of new products designed for medical monitoring. We are talking about wearable devices that help to collect valuable medical information - the data is sent to the server where they are analyzed, and in case of problems, the gadget owner receives a special notification.
Many companies are looking at the segment of wearable devices for the elderly - for example, CarePredict has announced smart watches designed specifically for the elderly. Development CarePredict is able to recognize gestures, as well as warn of potential health problems.
Z-Works has revealed its innovative Z-wave protocol, which, in conjunction with the Origin Wireless system, can be used to track a person using a Wi-Fi signal. In this way, falls can be detected and the elderly person moving around the house.
Colleagues of the Industrial Technology Research Institute (Taiwan) brought to CES 2020 a special entertaining robot, created also for senior citizens, planet-today.ru reports.