AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Beynəlxalq Əlaqələr şöbəsinin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Babək Nəbiyev GEANT (Avropa Elm və Təhsil Şəbəkələri Assosiasiyası, Gigabit European Advanced Network Technology) Assosiasiyasının Baş Assambleyasının toplantısında iştirak edib. Görüş EaPConnect layihəsinə qoşulan Şərq tərəfdaşlığı ölkələrinin layihə icraçılarının iştirakı ilə baş tutub.
B.Nəbiyev GEANT Assosiasiyasının Baş Assambleyası üzvlərindən Marko Banak ilə keçirilən ikitərəfli görüşdə GEANT üzvlük haqqının yeni hesablanma mexanizmlərini müzakirə edib. Gələcəkdə bu mexanizmlərin GEANT-ın digər beynəlxalq layihələrinə tətbiq olunması məqsədəuyğun hesab edilib.
O, həmçinin, GEANT-ın Şura üzvü Raymundus Tuminauskas, Beynəlxalq layihələr üzrə meneceri Veronika Di Luna, “Marketinq və Kommunikasiya üzrə Xüsusi Maraq Qrupu”nun koordinatoru Laura Durnford və tədqiqatlar üzrə məsul şəxs Kris Atherton ilə “5-ci Şərq Tərəfdaşlığı E-infrastrukturu Konfransı” (5th Eastern Partnership E-infrastructures Conference, EaPEC 2020) ilə bağlı ikitərəfli və çoxtərəfli görüşlər keçirib, müzakirələr aparıb.
Səfər çərçivəsində Türkiyənin Tədqiqat şəbəkəsi və İnformasiya Mərkəzinin direktoru, Baş Assambleyanın üzvü Murat Satoğlu ilə də geniş müzakirələr aparılıb, qardaş ölkə ilə gələcək əməkdaşlığın perspektivləri nəzərdən keçirilib.
Qeyd edək ki, qəbul edilmiş qaydalara əsasən, il ərzində ən az iki dəfə GEANT-ın Baş Assambleyana üzv ölkələrin nümayəndələrinin görüşü keçirilir.

Head of the department of the institute participated in the meeting of the General Assembly
Head of theInternational Relations Department of the Institute of Information Technology of ANAS, Ph.D. Babak Nabiyev attended the meeting of the General Assembly of the GEANT Association (Gigabit European Advanced Network Technology). The meeting was held with the participation of project executors from the Eastern Partnership countries,  joined the project.
At a bilateral meeting, B. Nabiyev and member of the General Assembly of the GEANT Association, Marko Bona​č, discussed new mechanisms for calculating the membership fee of GEANT. And it was noted that in the future it is possible to introduce these mechanisms into other international projects of GEANT.
He also held bilateral and multilateral meetings and discussions with GEANTl Member of Board Raimundus Tuminauskas, International Project Manager Veronika Di Luna, Coordinator of the “Special Interest Group on Marketing and Communications” Laura Durnford, and Research Engagement Officer Chris Atherton in connection with the (5th Eastern Partnership E-infrastructures Conference, EaPEC 2020).
During the visit, extensive discussions were held with the Director of Turkish Academic Network and İnformation Center of Turkey, member of the General Assembly Murat Satoglu and the prospects for further cooperation with the brother country were considered.
The General Assembly is GÉANT’s highest governing body. Representatives of member organizations meet at least twice per year.