Mobil proqram depressiyanı telefon söhbətləri əsasında aşkar edəcək
Alimlər süni intellektdən istifadə edərək, pasiyentin səsinə görə depressiyanın diaqnostikası metodunu hazırlayıblar. Kanadanın Alberta Universitetinin mühəndisləri bildiriblər ki, səsin tembri özündə insanın əhval-ruhiyyəsi haqqında informasiyanı ehtiva edir.
meddaily.ru saytının məlumatına görə, sınaqlar zamanı insanlar səs nümunələrini toplayan mobil proqramdan istifadə ediblər. Fon rejimində işləyən proqram əhval-ruhiyyə, xüsusilə depressiyanın mövcudluğu haqqında məlumat verən markerləri effektiv tanıyıb və izləyib.
Hələ ki, mükəmməl olmayan yeni texnologiya gələcəkdə pasiyentlərə və ya tibbi personala insanları düzgün müalicə etməyə kömək edəcək. Ekspertlər xatırladırlar ki, depressiya əmək qabiliyyətinin itirilməsinə səbəb ola bilər. Bundan başqa, depressiya vəziyyətində olan bir çox insanlar intihar edirlər.

Mobile application will be able to identify depression by telephone conversations
Scientists have developed a method for diagnosing depression by the sounds of a patient’s voice, using artificial intelligence. As noted by The Health Site, engineers from the University of Alberta are repelled by the fact that the timbre of the voice contains enough information about a person's mood.
Experts have considered a completely realistic scenario in which people use a mobile application that collects voice samples (while people talk as usual). The application running in the background, effectively recognized and monitored markers, talking about mood and the presence of depression, in particular.
This technology, which is still imperfect, in the future will help patients or medical staff to more adequately conduct therapy. Experts remind: loss of capacity is possible due to depression. In addition, many depressed people commit suicide.