Hələ 18 il əvvəl robot dünyanın ən güclü şahmatçısını məğlub edib.
IBM tərəfindən hazırlanmış “Deep Blue” kompüterinin dünyanın ən güclü şahmatçısı Harri Kasparov üzərində qələbəsi süni intellektin ən böyük uğuru hesab olunur. 1995-ci ildə keçirilmiş 8-ci Dünya Kompüter Çempionatında “Deep Blue” 3-cü yeri tutub. Sonrakı il ilk olaraq Harri Kasparov ilə qarşılaşan “Deep Blue” 4-2 hesabı ilə qalib gəlib. Növbəti yenilənmədən sonra kompüter 3,5-2,5 hesabı ilə Kasparovdan tarixi qisas almağı bacarıb. Qeyd edək ki, matçın mükafat fondu tərəfindən ayrılan 1,1 milyon dollar pul mükafatının 700 min dolları robotu hazırlayanlara, 400 min dolları isə oyunda məğlub olan tərəfə çatıb.
interesnosti.com saytının məlumatına əsasən, süni intellektin digər uğurlarından biri “Watson IBM” kompüterinin “Jeopardy” televiziya viktorinasında bütün dövrlərin ən uğurlu oyunçularını məğlub etməsi olub.
Mütəxəssislərin bildirirlər ki, yaxın gələcəkdə kompüterlərdə istifadə olunan alqoritmlər “çatışmayan məlumatlar”ın olduğu bir çox sahələrdə, xüsusən də kibertəhlükəsizlik və tibb sahəsində tətbiq ediləcək.

Ещё 18 лет назад робот одержал победу над сильнейшим шахматистом мира.
В своё время величайшим достижением искусственного интеллекта считалась победа разработанного компанией IBM компьютера Deep Blue над сильнейшим шахматистом мира Гарри Каспаровым.
На 8 чемпионате мира среди компьютеров в 1995 году Deep Blue занял 3 место. Разработчики учли допущенные ошибки и усовершенствовали алгоритм. В следующем году Deep Blue впервые противостоял Гарри Каспарову. В матче из 6 партий победу со счётом 4-2 праздновал гроссмейстер. Но после очередного выполненного инженерами апгрейда компьютер сумел взять исторический реванш у Каспарова, обыграв его со счётом 3,5-2,5. Произошло это в мае 1997 года в Нью-Йорке. Отметим, что призовой фонд матча достигал 1,1 миллиона долларов, из которых 700 тысяч достались победителю (то есть по сути, разработчикам робота), а 400 тысяч – проигравшему.
По сообщению interesnosti.com, другим важным этапом в развитии искусственного интеллекта было участие компьютера Watson IBM в телевизионной викторине Jeopardy. Машина буквально уничтожила самых успешных игроков всех времён.
По мнению специалистов, алгоритмы, используемые в их компьютере, в ближайшем будущем найдут применение во многих сферах, где имеет место «отсутствующая информация» – в частности, в кибербезопасности и медицине.