Las-Veqasda keçirilən, elektronika sahəsində genişmiqyaslı tədbirlərdən biri olan, bu il çox sayda maraqlı açıqlamalarla müşayiət olunan “CES 2020” texnologiya sərgisi bu gün öz işini yekunlaşdırır.
Sərgidə yaşlı insanların həyatını asanlandırmaq üçün hazırlanan qadcetlər də nümayiş olunub. Bu, xüsusilə tibbi monitorinq üçün hazırlanmış bir sıra yeni məhsullar, qiymətli tibbi informasiyanı toplamağa kömək edən portativ qurğulardır. Həmin cihazlarda məlumatlar təhlil edildiyi serverə göndərilir və problem aşkar olduqda qadcet sahibi xüsusi bildiriş alır.
“CarePredict” şirkəti yaşlılar üçün xüsusi hazırlanmış “ağıllı” saatları təqdim edib. “CarePredict” jestləri tanımaqla yanaşı potensial sağlamlıq problemləri barədə xəbərdarlıq etmək imkanına malikdir.
Bundan əlavə, “Z-Works” şirkəti “Origin Wireless” sistemi ilə birlikdə Wi-Fi siqnalından istifadə edərək insanı izləmək üçün istifadə olunan innovativ “Z-wave” protokolunu nümayiş etdirib. Yıxılan və ya evin ətrafında hərəkət edən yaşlı insanı bu qurğu sayəsində izləmək mümkündür.
planet-today.ru saytının məlumatına görə, Tayvanın Sənaye Texnologiyaları Tədqiqat İnstitutunun (Industrial Technology Research Institute) əməkdaşları “CES 2020”də yaşlılar üçün yaradılan xüsusi əyləncəli robot da təqdim ediblər.

На выставке CES 2020 представили инновационные гаджеты для пожилых людей
В Лас-Вегасе (США) продолжается одно из самых масштабных мероприятий в сфере потребительской электроники — грандиозная технологическая выставка «CES 2020», которая в этом году сопровождается особенно большим количеством интересных анонсов. На выставке можно обнаружить и гаджеты, ориентированные на пожилых людей.
Это, в частности, разнообразные новинки, разработанные для медицинского мониторинга. Речь идет о носимых устройствах, которые помогают собирать ценную медицинскую информацию — данные отправляются на сервер, где производится их анализ, и в случае обнаружения проблем владелец гаджета получает специальное уведомление.
Многие компании присматриваются к сегменту носимых устройств для пожилых — например, компания CarePredict анонсировала «умные» часы, созданные специально для людей преклонного возраста. Разработка CarePredict умеет распознавать жесты, а также предупреждать о потенциальных проблемах со здоровьем.
Как сообщает planet-today.ru, компания Z-Works показала свой инновационный протокол Z-wave, который в связке с системой Origin Wireless может использоваться для слежения за человеком при помощи сигнала Wi-Fi. Таким образом можно обнаруживать падения и следить за перемещением пожилого человека по дому. Сотрудники Industrial Technology Research Institute (Тайвань) привезли на «CES 2020» специального развлекательного робота, созданного в том числе и для пожилых граждан.