Uralda müəssisələrdən biri “ağıllı” küçə lampası, eləcə də onun idarə edilməsi üçün cihaz hazırlayıb. Lampanın işinin tənzimlənməsi dispetçer və ya smartfondakı tətbiqetmə vasitəsilə həyata keçirilir.
“İntellektual işıq cihazı”nın gələcəkdə şəhərin əsasını təşkil edən əsas hissələrindən biri olacağı gözlənilir. Cihaz işıqlandırmanı və hərəkəti izləyən qurğularla təchiz olunub. Tənzimləyicilər yeni küçə lampasında parlaqlığın əlverişli rejimini qurublar.
planet-today.ru saytının məlumatına görə, “ağıllı” lampa bütün informasiyanı “ağıllı” sistemə ötürür, burada məlumatlar təhlil edilir və prosesə nəzarət edən bələdiyyə xidmətlərinə hesabat verilir.
Mütəxəssislərin fikrincə, cihazdan istifadə edərək böyük şəhərlərdə havada yayılan zərərli maddələrin tərkibini müəyyənləşdirmək də mümkün olacaq. Həmçinin səsötürücü kimi də istifadə edilə bilən qurğu kamera ilə də təchiz olunub.
Qeyd edək ki, Rusiyalı mütəxəssislər bir neçə il əvvəl müəssisələrdə və bütövlükdə şəhərdə enerji istehlakını azaltmaq üçün LED fənəri və onun idarəetmə sistemini inkişaf etdirməyə başlayıblar.

Создан интеллектуальный уличный фонарь
Предприятие на Урале разработало «умный» уличный фонарь, а также устройство для его управления. Регулирование его работой можно осуществлять через пункт диспетчера или посредством приложения на смартфоне.
«Интеллектуальный осветительный прибор» нового поколения позволит стать одним из составляющих частей города будущего. Новейший фонарь оснащён преобразовательными устройствами, которые следят за освещением и движением. Датчики устанавливают наиболее благоприятный режим яркости. Всю информацию фонарь передаёт «умной» системе, которая анализирует полученные данные и сообщает её муниципальным службам, которые контролируют данный процесс.
Как сообщает planet-today.ru, при внедрении такого светильника его польза может быть ещё и в возможности определения содержания в воздухе опасных веществ, которые выбрасываются в мегаполисах. Если произойдёт превышение ПДК, то тут же данные поступят в передвижную лабораторию.
Светильник, также может использоваться в качестве передатчика звука, оснащён камерой, записи с которой могут храниться на сервере.
Разработкой светодиодного фонаря и системой его управления русские специалисты занялись пару лет назад, с целью снизить электропотребление на предприятиях и в целом по городу.