10 İyun 2019 - 15:19 | Yeni nəşrlər
“Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün Milli Strategiya”nın əsas istiqamətlərindən biri e-tibbin formalaşdırılmasıdır. 2014-cü ildən AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda e-tibbin formalaşdırılması problemləri analiz olunur, onların həlli istiqamətində tədqiqatlar aparılır. Aparılan tədqiqatların elmi-nəzəri nəticələri AMEA-nın müxbir üzvü, texnika üzrə elmlər doktoru, professor Məsumə Məmmədova və texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zərifə Cəbrayılovanın müəllifliyi ilə çap edilən “Electronic medicine: formation and scientific-theoretical problems” (“Elektron-tibb: formalaşması və elmi-nəzəri problemləri”) adlı monoqrafiyada öz əksini tapıb.
Monoqrafiya e-tibbin mahiyyəti, imkanları, formalaşması, teletibbin inkişafı, həkim qərarlarının qəbul olunması üçün tibbi ekspert sistemlərinin işlənilməsi, fərdi tibbi məlumatların informasiya təhlükəsizliyi və tibdə Big Data problemlərinin analizinə həsr edilib. Kitabda Əşyaların İnterneti və sosial medianın e-tibdə yaratdığı imkanlar, onların fiziki məhdudiyyətli insanların cəmiyyətə inteqrasiyasında rolu, tibbi sferada kadr təminatı ilə bağlı tendensiyalar və e-tibbin insan resurslarının formalaşması məsələlərinə baxılıb.
Monoqrafiyanın elmi məsləhətçisi, AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, elmi redaktorları akademik Telman Əliyev və AMEA-nın müxbir üzvü Nuru Bayramovdur.
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Elmi Şurasının qərarı ilə çapa tövsiyə olunmuş monoqrafiyanın rəyçiləri AMEA-nın müxbir üzvü, texnika üzrə elmlər doktoru Ramiz Alıquliyev, texnika üzrə elmlər doktoru, professor Ələkbər Əliyev, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərqanə Abdullayevadır.
Monoqrafiya informasiya texnologiyaları, tibbi informatika, e-tibb sahələri üzrə mütəxəssislər, tədqiqatçılar, elmi işçilər, müəllimlər və tələbələrin də aid olduğu geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.

10 June 2019 - 15:19 | New publications
One of the main directions of the “National Strategy of Information Society Development in the Republic of Azerbaijan for 2014-2020” is the formation of e-medicine. Since 2014, the problems of the formation of e-medicine at the Institute of Information Technology of ANAS are analyzed and research is being conducted to solve them.
The scientific and theoretical results of the research were published in the monograph “Electronic medicine: formation and scientific-theoretical problems”, co-authored by the corresponding member of ANAS, doctor of technical sciences, professor Masuma Mamedova and doctor of technical Sciences, Associate Professor Zarifa Jabrayilova.
The monograph is devoted to the essence, possibilities, formation of e-medicine, the development of medical expert systems for making medical decisions, information security of individual medical information and analysis of Big Data problems in medicine.
Academic advisor to the monograph is the vice-president of ANAS, the director of the institute, academician Rasim Aliguliyev, scientific editors are academician Telman Aliyev and corresponding member of ANAS Nuru Bayramov.
The reviewers of the monograph, published by the Scientific Board of the Institute of Information Technology of ANAS, are the corresponding member of ANAS, doctor of technical sciences Ramiz Aliguliyev, doctor of technical sciences, professor Alakbar Aliyev, doctor of technical sciences, associate professor Fargana Abdullayeva.
The monograph is intended for a wide range of readers, including researchers, teachers, and students interested in the field of information technology, medical informatics, e-medicine.