Bu gün AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev “Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin nəzdində yaradılan Teleradio Akademiyasında “Müasir texnologiyalar və informasiya təhlükəsizliyi” mövzusunda mühazirə ilə çıxış edib. Tədbirdə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Rasim Mahmudov, şöbənin baş mütəxəssisi Günel Məmmədova, Teleradio Akademiyasının rektoru filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Faiq Hüsiyev, akademiyanın prorektoru, Bakı Dövlət Universitetinin dosenti Sevinc Məmmədova, redaktor, müxbir qrupu, gənc jurnalistlər iştirak ediblər.
Mövzu istiqamətində aktual məsələlərə toxunan Rasim Əliquliyev qeyd edib ki, informasiya texnologiyalarının tətbiqi ilə dünyanın, eləcə də insanların həyat tərzi köklü şəkildə dəyişikliyə uğrayıb. Azərbaycanda informasiya təhlükəsizliyi məsələsinin 1995-ci ildən başlayaraq aktuallaşdığı və milli təhlükəsizliyin əsas tərkib hissələrindən biri kimi əhəmiyyətli rola malik olduğunu vurğulayan akademik hazırda təhlükəsizlik məfhumunun hüdudlarının genişləndiyinə, təkcə informasiyanı deyil, həyatın bir çox sahələrini əhatə etdiyinə, yeni çağırışlar dönəmində cəmiyyətin öz təhlükəsizliyini necə qorumasının vacibliyinə diqqəti cəlb edib.
“İKT-nin sürətlə inkişaf edərək insan fəaliyyətinin bütün sahələrinə uğurla tətbiq edildiyi, elektron dövlətin, informasiya cəmiyyətinin formalaşdığı müasir dövrdə milli təhlükəsizliyin təmin olunması məsələsinə yeni baxışlar, yanaşmalar, metodologiyalar tələb olunur”, – deyə bildirən akademik qeyd edib ki, artıq ənənəvi üsul və vasitələrlə milli təhlükəsizliyi təmin etmək mümkün deyil. Onun sözlərinə görə, ənənəvi cəmiyyət informasiya cəmiyyəti ilə əvəz olunduğu kimi, onun təhlükəsizliyi məsələsi də informasiya və informasiya texnologiyaları amillərindən yüksək dərəcədə asılı vəziyyətə düşür.
İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda artıq 20 ildən çoxdur ki, bu sahə üzrə tədqiqatların aparıldığını diqqətə çatdıran akademik informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması problemlərinin elmi-nəzəri əsaslarının araşdırıldığını, bu sahədə dünya təcrübəsinin öyrənildiyini vurğulayıb. R.Əliquliyev əldə olunmuş mühüm elmi nəticələrin nüfuzlu jurnallarda, elmi əsər və kitablarda öz əksini tapdığını söyləyib.
Noyabrın 30-da bütün dünyada Beynəlxalq İnformasiya Təhlükəsizliyi Gününün qeyd edildiyini xatırladan alim hər il İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda sözügedən tarixlə bağlı elmi konfransın keçirildiyini bildirib. Akademik, bu il noyabrın 29-da keçiriləcək “İnformasiya təhlükəsizliyinin aktual multidissiplinar elmi-praktiki problemləri” V respublika konfransına Teleradio Akademiyasının dinləyicilərini də dəvət edib. Qeyd edib ki, konfrans müasir şəraitdə dövlət, özəl sektor və vətəndaş cəmiyyəti təşkilatları qarşısında vacib vəzifələr qoyduğunu nəzərə alaraq, fərdi məlumatların təhlükəsizliyinin təmin edilməsi problemlərinə həsr olunur. Alim konfransın əsas məqsədinin fərdi məlumatların təhlükəsizliyinin multidissiplinar problemləri, cəmiyyətdə informasiya təhlükəsizliyi mədəniyyətinin formalaşdırılması, fərdi məlumatların təhlükəsizliyinin etibarlı idarə edilməsi kimi məsələlərin araşdırılması və müzakirəsi olduğunu bildirib.
Məruzə ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, çoxsaylı suallar cavablandırılıb. Sonda akademik Rasim Əliquliyev AzTV-yə müsahibə verib.
Qeyd edək ki, Azərbaycanda peşəkar jurnalist kadrlarının hazırlığı məsələlərini daim diqqət mərkəzində saxlayan Teleradio Akademiyasının əsas məqsədi bu sahədə açıq informasiya mühiti və mədəni məkanı inkişaf etdirmək, peşəkarlığı artırmaq, professionallığı yüksəltməkdir. Bu məqsədlə Teleradio Akademiyası fəaliyyəti dövründə Azərbaycan televiziyasının əməkdaşları üçün yerli və xaricdən dəvət olunan televiziya işçiləri, tanınmış incəsənət adamları, siyasi xadimlər və məşhur şəxslərlə görüşlər təşkil edib, ixtisasartırma təlimləri, ustad dərsləri keçib.

Academician Rasim Alguliyev gave a lecture at the Teleradio Academy
Today, Rasim Alguliyev, vice-president of ANAS, director of the Institute of Information Technology, made a presentation on "Modern technologies and information security" at the Teleradio Academy of Azerbaijan Television and Radio Broadcasting. The event was attended by Rasim Mahmudov, Head of Public Relations Department of the Institute of Information Technology, chief specialist Gunel Mammadova, Ph.D. Faig Husiyev, Vice-Rector of the Academy, Associate Professor of Baku State University, Sevinj Mammadova.
Touching upon topical issues, Rasim Alguliyev said that with the use of information technologies the world has changed dramatically, and this even influenced people's lifestyle. Stressing that the issue of information security in Azerbaijan has been relevant since 1995 and plays an important role as one of the main components of national security, the academician drew attention to the expansion of the security framework covering many areas of life, not only information, but also how society protects its security during new challenges.
“At a time when ICT is rapidly developing and successfully implementing in all spheres of human activity, an electronic state, an information society is being formed, new approaches, methodologies, approaches to ensuring national security are needed”, noted he.  According to him, just as a traditional society has been replaced by an information society, the issue of its security largely depends on factors of information and information technologies.
Noting that the Institute of Information Technology has been conducting research in this area for more than 20 years, the academician emphasized that the scientific and theoretical foundations of ensuring information security problems and world experience in this area were studied. R. Aliguliyev noted that the important scientific results obtained were reflected in prestigious journals, scientific papers and books.
Recalling that on November 30 the International Day of Information Security is celebrated around the world, the scientist noted that a scientific conference is held annually at the Institute of Information Technology.
The academician also invited listeners of the Teleradio Academy to the V republican conference "Actual multidisciplinary scientific and practical problems of information security", which will be held on November 29 this year. He noted that the conference is dedicated to the problems of ensuring the security of personal data, given that in modern conditions it poses important tasks for the state, the private sector and civil society organizations.
An exchange of views took place around the report,  numerous questions were answered. In conclusion, academician Rasim Alguliyev gave an interview to AzTV.