Elektrik enerjisi yaradan köynək hazırlanıb
İspaniyanın Malaqa Universitetinin tədqiqatçıları insan bədəninin və ətraf mühitin temperaturunun arasındakı fərqin müqabilində elektrik enerjisi yaradan ucuz köynək hazırlayıblar. Bu köynək Genuyadakı İtaliya Texnologiya İnstitutu ilə birgə ərsəyə gətirilən parçadan hazırlanıb.
Onun materialı sudan, pomidor qabığından alınan etanoldan və karbon nanozərrəciklərindən ibarətdir. Bu qarışıq qızdırıldıqda pambıq təbəqəsini yumşaldır və yapışdırır, tellur, germanium və ya qurğuşun kimi elektrik xüsusiyyətlərini əldə edir.
techcult.ru saytının məlumatına görə, hazırda italyan tədqiqatçısı Pietro Kataldinin başçılıq etdiyi bir qrup alim parçaların tikilməsində quraşdırıla bilən qurğuların yaradılması ilə məşğuldurlar. Gələcəkdə onların əsasında işığı əks etdirən və ya kiçik cihazlara enerji doldura bilən köynək hazırlamaq mümkün olacaq.
Yeni elektron parçanın imkanları bununla məhdudlaşmır, belə ki, gələcəkdə bu material biotibbdə və “elastik” robot texnikası tətbiqetmələrində öz əksini tapa bilər.

Разработана футболка, генерирующая электричество
Исследователи научного факультета Университета Малаги (UMA, Испания) разработали недорогую футболку, которая вырабатывает электричество за счет разницы между температурой человеческого тела и окружающей среды. Это стало возможным благодаря особой ткани, разработанной совместно с Итальянским технологическим институтом в Генуе (IIT)
Ее материал состоит из воды, этанола, получаемого из кожуры томатов, и углеродных наночастиц. При нагревании данная смесь размягчается и прилипает к слою хлопка, приобретая электрические свойства, подобные тем, которыми обладают теллурий, германий или свинец.
Как сообщает techcult.ru, в настоящее время группа ученых, возглавляемая итальянским исследователем Пьетро Катальди, ведет работу по созданию устройств, которые можно встроить в текстиль. В дальнейшем на их основе можно будет изготовить, к примеру, футболку, способную отражать свет или заряжать мелкие гаджеты.
Этим возможности новой электронной ткани не ограничиваются. В перспективе материал может найти применение в биомедицине и «гибкой» робототехнике.