Spekulyativ bitkoindən fərqli olaraq, yeni valyuta real aktivlərlə təmin ediləcək. “Facebook”un bəyanatına əsasən, Libra-nı İnternetdə və offlayn olaraq ödəniş üçün istifadə etmək mümkün olacaq.
“Facebook”un “Libra” şirkətinin kriptovalyutası blokçeynə əsaslanan şəbəkə ilə birlikdə növbəti il ərzində istifadəyə veriləcək. Bu haqda şirkətin rəhbəri Mark Zukerberq məlumat verib.
hi-tech.mail.ru saytının məlumatına əsasən, “Facebook”un məqsədi sabitliyinə görə dollara güzəştə getməyən, mal və xidmətlərin alınması üçün istifadə oluna bilən və bank borcları daxil olmaqla maliyyə məhsullarının hər bir spektrini dəstəkləyən qlobal desentralizasiya olunmuş ödəniş üsulu yaratmaqdır.
“Facebook” Libra-nı hazırlamaqla yanaşı, ilin sonuna kimi bu layihəni müstəqil istifadəyə verməyi planlaşdırır. Sonra isə, şirkət onu daha böyük cəmiyyətin idarəetməsinə təqdim etmək niyyətindədir. Şirkət Libra-ya və onun inkişafına nəzarət üçün 27 tərəfdaşı ilə birgə “Libra Association” qeyri-kommersiya təşkilatını formalaşdırıb.
Bu təşkilatlar, həmçinin “Libra Reserve” xüsusi fonduna öz töhfəsini verəcəklər. Kriptovalyuta yaradıcıları ümid edirlər ki, Libra istifadəyə verildikdən sonra yüzlərlə şirkət assosiasiyaya daxil olacaq.

Facebook официально представила свою криптовалюту Libra
В отличие от спекулятивного биткоина, новая валюта будет обеспечена реальными активами. Согласно заявлению компании, Libra можно будет использовать для оплаты в интернете и в офлайне.
Facebook заявила, что криптовалюта компании под названием Libra будет запущена в следующем году вместе с сетью, основанной на блокчейне. Информацию о грядущем запуске криптовалюты опубликовал глава компании Марк Цукерберг.
Конечная цель Facebook — создать первую по-настоящему «мейнстримную» криптовалюту: глобальную децентрализованную форму оплаты, которая не уступает доллару по стабильности, может использоваться для покупки товаров и услуг и поддерживает весь спектр финансовых продуктов, включая банковские займы.
Хотя Facebook и разрабатывает Libra и планирует самостоятельно запустить этот проект до конца года, в конечном итоге компания намерена передать его под управление более крупному сообществу. Компания сформировала некоммерческую организацию Libra Association совместно с 27 партнерами для контроля за Libra и ее развитием.
В Libra Association входят венчурные фирмы, некоммерческие организации и крупные поставщики финансовых, телекоммуникационных и технологических услуг, включая Mastercard, Visa, eBay, PayPal, Spotify и Uber.
Эти организации также внесут свой вклад в специальный фонд Libra Reserve — пул активов, который обеспечит, чтобы каждая единица валюты Libra поддерживалась чем-то материальным. Создатели надеются, что к моменту запуска Libra в ассоциацию войдут сотни компаний.