Mütəxəssislərin fikrincə, kibertəhlükələrin mənzərəsi ilbəil dəyişir – yeni meyllər, vasitələr və həssaslıqlar ortaya çıxır. Bəs, 2020-ci ildə kiber cinayətkarlardan və onlarla mübarizə aparan tədqiqatçılardan hansı yeniliklər gözlənillir?
“Eset Russia” beynəlxalq şirkətinin informasiya təhlükəsizliyi üzrə mütəxəssisləri kibertəhlükələrin minimuma endirilməsi üçün istifadəçilərin hansı məqamlara diqqət etməli olduqları barədə danışıblar. Onların sözlərinə görə, hazırda kibertəhlükəsizlik sahəsində mütəxəssis çatışmazlığı var.
Hazırda informasiya təhlükəsizliyinin qorunmasında süni intellektdən geniş istifadə olunur. “Jet İnfosistemlər İnformasiya Təhlükəsizliyi Mərkəzi”nin baş mühəndis-dizayneri Aleksandr Asmolov izah edir ki, əşyaların İnternetinə aid kompromis qurğular müxtəlif hücumlara qarşı botnetlərdə birləşirlər.
“Avast” “Threat Landscape Report”un 2020-ci il üçün kibertəhlükəsizlik proqnozlarını təqdim edib. “Avast” mobil qurğularının təhlili və qorunması şöbəsinin müdiri Nikolaos Hrisaidos bildirib ki, burada əsas tendensiyalar ağıllı qurğulara hücumların sayının artması, iOS-da zəifliklərin axtarışı, zərərli proqramların yayılmasının yeni üsulları və məxfiliyə diqqətin artırılmasıdır. O, qeyd edib ki, Rusiyada ağıllı evlərin 44% -dən çoxu hücum riski altındadır.
Xatırladaq ki, 2019-cu ildə tədqiqatçılar “Google Play Store”da dəfələrlə istifadəçilərin şəxsi məlumatlarına daxil olmaq hüquqlarından sui-istifadə edən casus proqramlarını aşkar edən tətbiqlər hazırlayıblar.
“Oberon”un informasiya təhlükəsizliyi departamentinin direktoru Andrey Golovin qeyd edir ki, 2020-ci ildə informasiya təhlükəsizliyindəki tendensiyalardan biri hakerlərin diqqətini böyük şirkətlərə yönəltməkdir. O, korporativ sektorun hələ də haker hücumlarına qarşı həssas olduğunu diqqətə çatdırır. Bildirir ki, hakerlərin marağına görə ikinci yerdə istifadəçilərin şəxsi məlumatları olacaq.
“Check Point Software Technologies” şirkətinin mütəxəssisləri hesab edirlər ki, süni intellekt texnologiyalarından istifadə cəmiyyətə getdikcə daha çox təsir edəcək və kiberhücumlar kiçik ölkələr arasında dolayı münaqişə kimi istifadə ediləcək.
gazeta.ru saytının məlumatına görə, fərdi məlumatların qorunması məsələsi hər zaman gündəmdə qalmağa davam edəcək, çünki hər bir istifadəçi şəbəkədə nəzərə çarpan rəqəmsal iz buraxır.

Какие кибербезопасности ждут пользователей интернета в этом году
По мнению специалистов, с каждым годом меняется облик киберугроз – появляются новые тенденции, средства и чувствительность. А какие новшества ожидаются от киберпреступников и исследователей, борющихся с ними, в 2020 году?
Специалисты по информационной безопасности международной компании «Eset Russia» рассказали о том, на какие моменты должны обратить внимание пользователи, чтобы свести к минимуму кибербезопасность. По их словам, в настоящее время существует дефицит специалистов в области кибербезопасности.
В настоящее время в защите информационной безопасности широко используется.  Главный инженер-дизайнер «Центра информационной безопасности Jet Infosystems» Александр Асмолов объясняет, что компромиссные устройства, связанные с Интернетом вещей, объединяются в ботнеты против различных атак.
«Avast» представила прогнозы кибербезопасности «Treat Landscape Report» на 2020 год. Начальник отдела анализа и защиты мобильных устройств «Avast» Николаос Хрисаидос сказал, что основными тенденциями здесь являются увеличение количества атак на смарт-устройства, поиск уязвимостей в iOS, новые методы распространения вредоносных программ и повышение внимания к конфиденциальности. Он отметил, что в России более 44% «умных» домов находятся под угрозой нападения.
Напомним, в 2019 году исследователи разработали в «Google Play Store» приложения, которые неоднократно выявляли шпионские программы, злоупотребляющие правами доступа к персональным данным пользователей.
Директор департамента информационной безопасности Oberon Андрей Головин отметил, что одной из тенденций в информационной безопасности в 2020 году является привлечение внимания хакеров к крупным компаниям. Он подчеркивает, что корпоративный сектор по-прежнему уязвим к хакерским атакам. По его словам, на втором месте по интересу хакеров будут личные данные пользователей.
Специалисты компании «Check Point Software Technologies» считают, что использование технологий искусственного интеллекта будет все больше влиять на общество, а кибератаки будут использоваться как косвенный конфликт между малыми странами.
Как сообщает gazeta.ru, вопрос о защите персональных данных будет оставаться на повестке дня в любое время, так как каждый пользователь оставляет в сети заметный цифровой след.