“Theranos” startapının təsisçisi Elizabet Holms və onun keçmiş birinci müavini Rameş “Sanni” Balvani dələduzluq və investorların aldadılması ittihamı ilə əlaqədar məhkəmə kürsüsünə çıxmalıdırlar. Məhkəmə prosesi 2020-ci ilin avqust ayında başlanacaq.
Aparılan araşdırmalar nəticəsində məlum olub ki, Holms və Balvani tibbi startap üçün investisiyanın cəlb edilməsi məqsədilə fırıldaqçı sxemlərdən istifadə ediblər. Onlar qan analizinin dəqiqliyini dəfələrlə yüksəltməyə və tədqiqatların sürətini artırmağa imkan verən inqilabi texnologiyaları yaratmağa söz veriblər. Bununla yanaşı, az miqdarda bioloji material tələb olunurdu. Lakin bütün bəyanatların yalan olduğu aşkarlandı.
meddaily.ru saytının məlumatına görə, dələduzluq faktı ilə bağlı ittihamlar hələ ötən il irəli sürülmüşdü. O zaman müttəhimlər təqsirkar olmadıqlarını bildirmişdilər. İş yalnız Holmsun cəlb etdiyi böyük investisiyalara (700 milyon dollardan çox vəsait) görə rezonans doğurmur. Populyarlığın zirvəsində şirkətin dəyəri 10 milyard dollarla qiymətləndirilirdi.
Məsələ ondadır ki, şirkətin təsisçisi, Stendford Universitetinin məzunu Elizabet Holms “Theranos” layihəsinə 19 yaşında start verib. 2015-ci ildə “Forbes” jurnalı Holmsu öz sərvətini müstəqil şəkildə qazanmış ən gənc qadın milyarder kimi tanıyıb.

The founder of the loudest medical startup will be judged
Elizabeth Holmes, founder of Theranos, and her former first deputy Ramesh "Sunny" Balvani should be brought to trial on charges of fraud and deception of investors, reports Remedium. This is the decision of the Californian judge. The beginning of the trial is scheduled for August 2020.
Investigation revealed: Holmes and Balvani used fraudulent schemes to attract investment in their medical startup. They promised to give the world revolutionary technology of blood analysis, which allowed to increase the accuracy and increase the speed of research. This required quite a bit of biological material. But all the statements were a lie.
The fact of fraud and related charges were made last year. Then the defendants declared their innocence. The case has a great response, not only because of the huge investments that Holmes was able to attract (more than 700 million dollars). At the peak of popularity, the value of the company was estimated at $ 10 billion.
The fact is that the founder of the company, a former student at Stanford University, Elizabeth Holmes, launched her own project Theranos at the age of 19 years. In 2015, Forbes magazine recognized Holmes as the youngest billionaire woman who made her own fortune.