İlk səs radarı işə salınacaq
“Səs radarı” adlı qurğunun sınaqları tezliklə Parisdə yerləşən Orli aeroportu yaxınlığında başlanacaq. Yeni qurğu “Bruitparif” şirkətinin mühəndisləri tərəfindən hazırlanıb. O, səs səviyyəsini hər 10-cu saniyədə desibellərlə ölçən 4 ədəd mikrofonla təchiz edilib və səs mənbəyinin dəqiq yerini təyin edə bilir.
techcult.ru saytının məlumatına əsasən, səs radarı obyektin akustik izini rəngli nöqtələr şəklində əks etdirir. Asayişi pozan obyekt haqqında informasiya polisin xarici müşahidə kameralarının məlumatları ilə müqayisə edilir, sonra kompüter cərimə qəbzini yazır.
Şirkətin direktoru Fanni Metliski bildirib ki, artıq bir neçə aydır ki, 40 ədəd qurğu məşhur Paris barlarına yaxın yerlərdə işləyir və daha 17 qurğu böyük inşaat meydançalarında quraşdırılıb. Sistem hələ ki, cərimə yazmadan test rejimində işləyir. Şəhərin meri Didye Qonsalesin sözlərinə görə, radar cari ilin payızında bu kimi sistemlərdən istifadəyə icazə verən qanun layihəsinin qəbulundan dərhal sonra aktivləşdiriləcək.

Preparing to launch the first noise radar in Paris
Testing of the device called the “noise radar” will soon begin near the Orly airport in the center of the Paris suburb of Villeneuve-le-Roi. According to his mayor Didier Gonzalez, the radar will be activated immediately after the adoption of a bill in autumn this year that allows such systems.
The new device was developed by Bruitparif engineers. It is equipped with four microphones that measure the noise level in decibels every 10th second, and can determine the exact location of a noise source - for example, an excessively loud car.
Noise radar displays the acoustic footprint of an object in the form of colored dots. In the future, information about the intruder is compared with the data of the external surveillance cameras of the police, after which the computer will “write out” the penalty receipt.
According to the director of Bruitparif, Fanny Mietlitzky, almost 40 devices have been working near the popular Paris bars for several months and 17 more have been installed on large construction sites. While the system is working in test mode, without producing fines. In full force, it will work after two years of testing and the adoption of the relevant law.