AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Beynəlxalq Əlaqələr şöbəsinin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Babək Nəbiyev GEANT (Avropa Elm və Təhsil Şəbəkələri Assosiasiyası, Gigabit European Advanced Network Technology) Assosiasiyasının Baş Assambleyasının toplantısında iştirak edib. Görüş EaPConnect layihəsinə qoşulan Şərq tərəfdaşlığı ölkələrinin layihə icraçılarının iştirakı ilə baş tutub.
B.Nəbiyev GEANT Assosiasiyasının Baş Assambleyası üzvlərindən Marko Banak ilə keçirilən ikitərəfli görüşdə GEANT üzvlük haqqının yeni hesablanma mexanizmlərini müzakirə edib. Gələcəkdə bu mexanizmlərin GEANT-ın digər beynəlxalq layihələrinə tətbiq olunması məqsədəuyğun hesab edilib.
O, həmçinin, GEANT-ın Şura üzvü Raymundus Tuminauskas, Beynəlxalq layihələr üzrə meneceri Veronika Di Luna, “Marketinq və Kommunikasiya üzrə Xüsusi Maraq Qrupu”nun koordinatoru Laura Durnford və tədqiqatlar üzrə məsul şəxs Kris Atherton ilə “5-ci Şərq Tərəfdaşlığı E-infrastrukturu Konfransı” (5th Eastern Partnership E-infrastructures Conference, EaPEC 2020) ilə bağlı ikitərəfli və çoxtərəfli görüşlər keçirib, müzakirələr aparıb.
Səfər çərçivəsində Türkiyənin Tədqiqat şəbəkəsi və İnformasiya Mərkəzinin direktoru, Baş Assambleyanın üzvü Murat Satoğlu ilə də geniş müzakirələr aparılıb, qardaş ölkə ilə gələcək əməkdaşlığın perspektivləri nəzərdən keçirilib.
Qeyd edək ki, qəbul edilmiş qaydalara əsasən, il ərzində ən az iki dəfə GEANT-ın Baş Assambleyana üzv ölkələrin nümayəndələrinin görüşü keçirilir.

Заведующий отделом института принял участие в заседании Генеральной Ассамблеи GEANT
Заведующий отделом международных связей Института информационных технологий НАНА, доктор философии по технике Бабек Набиев принял участие в заседании Генеральной Ассамблеи Ассоциации GEANT (Европейская ассоциация науки и образования, Gigabit European Advanced Network Technology). Встреча состоялась с участием проектных исполнителей стран Восточного партнерства, присоединившихся к проекту EaPConnect.
На двусторонней встрече Б.Набиев и член Генеральной Ассамблеи Ассоциации GEANT Марко Банак обсудили новые механизмы расчета членского взноса GEANT. И было отмечено, что в будущем возможны внедрения этих механизмов в другие международные проекты GEANT.
Он также провел двусторонние и многосторонние встречи и обсуждения с членом Совета GEANT Раймундусом Туминаускасом, менеджером Международных проектов Вероникой Ди Луной, координатором «Группы специального интереса по маркетингу и коммуникациям» Лаурой Дурнфордом и ответственным за исследования Крисом Атертоном в связи с 5-й конференцией Восточного партнерства E-инфраструктуры» (5th Eastern Partnership E-infrastructures Conference, EaPEC 2020).
В рамках визита были проведены широкие обсуждения с директором Исследовательского сети и Информационного центра Турции, членом Генеральной Ассамблеи Мурат Сатоглу и рассмотрены перспективы дальнейшего сотрудничества с братской страной.
Отметим, что согласно принятым правилам, в течение года не реже двух раз проводятся встречи представителей стран-членов Генеральной Ассамблеи GEANT.