2022-ci ildə Marsı kiçik süni peyklər əhatə edəcək
“Virgin Orbit” Marsa kubsatlar (kiçik süni peyklər) göndərən ilk özəl şirkət olmaq niyyətindədir. Kosmik aparatlar “SatRevolution” şirkəti və Polşanın bir neçə universiteti ilə birgə hazırlanacaq. Orbitə ilk buraxılış 2022-ci ilə planlaşdırılır.
hitech.vesti.ru saytının məlumatına əsasən, “Virgin Orbit” Böyük Britaniya sahibkarı Riçard Brensonun kosmik turizm xidmətləri təqdim edən “Virgin Galactic” şirkətinin tərkibindədir. Qırmızı planetin kiçik “Virgin Orbit” peykləri ilə əhatə edilməsi ideyasının yaranmasına Marsa iki peykin göndərildiyi ABŞ Kosmik Agentliyinin (NASA) “InSight” missiyası səbəb olub. Şirkət bu uğuru təkrarlamaq üçün açıq kosmosa “LauncherOne” raketdaşıyıcısı vasitəsilə 50 kiloqramlıq oxşar aparatlar yollamaq niyyətindədir.
Şirkətin xüsusi layihələr üzrə vitse-prezidenti Uill Pomeransın sözlərinə görə, Marsa çatan planetlərarası peyklər fotoşəkillər çəkə, atmosferi öyrənə və su axtara biləcəklər. Bundan başqa, aparatları Mars və Venera peyklərinin, eləcə də asteroidlər zolağında obyektlərin tədqiqinə cəlb etmək mümkün olacaq.
Lakin şirkət öncə “LauncherOne” raketdaşıyıcısının hazırlanmasını başa çatdırmalıdır. İyirmi bir metr uzunluğunda raketdaşıyıcısı havada – 11 km hündürlükdə modifikasiya edilmiş “Boeing 747” (Cosmic Girl) təyyarəsi vasitəsilə buraxılacaq. Raketdaşıyıcısının uğurlu buraxılışı “Virgin Orbit” missiyasının gələcəyini müəyyənləşdirəcək.

Virgin Orbit окружит Марс мини-спутниками к 2022 году
Virgin Orbit заявила о намерении стать первой частной компанией, отправившей на Марс малые искусственные спутники — кубсаты. В разработке космических аппаратов ей помогают фирма SatRevolution и около десятка польских университетов. Первый запуск запланирован на 2022 год.
Virgin Orbit — это сестринская компания Virgin Galactic Ричарда Брэнсона, предоставляющей услуги космического туризма. На идею покрыть Красную планету крошечными спутниками Virgin Orbit навела миссия НАСА InSight, в рамках которой на Марс было отправлено два кубсата. В компании хотят повторить этот успех, запустив в открытый космос похожие, 50-килограммовые аппараты на ракете-носителе LauncherOne.
Достигнув Марса, межпланетные кубсаты смогут делать фотографии, изучать атмосферу и искать воду. Помимо этого, аппараты могут быть привлечены к изучению спутников Марса, Венеры, а также объектов в поясе астероидов, рассказал The Verge вице-президент по спецпроектам Virgin Orbit Уилл Померанц.
Однако прежде компания должна будет завершить строительство LauncherOne. Предполагается, что 21-метровая ракета-носитель будет сброшена с модифицированного Boeing 747 (Cosmic Girl) прямо в воздухе, на высоте около 11 километров. Во многом именно от успешности запуска LauncherOne будет зависеть успех всей миссии Virgin Orbit.