Bir neçə onillik ərzində fəal şəkildə inkişaf edən kosmik proqramdan fərqli olaraq, Rusiyada süni intellektin formalaşması məsələsinə son zamanlarda baxılmağa başlanılıb. Yaxın gələcəkdə ölkədə süni intellektin inkişafı üzrə ixtisaslaşmış mərkəzin yaradılması planlaşdırılır.
4pda.ru saytının məlumatına görə, yeni struktur 2030-cu ilədək süni intellekt tətbiqi üzrə milli strategiya çərçivəsində tədbirlərin səmərəliliyini artıracaq və bu sahədə xarici mütəxəssislərlə əməkdaşlıq etməyə imkan verəcək.
Belə bir təşkilatın sektordakı problemlərin tənzimlənməsində hökumətə kömək edəcəyi, eyni zamanda süni intellekt tətbiqində və Moskvada “ağıllı” şəhər konsepsiyasının inkişafında iştirak edəcəyi gözlənilir. “Ağıllı” şəhər konsepsiyası paytaxtda həyat səviyyəsini yaxşılaşdırmaq, tıxacları aradan qaldırmaq və tullantıların atılmasını sistemləşdirmək üçün nəzərdə tutulub.
Mütəxəssislərin fikrincə, süni intellekt mərkəzinin yaranması həm də özəl İT şirkətlərinin inkişafının vahid bazasını formalaşdırmağa kömək edəcək, 2025-ci ilə qədər miqdarı 40 milyarda çatması proqnozlaşdırılan cihazların sayının artmasına, blokçeyn və Əşyaların İnterneti üzrə layihələrin inkişafına töhfə verəcək.

Russia plans to open an artificial intelligence center
Unlike the space program, which has been actively developing for several decades, the question of the formation of artificial intelligence in Russia began to be looked at relatively recently. In the near future, a specialized AI development center may appear in the country - a corresponding proposal has already been submitted to the government.
According to 4pda.ru,, the new structure will increase the effectiveness of activities within the framework of the national strategy for the implementation of AI until 2030, and will also allow cooperation with foreign experts in this field.
They plan to open the Russian center of artificial intelligence on the basis of Sberbank. It is expected that such an organization will help the government in regulating the problems of the industry, and will also be engaged in the implementation of AI in the corporate management of Sberbank and the development of the concept of a smart city in Moscow. The latter is designed to improve the quality of life in the capital: for example, eliminate traffic jams and systematize waste disposal.
According to experts, the emergence of an AI center will also help to form a unified base of developments of private IT companies and will contribute to the development of blockchain and Internet of things projects, the predicted number of devices in which will reach 40 billion by 2025. Nevertheless, the project requires preliminary study: the concept of a smart city can be skeptical of citizens, including due to the tracking system and face recognition.