AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 10 saylı şöbəsinin 2019-cu il üzrə hesabatı müzakirə olunub. Hesabatı təqdim edən şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Firudin Ağayev “İnformasiya cəmiyyətinin elmi-nəzəri problemlərinin araşdırılması” mövzusu üzrə elektron təhsil mühitinin intelektuallaşdırması üzrə metodların işlənildiyini, elektron təhsilin idarə edilməsi üçün Data Mining imkanlarının araşdırıldığını, elektron təhsilin fərdiləşməsi üzrə klasterləşdirilmə alqoritmlərinin tədqiq edildiyini bildirdi. Elektron inklüziv təhsildə sosial şəbəkələrin tətbiqi məsələlərinə dair aparılan tədqiqatlardan danışan şöbə müdiri qeyd edib ki, bu istiqamətdə elektron təhsilin optimallaşdırılması məqsədilə sosial şəbəkələrdən lazım olan informasiyanın əldə edilməsi metod və alqoritmləri araşdırılıb. Şöbə müdiri universitetlərdə elektron təhsilin keyfiyyətinin idarə edilməsi ilə bağlı aparılan tədqiqatları da diqqətə çatdırıb. Bu məqsədlə elektron təhsildə biliklərin mənimsənilməsi üzrə mövcud metod və alqoritmlərin tədqiq olunduğunu söyləyib.
F.Ağayev, həmçinin cari ildə bulud texnologiyası əsasında inklüziv təhsil kontentlərinin formalaşması, elektron inklüziv tədris mühitində adaptiv texnologiyaların tətbiqi məsələlərinin araşdırıldığını, adaptiv texnologiyaların istifadəsi ilə tədris materialların mənimsənilməsinə nəzarət üzrə metod və alqoritmlərin tədqiq olunduğunu deyib.
Məruzəçi şöbənin elmi-pedaqoji və elmi-təşkilati fəaliyyəti, elmi-texniki konfranslarda iştirak, tanınmış elmi jurnallarda məqalələrin nəşri, müxtəlif təyinatlı kitab və kitabçaların hazırlanması, elmi-praktiki nəticələrin KİV-də təbliği ilə bağlı görülən tədbirlər haqqında məlumat verib.
AMEA-nın vitse-prezidenti, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək şöbənin hesabatı ilə bağlı təklif və tövsiyələrini səsləndirib. Akademik şöbənin elmi-nəzəri fəaliyyətinin gücləndirilməsinin zəruriliyini qeyd edib, aparılan tədqiqatların daha da dərinləşdirilməsini tövsiyə edib.

Изучено применение социальных сетей в электронном инклюзивном образовании
Состоялось обсуждение отчета отдела № 10 Института информационных технологий НАНА за 2019 год. Отчет представил заведующий отделом, доктор философии по технике, доцент Фирудин Агаев. Он сказал, что в рамках темы «Исследование научно-теоретических проблем информационного общества» были разработаны методы интеллектуализации среды электронного образования, изучены алгоритмы кластеризации электронного обучения. Рассказывая об исследованиях по использованию социальных сетей в электронном инклюзивном образовании, заведующий отделом отметил, что были изучены методы и алгоритмы получения информации, необходимой из социальных сетей для оптимизации электронного обучения в этой области. Он также довел до сведения информацию об исследованиях по управлению качеством электронного образования в университетах. Он подчеркнул, что были изучены существующие методы и алгоритмы для овладения знаниями в области электронного образования.
Ф.Агаев также сказал, что были изучены вопросы формирования контента инклюзивного образования на основе облачных технологий, применения адаптивных технологий в среде электронного инклюзивного образования, изучены методы и алгоритмы управления освоением учебных материалов с использованием адаптивных технологий.
Выступивший рассказал о научно-педагогической и научно-организационной деятельности отдела, об участии в научно-технических конференциях, публикации статей в известных научных журналах, подготовке книг и брошюр различного назначения, пропаганде научно-практических результатов в средствах массовой информации.
Вице-президент НАНА, директор Института информационных технологий НАНА, академик Расим Алигулиев выступил с предложениями и рекомендациями относительно отчета отдела. Академик подчеркнул необходимость усиления научно-теоретической деятельности отдела и рекомендовал дальнейшее углубление исследований.