Pitsburq şəhərinin Karnegi Mellon Universitetinin alimləri insan daxilində endoskopik kameraların tətbiqi olmadan daxili toxumaların təsvirlərini əldə etmək üçün yeni bir üsul hazırlayıb və təqdim ediblər. Bu üsul beyin toxumalarının öyrənilməsi zamanı səmərəli olacaq.
ferra.ru saytının məlumatına əsasən, tədqiqatçılar öz işində ultrasəsdən istifadə edərək toxumadaxili sahələrin optik təsvirlərinin əldə edilməsi üçün yeni metoddan bəhs ediblər. Beləliklə, ultrasəs dalğalarının fiziki xüsusiyyətləri optik mikroskopiya ilə birlikdə “virtual linzanı” formalaşdıracaq.
Alimlərin sözlərinə görə, onların təqdim etdiyi texnologiya hətta xəstələrin ondan müstəqil olaraq istifadə etməsinə imkan yaradır. Bunun üçün məlumatları birbaşa həkimə ötürən plastrı bədənə yerləşdirmək kifayətdir.

Doctors have learned to see people through without x-rays and cuts
Scientists from Carnegie Mellon University in Pittsburgh have developed and presented a new method for obtaining images of human internal tissues without using the introduction of the same endoscopic cameras inside the person. This will be useful, for example, when studying brain tissue.
In their work, the researchers talk about a new method of obtaining optical images of interstitial areas using ultrasound. Thus, the physical properties of ultrasonic waves in combination with optical microscopy make it possible to form a “virtual lens”. With the help of it, it became possible to capture the environment in the thickness of the fabric with practically no cameras and to receive images without opening them.
According to all the same scientists, the capabilities of the technology developed by them make it possible even for patients to use it independently. So, you can stick a plaster, which will transmit data directly to the doctor.