“Theranos” startapının təsisçisi Elizabet Holms və onun keçmiş birinci müavini Rameş “Sanni” Balvani dələduzluq və investorların aldadılması ittihamı ilə əlaqədar məhkəmə kürsüsünə çıxmalıdırlar. Məhkəmə prosesi 2020-ci ilin avqust ayında başlanacaq.
Aparılan araşdırmalar nəticəsində məlum olub ki, Holms və Balvani tibbi startap üçün investisiyanın cəlb edilməsi məqsədilə fırıldaqçı sxemlərdən istifadə ediblər. Onlar qan analizinin dəqiqliyini dəfələrlə yüksəltməyə və tədqiqatların sürətini artırmağa imkan verən inqilabi texnologiyaları yaratmağa söz veriblər. Bununla yanaşı, az miqdarda bioloji material tələb olunurdu. Lakin bütün bəyanatların yalan olduğu aşkarlandı.
meddaily.ru saytının məlumatına görə, dələduzluq faktı ilə bağlı ittihamlar hələ ötən il irəli sürülmüşdü. O zaman müttəhimlər təqsirkar olmadıqlarını bildirmişdilər. İş yalnız Holmsun cəlb etdiyi böyük investisiyalara (700 milyon dollardan çox vəsait) görə rezonans doğurmur. Populyarlığın zirvəsində şirkətin dəyəri 10 milyard dollarla qiymətləndirilirdi.
Məsələ ondadır ki, şirkətin təsisçisi, Stendford Universitetinin məzunu Elizabet Holms “Theranos” layihəsinə 19 yaşında start verib. 2015-ci ildə “Forbes” jurnalı Holmsu öz sərvətini müstəqil şəkildə qazanmış ən gənc qadın milyarder kimi tanıyıb.

Элизабет Холмс, основательница Theranos, и ее бывший первый заместитель Рамеш "Санни" Балвани должны предстать перед судом по обвинению в мошенничестве и обмане инвесторов. Таково решение калифорнийского судьи. Начало судебного процесса назначено на август 2020 года.
Расследование показало: Холмс и Балвани использовали мошеннические схемы для привлечения инвестиций в своей медицинский стартап. Они обещали подарить миру революционные технологии анализа крови, позволявшие многократно повысить точность и увеличить скорость исследований. При этом требовалось совсем немного биологического материала. Но все заявления оказались ложью.
О факте мошенничества и соответствующие обвинения были выдвинуты еще в прошлом году. Тогда обвиняемые заявили о своей невиновности. Дело имеет большой резонанс не только из-за огромных инвестиций, которые Холмс смогла привлечь (более 700 миллионов долларов). На пике популярности ценность компании оценивали в 10 миллиардов долларов.
Дело в том, что основатель компании, бывшая студентка Стэндфордского университета Элизабет Холмс, запустила собственный проект Theranos в возрасте 19 лет. В 2015 году журнал Forbes признал Холмс самой молодой женщиной-миллиардером, заработавшей своей состояние самостоятельно.