Dekabrın 1-dən etibarən Çində yeni qanun qüvvəyə minib. Bu qanuna əsasən, bütün vətəndaşlara İnternetə giriş üçün yalnız milli şəxsiyyət vəsiqəsi deyil, həm də sifətin skan edilməsi vasitəsilə əlavə identifikasiya lazım olacaq.
Təşəbbüs İnternet-fırıldaqçılıq halları ilə mübarizəyə yönəldilib. Lakin o, eyni zamanda şəbəkə anonimliyi səviyyəsini aşağı endirir. Şəbəkə anonimliyinin azaldılması istifadəçilərin təhlükəsizliyi üçün həyata keçirilir.
hi-tech.mail.ru saytının məlumatına əsasən, qanun layihəsi cari ilin sentyabr ayında, Honkonq ərazisində ekstradisiya haqqında qanuna qarşı etirazların artıq 6 aydır ki, davam etdiyi zamanda təklif olunub. Belə ki, etiraz hərəkatının iştirakçıları fəaliyyətin koordinasiyası üçün İnternet xidmətlərindən istifadə edirdilər.
Ölkənin küçələrində quraşdırılan nəzarət sistemlərində sifətin tanınması texnologiyasından geniş istifadə olunur. Çin bu kimi texnologiyaların tətbiqi üzrə dünya lideri olub. 2017-ci ildə Koreya Xalq Respublikasında artıq 170 milyon kamera işləyirdi, 2020-ci ildə isə bu göstərici 400 milyonadək yüksələcək. Artıq çinlilər gündəlik həyatda (məsələn, hava limanında naviqasiya və ya supermarketdə məhsulların ödənişi üçün) sifətin tanınması texnologiyasından aktiv istifadə edirlər.
Bir çox ölkələrdə mobil İnternetə giriş üçün istifadəçiyə SIM-kartların rəsmiləşdirilməsi üçün şəxsiyyəti təsdiq edən rəsmi sənəd lazımdır. Çin bu proseduru istifadəçi məlumatlarının uyğunluğunu yoxlamaq üçün sifətin skan edilməsi ilə tamamlayır. Beləliklə, səlahiyyətli şəxslər istənilən istifadəçinin identifikasiyası mexanizminə sahib olacaqlar. Belə ki, çinlilərin əksəriyyəti şəbəkədən öz smartfonları vasitəsilə istifadə edir.

С 1 декабря в Китае начал действовать новый закон, по которому всем гражданам для доступа в интернет понадобится не только национальное удостоверение личности, но и дополнительная идентификация через сканирование лица.
Как сообщает hi-tech.mail.ru, инициатива направлена на борьбу со случаями интернет-мошенничества, однако в то же время она снижает уровень сетевой анонимности. Проект закона предложили в сентябре этого года, когда на территории Гонконга уже полгода шли протесты против закона об экстрадиции — участники протестного движения пользовались интернет-сервисами для координации действий.
В Китае активно используется распознавание лиц в системе уличного наблюдения. Страна стала лидером по внедрению подобных технологий. В 2017 году в КНР уже работало 170 млн камер, а к 2020 году это число вырастет еще на 400 млн. При этом китайцы сами уже активно пользуются технологией распознавания лиц в повседневной жизни, например, для оплаты продуктов в супермаркете или навигации в аэропорту.
Во многих странах для доступа к мобильному интернету пользователю необходим паспорт для оформления SIM-карт. Китай дополняет эту процедуру сканированием лица, чтобы проверить соответствие данных пользователя. Таким образом у властей появится механизм идентификации любого пользователя, поскольку большинство китайцев пользуется сетью через свои смартфоны.
В России тоже может заработать подобная система. «Ростелеком» в сентябре сообщал о подготовке системы удаленной идентификации мобильных абонентов по их голосу и лицу. В основу новой технологии может лечь Единая биометрическая система, которая сейчас используется для обслуживания клиентов банков.
До полноценного запуска такой системы может пройти еще много времени, поскольку для ее работы потребуется изменение действующих в России законов. Предполагается что запуск удаленной идентификации пользователей поможет ускорить внедрение eSIM.