Karnegi Mellon Universitetinin alimləri ilk dəfə insanın köməyi olmadan yeni arxitektur formaların planlaşdırılması üçün süni intellektdən istifadə ediblər. Bununla yanaşı süni intellekt yalnız memarların hərəkətlərini izləyir, onları təhlil edir və zəruri olduqda onu öz layihələrində təkrarlayır.
Böyük layihə məsələlərinin yerinə yetirilməsi, qərarların qəbul olunması yaradıcılıq və tədqiqat yanaşmasını tələb edir. Məhz bu xüsusiyyətlər insanların maşınlardan üstün olan bacarıqları hesab olunur. Alimlər qeyd edirlər ki, mühəndislər süni intellekti bir çox arxitektur sahələrə tətbiq edirlər, lakin onlar sıfırdan yenisini yaratmaq əvəzinə problemləri müəyyən qaydalar çərçivəsində həll edirlər. Aparılan bu tədqiqatda süni intellekt təliminin yeni strukturu nəzərdən keçirilib.
hightech.fm saytının məlumatına əsasən, tədqiqat çoxsəviyyəli mühəndis-texniki məsələləri təşkil etdiyi üçün əsas istiqamət mürəkkəb strukturların problemlərinə yönəldilib. Buna görə süni intellekt vizual informasiya əsasında əlavə kontekst olmadan körpülərin dizaynının modifikasiyası üzrə işlərin gedişini müşahidə etməyi öyrənib. Tədqiqatçılar görmə qabiliyyətinin süni intellektin məsələləri necə qəbul və həll etməsinin ayrılmaz hissəsi olduğu üçün bu prosesdə vizuallaşdırmanın əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Sistem proqnozlaşdırma üzərində işləyən bir çox dərin neyron şəbəkəsindən ibarət olub. Süni intellekt neyron şəbəkəsindən yararlanaraq bu təsvirlərin köməyi ilə alınmış informasiyadan istifadə edib, beş ardıcıl layihə gözdən keçirib və növbətini proqnozlaşdırıb.

Искусственный интеллект научился создавать архитектурные проекты
ученые из Университета Карнеги впервые использовали ИИ для проектирования новых архитектурных форм без подсказок со стороны человека. Вместо этого ИИ позволяли лишь следить за действиями архитекторов, анализировать их и при необходимости повторять в своих проектах.
Большие проектные задачи требуют творческого и исследовательского подхода к принятию решений. Считается, что это умения, в которых люди превосходят машины. Ученые отметили, что инженеры уже применяют ИИ во многих архитектурных областях, но они решают задачи в рамках определенного набора правил, а не создают новое с нуля. В новом исследовании рассматривают новую структуру обучения искусственного интеллекта, наблюдая за действиями человека для создания новых конструкций без дополнительных подсказок.
Как сообщает hightech.fm, основное внимание в исследовании уделяется проблемам сложных конструкций, поскольку они представляют собой многоуровневые инженерно-технические задачи.
Поэтому ИИ научили наблюдать за ходом работ по модификации дизайна мостов на основе визуальной информации, но без дополнительного контекста. Исследователи подчеркнули важность визуализации в этом процессе, поскольку зрение является неотъемлемой частью того, как ИИ воспринимают и решают поставленные задачи.
Система состояла из множества глубоких нейронных сетей, которые вместе работали над прогнозированием. Используя нейронную сеть, искусственный интеллект просмотрел пять последовательных проектов и спрогнозировал следующий, используя информацию, полученную с помощью этих изображений.