“AzDoc” elektron sənəd dövriyyəsi sistemi “A-dan Z-yə elektron kargüzarlıq” xidmətlərini təqdim edir
05 Dekabr 2019 - 16:58 | Texnoloji yeniliklər
“AzDoc” elektron sənəd dövriyyəsi – müəssisə və təşkilatların bütün struktur bölmələrində sənəd dövriyyəsini elektronlaşdırmağa imkan verən proqram təminatıdır. Yerli mütəxəssislər tərəfindən hazırlanan “AzDoc” təşkilatın bütün sənədlərinin qeyd olunduğu gündən arxivdən silindiyi günə qədər tam dövriyyəsini dəstəkləyir. Burda sənədlərin qeydiyyatı, göndərilməsi, dərkənar yazılması, icrası, nəzarətə götürülməsi, statusları və s. əks olunur. Sənəd dövriyyəsində sənədlərin elektron imza ilə imzalanma imkanı da var.
Elektron sənəd dövriyyəsi təşkilat daxilində genişhəcmli sənəd dövriyyəsini təşkil etməklə yanaşı, sənəd ötürmə prosedurlarını təmin etmək, müxtəlif elektron sənəd formatlarının dəstəklənməsi, ərazi cəhətdən kənar şöbələrin sistemə daxil edilmə imkanının olması, ictimai sənədlərin təşkilatın veb-saytında dərc olunması kimi funksionallıqları özündə birləşdirir.
“A-dan Z-yə elektron kargüzarlıq” şüarını əsas tutan “AzDoc” proqramı, işin səmərəliliyini 25% artırır, sənədlərin yaradılması və emal olunmasında itkiləri 75% azaldır, bununla da sənədlərin saxlanılma xərcləri 80% azalır, vaxta qənaət edilir.
Qeyd edək ki, MDB məkanında ilk dəfə Azərbaycan Respublikası Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi ilə Belarus Respublikası Rabitə və İnformasiya Nazirliyi arasında memorandumun elektron imzalanması “AzDoc” sənəd dövriyyəsi sistemi üzərindən həyata keçirilib.
Hazırda ölkədə AZAL, Gənclər Fondu, Energetika Nazirliyi, Turizm Agentliyi, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və qurumlarında “AzDoc” elektron sənəd dövriyyəsi sistemi tətbiq olunur.

Система электронного документооборота AzDoc предоставляет услуги электронного делопроизводства от А до Z
05 Декабрь 2019 - 16:58 | Технологические новшества
Электронный документооборот AzDoc является программным обеспечением, позволяющим электронизировать документооборот во всех структурных подразделениях учреждений и организаций. AzDoc, разработанный местными специалистами, поддерживает все документы организации со дня регистрации до даты их удаления из архива. Здесь имеется регистрация, отправка, резолюция, исполнение, взятие под контроль, визирование, статусы документов и т.д. В электронном документообороте также есть возможность подписать документы электронной подписью.
Электронный документооборот наряду с организацией объемного документооборота внутри организации, также сочетает в себе такие функции, как обеспечение процедур передачи документов, поддержка различных форматов электронных документов, возможность доступа удаленных отделов к системе и публикация публичных документов на веб-сайте организации.
Программа AzDoc, руководствуясь девизом «Электронное делопроизводство от А до Z», на 25% повышает эффективность работы, на 75% снижает потери при создании и обработки документов, что на 80% сокращает расходы на сохранение документов, а также позволяет сэкономить время.
Отметим, что впервые на пространстве СНГ электронное подписание меморандума между Министерством транспорта, связи и высоких технологий и Министерством связи и информатизации Республики Беларусь было осуществлено посредством системы документооборота AzDoc.
В настоящее время система электронного документооборота AzDoc внедрена в AZAL, Фонде молодежи, Министерстве энергетики, Агентстве по туризму, Министерстве транспорта, связи и высоких технологий и его структурах.