26-29 noyabr 2019-cu il tarixlərində Rusiya Federasiyasının Pereslavl-Zalesskiy şəhərində “Milli Superkompüter Forumu” (Национальный Суперкомпьютерный Форум, НСКФ-2019) keçirilib. Rusiya Elmlər Akademiyasının Proqram Sistemləri İnstitutu tərəfindən həyata keçirilən bu forumda AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunu Təhsil şöbəsinin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərhad Yusifov və 4 saylı şöbənin mühəndis-proqramlaşdırıcısı Səməd Dursunov təmsil ediblər.
Forumda institut əməkdaşlarının həmmüəllifliyi ilə “AzScienceNet məlumat mərkəzinin hesablama imkanları haqqında” məruzə təqdim olunub.
Səməd Dursunov AzScienceNet şəbəkəsinin fəaliyyəti haqqında məlumat verib, onun Azərbaycanda elm və təhsil sahələrinin inteqrasiyasında böyük imkanlara malik olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, AMEA-nın elmi tədqiqat müəssisələri ilə yanaşı, ölkənin təhsil müəssisələri də institutun AzScienceNet şəbəkəsi və Data Mərkəzin xidmətlərindən yararlanmaq imkanlarına malikdirlər. S.Dursunov Data Mərkəzdə göstərilən xidmətlərdən bəhs edərək burada hesablama və yaddaş resurslarından istifadə yolu ilə mürəkkəb məsələlərin emalı və yadda saxlanmasına xidmət edən hesablama sistemlərinin mövcud olduğunu vurğulayıb.
Məruzəçi AzScienceNet-in 2016-cı ildən Avropa üzrə bütün elm və təhsil qurumlarına xidmət göstərən nəhəng elektron infrastruktur olan GEANT-a qoşularaq Azərbaycanı bu qurumda təmsil etdiyini qeyd edib. O, AzScienceNet şəbəkəsinin Data Mərkəzinin hazırki texniki xarakteristikası, ölkənin elmi qurumlarına şəbəkənin təqdim etdiyi Wi-Fi, Cloud Computing, Cloud Storage, Hostinq, Eduroam, İP Telefoniya, LOLA paylanmış çoxterminallı məlumat xidməti, operativ məlumatlandırma, e-kitabxana, elektron poçt, distant tədris və s. xidmətlərdən istifadə imkanlarının yaradılması istiqamətində işlərdən bəhs edib. GEANT Assosiasiyasının Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrini birləşdirən EaPConnect (Eastern Partnership Connect) layihəsi çərçivəsində reallaşdırılan layihələrin Azərbaycanda tətbiqindən danışıb. GEANT-ın təşəbbüsü və koordinasiyası ilə həyata keçirilən, Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrini birləşdirən EaPConnect layihəsinin 2020-ci ildə ölkəmizdə keçiriləcək “5-ci Şərq Tərəfdaşlığı E-infrastrukturu Konfransı” (5th Eastern Partnership E-infrastructures Conference, EaPEC 2020) haqqında məlumat verib.
Qeyd edək ki, “Milli Superkompüter Forumu”nda superkompüter sənayesi ilə bağlı tədqiqat, inkişaf, istehsal, tətbiqetmə, istismar, element bazası, aparat vasitələri, infrastruktur həlləri, sistem proqram təminatı, proqramlar, aşağı və orta səviyyəli proqram təminatı, superkompüter xidmətləri, superkompüter sahəsinin təşkilati aspektləri kimi bütün məqamlar müzakirə olunub.

Сотрудники института приняли участие в «Национальном Суперкомпьютерном Форуме, НСКФ-2019»
26-29 ноября 2019 года в городе Переславле-Залесском Российской Федерации состоялся «Национальный Суперкомпьютерный Форум, НСКФ-2019». На форуме, осуществленном Институтом программных систем Российской академии наук, присутствовали заведующий Отделом образования, доктор философии по технике, доцент Фархад Юсифов и инженер-программист отдела № 4 Самед Дурсунов.
На форуме с соавторством сотрудников института был представлен доклад «О вычислительных возможностях Дата Центра AzScienceNet»
Самед Дурсунов проинформировал о деятельности сети AzScienceNet, отметив, что она имеет большие возможности для интеграции науки и образования в Азербайджане. Также отметил, что научно-образовательная сеть AzScienceNet обеспечивает интеграцию азербайджанской науки в мировую науку, предоставляя широкий спектр высококачественных интернет-услуг научным учреждениям и организациям НАНА а так же университетам Министерства образования Азербайджанской Республики. Говоря об услугах, оказываемых в Дата Центре, С.Дурсунов подчеркнул, что здесь существуют системы расчетов, которые служат для обработки и запоминания сложных вопросов путем использования вычислительных и запоминающих ресурсов.
Докладчик отметил, что AzScienceNet представляя Азербайджан в этой структуре с 2016 года присоединился к гигантской электронной инфраструктуре GEANT, предоставляющей услуги всем научным и образовательным структурам Европы. Также проинформировал о текущих технических характеристик Дата-центра сети AzScienceNet, и о работе по созданию доступа к услугам Wi-Fi, Cloud Computing, Cloud Storage, Hostinq, Eduroam, IP-телефонию, LOLA, многотерминальной информационной службе, оперативном информировании, э-библиотеке, э-почте, дистанционном обучении и др.,  и добавил что, в нашей стране в 2020 года состоится V конференция «E-инфраструктура Восточного партнерства» (5th Eastern Partnership E-infrastructures Conference, EaPEC 2020).
Отметим, что на «Национальный Суперкомпьютерный Форум, НСКФ-2019» были обсуждены все аспекты исследований, разработки, производства, внедрения, эксплуатации, элементной базы, аппаратных средств, инфраструктурных решений, системного программного обеспечения, программы, программные обеспечения низкого и среднего уровня, услуги суперкомпьютера, и организационные аспекты сферы суперкомпьютера.