Bu gün AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev “Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin nəzdində yaradılan Teleradio Akademiyasında “Müasir texnologiyalar və informasiya təhlükəsizliyi” mövzusunda mühazirə ilə çıxış edib. Tədbirdə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Rasim Mahmudov, şöbənin baş mütəxəssisi Günel Məmmədova, Teleradio Akademiyasının rektoru filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Faiq Hüsiyev, akademiyanın prorektoru, Bakı Dövlət Universitetinin dosenti Sevinc Məmmədova, redaktor, müxbir qrupu, gənc jurnalistlər iştirak ediblər.
Mövzu istiqamətində aktual məsələlərə toxunan Rasim Əliquliyev qeyd edib ki, informasiya texnologiyalarının tətbiqi ilə dünyanın, eləcə də insanların həyat tərzi köklü şəkildə dəyişikliyə uğrayıb. Azərbaycanda informasiya təhlükəsizliyi məsələsinin 1995-ci ildən başlayaraq aktuallaşdığı və milli təhlükəsizliyin əsas tərkib hissələrindən biri kimi əhəmiyyətli rola malik olduğunu vurğulayan akademik hazırda təhlükəsizlik məfhumunun hüdudlarının genişləndiyinə, təkcə informasiyanı deyil, həyatın bir çox sahələrini əhatə etdiyinə, yeni çağırışlar dönəmində cəmiyyətin öz təhlükəsizliyini necə qorumasının vacibliyinə diqqəti cəlb edib.
“İKT-nin sürətlə inkişaf edərək insan fəaliyyətinin bütün sahələrinə uğurla tətbiq edildiyi, elektron dövlətin, informasiya cəmiyyətinin formalaşdığı müasir dövrdə milli təhlükəsizliyin təmin olunması məsələsinə yeni baxışlar, yanaşmalar, metodologiyalar tələb olunur”, – deyə bildirən akademik qeyd edib ki, artıq ənənəvi üsul və vasitələrlə milli təhlükəsizliyi təmin etmək mümkün deyil. Onun sözlərinə görə, ənənəvi cəmiyyət informasiya cəmiyyəti ilə əvəz olunduğu kimi, onun təhlükəsizliyi məsələsi də informasiya və informasiya texnologiyaları amillərindən yüksək dərəcədə asılı vəziyyətə düşür.
İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda artıq 20 ildən çoxdur ki, bu sahə üzrə tədqiqatların aparıldığını diqqətə çatdıran akademik informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması problemlərinin elmi-nəzəri əsaslarının araşdırıldığını, bu sahədə dünya təcrübəsinin öyrənildiyini vurğulayıb. R.Əliquliyev əldə olunmuş mühüm elmi nəticələrin nüfuzlu jurnallarda, elmi əsər və kitablarda öz əksini tapdığını söyləyib.
Noyabrın 30-da bütün dünyada Beynəlxalq İnformasiya Təhlükəsizliyi Gününün qeyd edildiyini xatırladan alim hər il İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda sözügedən tarixlə bağlı elmi konfransın keçirildiyini bildirib. Akademik, bu il noyabrın 29-da keçiriləcək “İnformasiya təhlükəsizliyinin aktual multidissiplinar elmi-praktiki problemləri” V respublika konfransına Teleradio Akademiyasının dinləyicilərini də dəvət edib. Qeyd edib ki, konfrans müasir şəraitdə dövlət, özəl sektor və vətəndaş cəmiyyəti təşkilatları qarşısında vacib vəzifələr qoyduğunu nəzərə alaraq, fərdi məlumatların təhlükəsizliyinin təmin edilməsi problemlərinə həsr olunur. Alim konfransın əsas məqsədinin fərdi məlumatların təhlükəsizliyinin multidissiplinar problemləri, cəmiyyətdə informasiya təhlükəsizliyi mədəniyyətinin formalaşdırılması, fərdi məlumatların təhlükəsizliyinin etibarlı idarə edilməsi kimi məsələlərin araşdırılması və müzakirəsi olduğunu bildirib.
Məruzə ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, çoxsaylı suallar cavablandırılıb. Sonda akademik Rasim Əliquliyev AzTV-yə müsahibə verib.
Qeyd edək ki, Azərbaycanda peşəkar jurnalist kadrlarının hazırlığı məsələlərini daim diqqət mərkəzində saxlayan Teleradio Akademiyasının əsas məqsədi bu sahədə açıq informasiya mühiti və mədəni məkanı inkişaf etdirmək, peşəkarlığı artırmaq, professionallığı yüksəltməkdir. Bu məqsədlə Teleradio Akademiyası fəaliyyəti dövründə Azərbaycan televiziyasının əməkdaşları üçün yerli və xaricdən dəvət olunan televiziya işçiləri, tanınmış incəsənət adamları, siyasi xadimlər və məşhur şəxslərlə görüşlər təşkil edib, ixtisasartırma təlimləri, ustad dərsləri keçib.

Академик Расим Алигулиев выступил с лекцией в Академии Телерадио
Сегодня вице-президент НАНА, директор Института информационных технологий академик Расим Алигулиев выступил с докладом «Современные технологии и информационная безопасность» в Академии телерадио созданный при ЗАО «Азербайджанское Телевидение и Радиовещание». На мероприятии приняли участия заведующий Отдела по связям с общественностью Расим Махмудов, старший специалист отдела Гюнель Мамедова, ректор Академии Телерадио, доктор философии по филологии Фаик Гусиев, проректор академии, доцент Бакинского Государственного Университета Севиндж Мамедова, редактор, корреспондентская группа и молодые журналисты.
Касаясь актуальных вопросов, Расим Алигулиев сказал, что с применением информационных технологий мир кардинально изменился, и это даже повлияло на образ жизни людей. Подчеркнув, что вопрос информационной безопасности в Азербайджане актуализировался с 1995 года и играет важную роль в качестве одной из основных составляющих национальной безопасности, академик обратил внимание на расширение рамок безопасности, охватывающих многие сферы жизни, а не только информацию, но и на то, как общество защищает свою безопасность в период новых вызовов.
"В период, когда ИКТ стремительно развивается и успешно внедряется во все сферы деятельности человека, формируется электронное государство, информационное общество, необходимы новые подходы, методологии, подходы к обеспечению национальной безопасности” – отметив академик, дополнил что уже невозможно обеспечить национальную безопасность традиционными методами и средствами. По его словам, как традиционное общество заменено информационным обществом, так и вопрос его безопасности в значительной степени зависит от факторов информационных и информационных технологий.
Отметив, что в Институте информационных технологий уже более 20 лет проводятся исследования в этой области, академик подчеркнул, что изучены научно-теоретические основы проблем обеспечения информационной безопасности, изучен мировой опыт в этой области. Р.Алигулиев отметил, что полученные важные научные результаты нашли отражение в престижных журналах, научных работах и книгах.
Напомнив о том, что 30 ноября во всем мире отмечается Международный день информационной безопасности, ученый отметил, что ежегодно в Институте информационных технологий проводится научная конференция. Академик также пригласил слушателей Академии Телерадио на V республиканскую конференцию «Актуальные мультидисциплинарные научно-практические проблемы информационной безопасности», которая состоится 29 ноября этого года. Он отметил, что конференция посвящена проблемам обеспечения безопасности персональных данных, учитывая, что в современных условиях она ставит важные задачи перед государством, частным сектором и организациями гражданского общества. Р.Алигулиев отметил, что основной целью конференции является изучение и обсуждение таких вопросов, как мультидисциплинарные проблемы безопасности персональных данных, формирование культуры информационной безопасности в обществе, надежное управление безопасностью персональных данных.
Вокруг доклада состоялся обмен мнениями, были даны ответы на многочисленные вопросы. В заключение академик Расим Алигулиев дал интервью АзТВ.
Отметим, что основная цель Академии Телерадио, постоянно держащей в центре внимания вопросы подготовки профессиональных журналистских кадров в Азербайджане, - развивать открытую информационную среду и культурное пространство, повышать профессионализм. С этой целью в период деятельности Академии Телерадио для сотрудников Азербайджанского телевидения были организованы встречи с местными и зарубежными телевизионщиками, известными деятелями искусства, политическими деятелями и известными людьми, проведены специализированные тренинги, мастер-классы.