AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika üzrə elmlər doktoru, professor Məsumə Məmmədovanın müəllifliyi ilə “İT-mütəxəssislər əmək bazarının intellektual idarə olunması”adlı monoqrafiya nəşr olunub.
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Elmi Şurasının qərarı ilə çapa tövsiyə olunmuş monoqrafiyanın elmi redaktoru AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, resenzentlər akademik Əli Abbasov və texnika üzrə elmlər doktoru, professor Ələkbər Əliyevdir.
Monoqrafiya İT-mütəxəssislərə tələb və təklifin uyğunsuzluğu, qeyri-müəyyənlik şəraitində fəaliyyət göstərən əmək bazarının İT-seqmentinin intellektual idarə olunmasının konseptual və metodoloji əsaslarının işlənilməsinə həsr olunmuşdur. Kitabda “İT-mütəxəssislər əmək bazarının intellektual idarə olunması” anlayışının müəllif şərhi verilmiş, İT sahəsində idarəetmənin müxtəlif səviyyələri üzrə peşə-ixtisas, kəmiyyət/keyfiyyət kəsimlərində insan resurslarına tələb-təklifin uyğunlaşdırılması üzrə qərarların qəbul olunmasını dəstəkləyən model və metodlar kompleksi təqdim edilmişdir.
“İnformasiya Texnologiyaları” nəşriyyatı tərəfindən çap olunan monoqrafiya qeyri-müəyyənlik şəraitində idarəetmənin nəzəri və praktiki məsələlərinin həlli, qərarların qəbul olunması sahəsində çalışan mütəxəssislər, eləcə də əmək bazarının İT seqmentində vəziyyət haqqında elmi əsaslandırılmış informasiyanın əldə olunmasında maraqlı olan dövlət qulluqçuları, menecerlər, işəgötürənlər, İT-mütəxəssislər və fiziki şəxslər üçün nəzərdə tutulmuşdur.

Опубликована монография «Интеллектуальное управление рынком труда ит-специалистов», автором которой является заведующий отделом Института информационных технологий НАНА, член-корреспондент НАНА, доктор технических наук, профессор Масума Мамедова.
Научным редактором монографии, опубликованной решением Научного совета Института информационных технологий НАНА, являются вице-президент НАНА, директор института, академик Расим Алигулиев, а рецензентами – академик Али Аббасов и доктор технических наук, профессор Алекпер Алиев.
В монографии рассмотрены концептуальные и методологические основы интеллектуального управления ИТ-сегментом рынка труда в условиях неопределенности среды его функционирования и нарастающего дисбаланса спроса и предложения на ИТ-специалистов. Представлены авторская трактовка понятия «интеллектуальное управление рынком труда ИТ-специалистов» и соответствующий комплекс моделей и методов поддержки принятия решений по согласованию спроса и предложения на человеческие ресурсы в сфере ИТ в профессионально-квалификационном, количественном и качественном срезах по различным уровням иерархии управления.
Монография, опубликованная в издательстве «Информационные технологии», предназначена для специалистов в области теории и практики управления и принятия решений в условиях неопределенности, научных сотрудников, преподавателей и студентов в сфере ИТ, а также госслужащих и менеджеров, заинтересованных в получении научно обоснованной информации о ситуации в ИТ-сегменте рынка труда.