1990-cı il noyabr ayının 13-də britaniyalı Tim Berners-Li tərəfindən dərc olunan dünyanın ilk veb səhifəsində "World Wide Web" texnologiyası haqqında məlumat təsvir edilib.
ferra.ru saytının verdiyi məlumata görə,Tim Berners-Li ilk veb səhifənin yaradan zaman "NEXT" şirkətinin adi fərdi kompüterindən istifadə edib.
Xatırladaq ki, Böyük Britaniyadan olan alim 2004-cü ildə İnternetin qlobal inkişafı naminə xidmətlərinə görə Kraliça II Yelizaveta tərəfindən “Cəngavər komandor” ordeni ilə təltif edilib.
Bundan başqa, Bratiniyanın “The Daily Telegraph” gündəlik qəzeti tərəfindən “Yüz yaşayan dahi”dən biri kimi tanınıb. O, YUNESKO-nun Nils Bor qızıl medalına və dünya ölkələrinin bir çox başqa yüksək səviyyəli orden və medallarına, təltif və mükafatlarına layiq görülüb.
“İnternetdəki səyahətiniz dünyaya təsir edir” – deyən Berners-Li, Oksford, Sent-Endrüs, Kataloniya Açıq Universiteti kimi dünyanın iyirmiyə yaxın ən nüfuzlu ali məktəbinin “fəxri professor”u seçilib.

Прошло 29 лет со дня создания первой веб-страницы в мире
13 ноября 1990 года первый в мире веб-сайт, опубликованный британским ученым Тимом Бернерсом-Ли, описывает информацию о технологии Всемирной паутины.
Как сообщает ferra.ru, при создании первой страницы Бернерс-Ли использовал обычный персональный компьютер NEXT.
Напомним, что в 2004 году королева Великобритании Елизавета II произвела Тима Бернерса-Ли в Рыцари-Командоры (KBE, FRS, FRAEng.) за «службу во благо глобального развития Интернета».
Помимо этого, он был признан одним из ста живых гениевпо версии британской издании “The Daily Telegraph”.
Он был награжден золотой медалью ЮНЕСКО Нильса Бора и многими другими орденами и медалями высокого уровня многих стран мира.
Бернерс-Ли говорил: «Ваше путешествие по Интернету оказывает влияние на мир».
Он признан «почетным профессором» около двадцати самых престижных университетов мира, таких как Открытый университет Каталонии, Оксфорд, Сент-Эндрюс и т.д.