Robot sistemi ilk dəfə anevrizma xəstəliyini aradan qaldırıb
Kanadalı həkimlər qrupu ilk dəfə robotdan istifadə edərək, anevrizmanın aradan qaldırılması üçün beyində əməliyyat həyata keçirib. Onların sözlərinə görə, robot texnologiyalarının tətbiqi insult və anevrizmadan əziyyət çəkən pasiyentlərin müalicəsinin keyfiyyətini yüksəltməyə imkan verəcək.
meddaily.ru saytının məlumatında bildirilir ki, əməliyyat edilən 64 yaşlı pasiyentdə anevrizmanın partlaması riski olub. 2 saat davam edən əməliyyatda Qərbi Toronto Hospitalının cərrahları inteqrasiya edilmiş naviqasiya ilə işləyən mikrokatetrin köməyilə qasıqda kiçik kəsik vasitəsilə bədənə və sonra beyinə keçiblər. İrəliləmə ciddi rentgen nəzarəti altında aparılıb.
Neyroradioloqlar arteriyanın bərpası, həmçinin anevrizmaya qan təchizatını kəsən sarğacların implantasiyası üçün stentin quraşdırılmasında robot sistemindən müvəffəqiyyətlə istifadə ediblər. Pasiyent əməliyyatdan sonrakı gün xəstəxanadan evə buraxılıb. Sistem işemik insult terapiyası üçün də istifadə oluna bilər.

Robotic system removes aneurysm for the first time in the world
A group of Canadian doctors performed the world's first brain surgery to eliminate aneurysms using a robot, Xinhua reports. According to doctors, the use of robotic technologies will improve the quality of treatment for patients with aneurysms and strokes.
It is reported that the operation was experienced by a 64-year-old patient with an increased risk of aneurysm rupture. After 2.5 hours of operation, the surgeons of the West Toronto Hospital, using a microcatheter with integrated navigation, passed the brain, having entered the body through a small incision in the groin. Promotion took place under strict x-ray control.
Neuroradiologists have successfully used a robotic system to install a stent to repair an artery, as well as to implant coils that cut off the blood supply to the aneurysm. The patient was discharged from the hospital the day after surgery. The system is also suitable for the treatment of ischemic strokes.