“Facebook” şirkəti beyindən göndərilən impulsların köməyi ilə kompüterləri idarə etməyə imkan verən, proqram təminatının hazırlanması ilə məşğul olan “CTRL-Labs” startapını satın alıb.
iz.ru saytınının məlumatına əsasən, şirkətin hazırlamalarından biri beyin siqnallarını oxuyan qolbaqdır. Bu kimi qolbaq sahibləri klaviaturadan istifadə etmədən kompüterdə mətn çap edə biləcəklər. Bu zaman çapı təqlid etmək üçün barmaqları yalnız masa üzərinə vurmaq kifayət edir.
Məlumata görə, texnologiya gələcəkdə smartfonlara tətbiq edilə və virtual reallıq eynəyi ilə birgə istifadə edilə bilər. Texnologiyaın tətbiqi zamanı telefonla və ya qolbaqla birlikdə eynəkdən istifadə edərək kompüteri klaviatura və maus olmadan idarə etmək mümkün olacaq.
Qeyd edək ki, sentyabrın əvvəlində “Facebook” yeni tanışlıq xidmətinin istifadəsinə başlaması barədə məlumat verib. “Facebook Dating” adlanan tətbiq yalnız həddi-büluğa çatan istifadəçilər üçün əlçatandır. Xidmətdə qeydiyyatdan keçdikdən sonra müştərinin profilində göstərdiyi üstünlüklərə əsasən bir partnyor seçmək mümkündür.

Facebook acquired the power of thought startup computer control
Facebook announced the purchase of CTRL-Labs, a startup that develops software that allows people to control computers using pulses from the brain. On Tuesday, September 24, reports Bloomberg.
One of the company's developments is a bracelet that reads brain signals. For example, owners of such bracelets will be able to print text on a computer without using a keyboard. It will be enough for them to simply tap their fingers on the table, imitating typing.
According to the agency, this technology can later be implemented in smartphones and used in conjunction with virtual reality glasses. A person using glasses with a phone or bracelet can control a computer without a keyboard and mouse.
According to CNBC sources, the transaction amount ranged from $ 500 million to $ 1 billion.
Earlier in September it was reported that Facebook had launched a new dating and dating service. The application is called Facebook Dating and is available only for adult users. After registering in the service, you can choose a partner based on the preferences indicated by the client in his profile.