“Facebook” şirkəti beyindən göndərilən impulsların köməyi ilə kompüterləri idarə etməyə imkan verən, proqram təminatının hazırlanması ilə məşğul olan “CTRL-Labs” startapını satın alıb.
iz.ru saytınının məlumatına əsasən, şirkətin hazırlamalarından biri beyin siqnallarını oxuyan qolbaqdır. Bu kimi qolbaq sahibləri klaviaturadan istifadə etmədən kompüterdə mətn çap edə biləcəklər. Bu zaman çapı təqlid etmək üçün barmaqları yalnız masa üzərinə vurmaq kifayət edir.
Məlumata görə, texnologiya gələcəkdə smartfonlara tətbiq edilə və virtual reallıq eynəyi ilə birgə istifadə edilə bilər. Texnologiyaın tətbiqi zamanı telefonla və ya qolbaqla birlikdə eynəkdən istifadə edərək kompüteri klaviatura və maus olmadan idarə etmək mümkün olacaq.
Qeyd edək ki, sentyabrın əvvəlində “Facebook” yeni tanışlıq xidmətinin istifadəsinə başlaması barədə məlumat verib. “Facebook Dating” adlanan tətbiq yalnız həddi-büluğa çatan istifadəçilər üçün əlçatandır. Xidmətdə qeydiyyatdan keçdikdən sonra müştərinin profilində göstərdiyi üstünlüklərə əsasən bir partnyor seçmək mümkündür.

Компания Facebook сообщила о покупке стартапа CTRL-Labs, который занимается разработкой программного обеспечения, позволяющего людям управлять компьютерами с помощью поступающих из мозга импульсов.
Одной из разработок компании является браслет, считывающий мозговые сигналы. Например, владельцы таких браслетов смогут печатать текст на компьютере без помощи клавиатуры. Им будет достаточно лишь стучать пальцами по столу, имитируя печатание.
По данным агентства, эта технология в дальнейшем может быть внедрена в смартфоны и использована совместно с очками виртуальной реальности. Человек, пользуясь очками вместе с телефоном или браслетом, сможет управлять компьютером без клавиатуры и мыши.
По данным источников CNBC, сумма сделки составила от $500 млн до $1 млрд.
Ранее в сентябре сообщалось, что Facebook запустила новый сервис для знакомств и свиданий. Приложение получило название Facebook Dating и доступно только для совершеннолетних пользователей. После регистрации в сервисе можно выбрать партнера исходя из предпочтений, указанных клиентом в своем профиле.