Süni intellekt ildırım çaxacağını hadisədən 30 saniyə əvvəl proqnozlaşdıracaq
Lozanna Universitetinin alimləri hadisədən 30 saniyə əvvəl, yalnız hava məlumatları əsasında şimşək çaxacağını proqnozlaşdıra biləcək süni intellekt yaradıblar.
hightech.fm saytının məlumatına görə, o, müxtəlif növlərdə və meteoroloji şəraitdə buludların axıntılarının qradiyent texnikasından istifadəsi barədə təlim keçib. Yeni texnika, sələflərinin səhvlərindən öyrənən, nisbətən qeyri-dəqiq proqnozlaşdırılan neyron şəbəkələrinə əsaslanır.
Daha sonra onlarla hava stansiyasının məlumatları sinir şəbəkəsinə yüklənib. Onların əsasında süni intellekt temperatur, rütubət və hava təzyiqindəki xarakterik dəyişikliklərdən, eləcə də digər hava məlumatlarından ildırım vurmağını proqnozlaşdırmağı öyrənib. Bu proqnozun dəqiqliyi 76% təşkil edir.
Mütəxəssislərin məlumatına əsasən, süni intellekt dünyanın ən ucqar guşələrində də istənilən hava stansiyasının toplaya biləcəyi məlumatlardan istifadə edərək ildırımın çaxacağını əvvəlcədən proqnoz edə bilir.
Xatırladaq ki, daha əvvəl ABŞ-dan olan tədqiqatçılar zəlzələ fizikasını anlamaq və yaxınlaşan təbii hadisələrin əlamətlərini müəyyən etmək üçün süni intellektdən istifadə ediblər. Laboratoriya zəlzələlərinin müvəffəqiyyətlə proqnozlaşdırmasından sonra, geofiziklər qrupu Sakit okeanın şimal-qərbində maşın təliminin alqoritmini tətbiq ediblər.

Ученые из Университета Лозанны создали искусственный интеллект, способный предсказать удары молний за 30 секунд до этого события только на основе метеоданных.
Как сообщает hightech.fm, нейросеть обучали на данных о том, в каких типах облаков и при каких метеорологических условиях возникают подобные разряды по методике градиентного бустинга. Методика строится на системе относительно неточных предсказательных нейросетей, которые учатся на ошибках своих предшественников.
Затем в нейросеть загрузили данные с нескольких десятков метеостанций — на их основе искусственный интеллект научился прогнозировать молнии по характерным изменениям в температуре, влажности и давлении воздуха, а также по другим погодным данным.
По словам специалистов, точность прогнозов пока невысока и составляет 76%.
Ранее исследователи из США использовали машинное обучение, чтобы разобраться в физике землетрясений и выявить признаки надвигающихся природных явлений. После успешного прогнозирования лабораторных землетрясений группа геофизиков применила алгоритм машинного обучения на северо-западе Тихого океана.