AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika üzrə elmlər doktoru, professor Məsumə Məmmədovanın müəllifliyi ilə “İT-mütəxəssislər əmək bazarının intellektual idarə olunması”adlı monoqrafiya nəşr olunub.
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Elmi Şurasının qərarı ilə çapa tövsiyə olunmuş monoqrafiyanın elmi redaktoru AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, resenzentlər akademik Əli Abbasov və texnika üzrə elmlər doktoru, professor Ələkbər Əliyevdir.
Monoqrafiya İT-mütəxəssislərə tələb və təklifin uyğunsuzluğu, qeyri-müəyyənlik şəraitində fəaliyyət göstərən əmək bazarının İT-seqmentinin intellektual idarə olunmasının konseptual və metodoloji əsaslarının işlənilməsinə həsr olunmuşdur. Kitabda “İT-mütəxəssislər əmək bazarının intellektual idarə olunması” anlayışının müəllif şərhi verilmiş, İT sahəsində idarəetmənin müxtəlif səviyyələri üzrə peşə-ixtisas, kəmiyyət/keyfiyyət kəsimlərində insan resurslarına tələb-təklifin uyğunlaşdırılması üzrə qərarların qəbul olunmasını dəstəkləyən model və metodlar kompleksi təqdim edilmişdir.
“İnformasiya Texnologiyaları” nəşriyyatı tərəfindən çap olunan monoqrafiya qeyri-müəyyənlik şəraitində idarəetmənin nəzəri və praktiki məsələlərinin həlli, qərarların qəbul olunması sahəsində çalışan mütəxəssislər, eləcə də əmək bazarının İT seqmentində vəziyyət haqqında elmi əsaslandırılmış informasiyanın əldə olunmasında maraqlı olan dövlət qulluqçuları, menecerlər, işəgötürənlər, İT-mütəxəssislər və fiziki şəxslər üçün nəzərdə tutulmuşdur.

A book ''Intellectual management of IT labor market"
The monograph “Intellectual management of the labor market of IT specialists” was published. The author is the head of the department of the Institute of Information Technology of ANAS, corresponding member of ANAS, doctor of technical sciences, professor Masuma Mammadova.
The scientific editor of the monograph published by the decision of the Scientific Board of the Institute of Information Technology of ANAS is the vice-president of ANAS, the director of the institute, academician Rasim Aliguliyev, and the reviewers are academician Ali Abbasov and the doctor of technical sciences, professor Alakabar Aliyev.
The monograph examines the conceptual and methodological foundations of the intellectual management of the IT segment of the labor market in the context of the uncertainty of its environment of operation and the growing imbalance of supply and demand for IT professionals. Presents the author's interpretation of the concept of “intellectual management of the labor market of IT specialists” and the corresponding set of models and decision support methods for matching the supply and demand for human resources in IT in professional qualification, quantitative and qualitative sections on various levels of management hierarchy.