Avqustun 20-25-də Pekində keçirilən Ümumdünya Robotlar Konfransında ən müasir texnologiyalar təqdim edilir.
naukatv.ru saytının məlumatına görə, konfransda yeni robot, robot texnikası və məhsul nümunələri, o cümlədən tibbi aparat və neyroşəbəkələr üçün bir sıra sərgi meydançaları nümayiş olunur. Bundan başqa, tədbir çərçivəsində 4500 peşəkarın iştirakı ilə 4 müsabiqənin keçirilməsi planlaşdırılır. Konfrans zamanı 21 sənaye tətbiqində ixtisaslaşmış 700-dən çox robot təqdim ediləcək.
Bildirilir ki, konfransın iştirakçılarından biri Almaniyanın “Festo” şirkəti tərəfindən hazırlanan “SmartBird” adlı robot-quşdur. Mütəxəssislər robotu qağayıdan ilhamlanaraq hazırlayıblar. Yüngül pilotsuz uçan aparat aerodinamika və maksimal elastikliyə malikdir. O, tam avtonom şəkildə qalxır, uçur və enir. 23 vatt enerji sərf edən qurğunun çəkisi 450 qram, qanadlarının uzunluğu isə 2 metr təşkil edir.
Digər nümayiş olunan qurğu Çinin “Unitree Robotics” robot texnikası şirkətinin hazırladığı “Laikago” robotu olacaq. Robot 1957-ci ildə kosmosa göndərilən ilk heyvanın – “Layka” adlı itin şərəfinə adlandırılıb. Uzunluğu 0,56 metr, eni 0,35 metr olan robotun çəkisi 22 kiloqrama bərabərdir. O, tam enerji topladıqdan sonra 2-3 saat ərzində işləyə bilir.

23 August 2019 - 10:53 | Interesting information
The 2019 World Robot Conference, which takes place in Beijing from August 20 to 25, presents the latest developments.
The conference presented a number of exhibition sites for new robots, samples of robotics and products, including medical devices and neural networks. The conference also planned four contests with an estimated 4,500 professional participants. More than 700 robots specializing in more than 21 industrial applications will be presented from the beginning to the close of the conference.
One of the conference participants is the SmartBird robot bird, developed by the German company Festo. An ordinary seagull inspired the creation of a development robot. The ultralight flying drone has the best aerodynamics and maximum flexibility. It is able to take off, fly and land completely autonomously, consumes only 23 watts of energy, and weighs 450 grams with a wingspan of 2 meters. Another robot on display will be Laikago, a development by the Chinese robotics company Unitree Robotics. The robot is named after the dog Laika, the world's first animal, which was sent into space in 1957. Its length is 0.56 meters and a width of 0.35 meters. The robot weighs 22 kilograms, can work for 2-3 hours after fully charged, and if desired, it can be folded into a suitcase.