Amerikanın “Skyryse” şirkəti ticarət uçuşları üçün pilotsuz vasitə kimi təsdiqlənmiş dünyanın ilk avtonom idarəetmə vertolyotunu təqdim edib. Qurğunun uçuş sınaqları uğurla həyata keçirilib.
Qurğu hazır vertolyot modelinin dəyişdirilməsi nəticəsində hazırlanıb. “Flight Stack” dəstini quraşdırmaq üçün sınaq platforması olaraq dörd nəfərlik “Robinson R-44” vertolyotu seçilib. Xüsusi idarəetmə dəsti həm tam, həm də qismən sərbəst uçuşu təmin edir.
4pda.ru saytının məlumatına görə, “Flight Stack” dəstinə “ağıllı enmə meydançası” adlanan sensor panellər də daxil edilib. Pilotsuz vertolyotda hava şəraiti, ətrafdakı quşlar, eləcə də dronlar və uçuş edən digər obyektlər haqqında əlavə məlumat verən sistem quraşdırılıb.
Mütəxəssislər qeyd edirlər ki, bütün sistemlər ABŞ Federal Aviasiya Administrasiyası şəbəkələri ilə məlumat mübadiləsində fəaliyyət göstərəcək. Pilotsuz uçuş vertolyotunun kommersiya fəaliyyətinə başlama tarixinin qısa vaxt ərzində açıqlanacağı gözlənilir.

Пока одни компании только разрабатывают концепты летающих автомобилей, другие уже анонсировали своё видение аэротакси на более традиционной платформе. Американская Skyryse представила первый в мире вертолёт с системой автономного управления, который уже прошёл сертификацию в качестве беспилотного транспортного средства для коммерческих рейсов.
Как сообщает 4pda.ru, основное отличие технологии от аналогичных разработок заключается в том, что она позволяет модифицировать уже готовые модели вертолётов, минуя этап разработки с нуля. В качестве тестовой платформы для установки комплекта Flight Stack был выбран четырёхместный Robinson R-44. Фирменный набор компонентов управления обеспечивает как полностью, так и частично автономный полёт — в последнем случае процесс напоминает работу круиз-контроля в автомобиле.
Комплект Flight Stack также включает сенсорные панели, названные «умными посадочными площадками». Они передают автопилоту дополнительную информацию о погоде, а также низколетящих объектах вроде птиц или дронов в окрестностях. Предполагается, что все системы будут обмениваться данными с существующими сетями Федерального управления гражданской авиации США.