Süni intellekt ildırım çaxacağını hadisədən 30 saniyə əvvəl proqnozlaşdıracaq
Lozanna Universitetinin alimləri hadisədən 30 saniyə əvvəl, yalnız hava məlumatları əsasında şimşək çaxacağını proqnozlaşdıra biləcək süni intellekt yaradıblar.
hightech.fm saytının məlumatına görə, o, müxtəlif növlərdə və meteoroloji şəraitdə buludların axıntılarının qradiyent texnikasından istifadəsi barədə təlim keçib. Yeni texnika, sələflərinin səhvlərindən öyrənən, nisbətən qeyri-dəqiq proqnozlaşdırılan neyron şəbəkələrinə əsaslanır.
Daha sonra onlarla hava stansiyasının məlumatları sinir şəbəkəsinə yüklənib. Onların əsasında süni intellekt temperatur, rütubət və hava təzyiqindəki xarakterik dəyişikliklərdən, eləcə də digər hava məlumatlarından ildırım vurmağını proqnozlaşdırmağı öyrənib. Bu proqnozun dəqiqliyi 76% təşkil edir.
Mütəxəssislərin məlumatına əsasən, süni intellekt dünyanın ən ucqar guşələrində də istənilən hava stansiyasının toplaya biləcəyi məlumatlardan istifadə edərək ildırımın çaxacağını əvvəlcədən proqnoz edə bilir.
Xatırladaq ki, daha əvvəl ABŞ-dan olan tədqiqatçılar zəlzələ fizikasını anlamaq və yaxınlaşan təbii hadisələrin əlamətlərini müəyyən etmək üçün süni intellektdən istifadə ediblər. Laboratoriya zəlzələlərinin müvəffəqiyyətlə proqnozlaşdırmasından sonra, geofiziklər qrupu Sakit okeanın şimal-qərbində maşın təliminin alqoritmini tətbiq ediblər.

Artificial Intelligence taught to predict lightning strikes 30 seconds before an event
Scientists at the University of Lausanne have created artificial intelligence (AI) that can predict lightning strikes 30 seconds before this event only on the basis of weather data. Description of the development published in the journal Climate and Atmospheric Science.
The neural network was trained on the data on in what types of clouds and under what meteorological conditions similar discharges occur according to the gradient boosting technique. The technique is based on a system of relatively inaccurate predictive neural networks that learn from the mistakes of their predecessors.
Then, data from several tens of weather stations were loaded into the neural network - on their basis, the AI ​​learned to predict lightning from characteristic changes in temperature, humidity and air pressure, as well as other weather data. Forecast accuracy is still low and amounts to 76%.
Earlier, researchers from the United States used machine learning to understand the physics of earthquakes and identify signs of impending natural phenomena. After successfully predicting laboratory earthquakes, a group of geophysicists applied a machine learning algorithm in the Northwest Pacific.