Yaponiyalı alimlər "düşünə bilən" robotlar yaradırlar
Yaponiyanın Meiji Universitetinin süni intellekt mütəxəssisi Juniçi Takeno süni intellekt sahəsində son dövrlərdə əldə edilən uğurlardan danışaraq nəzərə çatdırıb ki, artıq insan şüurlu robotların hazırlanması üzərində işlər gedir.
Yaponiyalı professor etiraf edib ki, elm hələ də insan şüurunu tamamilə öyrənə bilməyib. Buna baxmayaraq, artıq robotlar da insanlara və “ən ağıllı” heyvanlara xas olan bəzi hərəkətləri mənimsəyə biliblər.
onauke.info saytının verdiyi xəbərə görə, yapon alimin rəhbərlik etdiyi tədqiqatçılar qrupu  insanların  duyğularını anlaya biləcək, onların hərəkətlərini təqlid edə biləcək, hətta, güzgüdə özünü tanıya biləcək robotlar yaradıblar. Mütəxəssislər neyron şəbəkələrin köməyi ilə həmin robotlara öz hisslərini yaşamağı “öyrətməyə” çalışırlar.
Juniçi Takenonun sözlərinə görə yaxın gələcəkdə robotlar öz hərəkət və davranışlarını dərk edə və öz hisslərini sərbəst şəkildə ifadə edə biləcəklər. O, vurğulayıb ki, gələcəkdə robotlar şəfqət, sevinc və digər insana xas olan  hissləri mənimsəyə bilsələr, deməli, süni intellektlə bağlı elmi-fantastik filmlərdə əks olunanlar reallaşa bilər.
Yapon alimlər apardıqları tədqiqatlar zamanı Edmund Husserl və başqa dünyaşöhrətli alimlərin insan şüuru ilə bağlı elmi araşdırmalarına istinad ediblər.

Japanese scientists are trying to teach the robot self-awareness
Junichi Takeno, representing Meiji University in Tokyo and specializing in the development of artificial intelligence, talked about what successes have been achieved by mankind in recent times. According to him, work on the creation of machines "with human consciousness" is already underway.
The Japanese professor admitted that so far, science has not guessed all the secrets of the human mind and can not even give it an unambiguous definition. Nevertheless, many actions that until now were considered accessible only to humans and, to some extent, to the “smartest” animals, allegedly, robots have already mastered - the Takeno research group has created mechanisms that can recognize emotions, simulate human actions and even recognize yourself in the mirror. Now, experts are using neural networks to “teach” the robot to experience their own feelings. As noted, the work of such scientists who sought to study human consciousness, such as Edmund Husserl, was used.
Among the recent successes, the expert named a module that is capable of “realizing” what it is doing and capable of not something like solitary human thoughts. Also, specialists have created a complex system of such modules, and work is underway to ensure that such a design is able to express their feelings on their own. Moreover, the scientist referred to by RIA Novosti said that Japanese robotics have already begun assembling a robot with human consciousness.
The expert also added that talking about the "superiority" of artificial intelligence over human will not be possible before robots learn to fully engage in creativity. The specialist also suggested that sci-fi films about machine revolts are unlikely to materialize if the robot is familiar with sympathy and other human emotions of this kind.