10 İyun 2019 - 15:19 | Yeni nəşrlər
“Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün Milli Strategiya”nın əsas istiqamətlərindən biri e-tibbin formalaşdırılmasıdır. 2014-cü ildən AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda e-tibbin formalaşdırılması problemləri analiz olunur, onların həlli istiqamətində tədqiqatlar aparılır. Aparılan tədqiqatların elmi-nəzəri nəticələri AMEA-nın müxbir üzvü, texnika üzrə elmlər doktoru, professor Məsumə Məmmədova və texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zərifə Cəbrayılovanın müəllifliyi ilə çap edilən “Electronic medicine: formation and scientific-theoretical problems” (“Elektron-tibb: formalaşması və elmi-nəzəri problemləri”) adlı monoqrafiyada öz əksini tapıb.
Monoqrafiya e-tibbin mahiyyəti, imkanları, formalaşması, teletibbin inkişafı, həkim qərarlarının qəbul olunması üçün tibbi ekspert sistemlərinin işlənilməsi, fərdi tibbi məlumatların informasiya təhlükəsizliyi və tibdə Big Data problemlərinin analizinə həsr edilib. Kitabda Əşyaların İnterneti və sosial medianın e-tibdə yaratdığı imkanlar, onların fiziki məhdudiyyətli insanların cəmiyyətə inteqrasiyasında rolu, tibbi sferada kadr təminatı ilə bağlı tendensiyalar və e-tibbin insan resurslarının formalaşması məsələlərinə baxılıb.
Monoqrafiyanın elmi məsləhətçisi, AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, elmi redaktorları akademik Telman Əliyev və AMEA-nın müxbir üzvü Nuru Bayramovdur.
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Elmi Şurasının qərarı ilə çapa tövsiyə olunmuş monoqrafiyanın rəyçiləri AMEA-nın müxbir üzvü, texnika üzrə elmlər doktoru Ramiz Alıquliyev, texnika üzrə elmlər doktoru, professor Ələkbər Əliyev, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərqanə Abdullayevadır.
Monoqrafiya informasiya texnologiyaları, tibbi informatika, e-tibb sahələri üzrə mütəxəssislər, tədqiqatçılar, elmi işçilər, müəllimlər və tələbələrin də aid olduğu geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.

Одним из основных направлений «Национальной стратегии развития информационного общества Азербайджанской Республики на 2014-2020 годы» является формирование электронной медицины. С 2014 года анализируются проблемы формирования электронной медицины в Институте информационных технологий НАНА и проводятся исследования для их решения. Научно-теоретические результаты исследований были опубликованы в монографии «Electronic medicine: formation and scientific-theoretical problems» (Электронная медицина: образование и научно-теоретические проблемы), автором которой являются член-корреспондент НАНА, доктор технических наук, профессор Масума Мамедова и доктор технических наук, доцент Зарифа Джабраилова.
Монография посвящена сущности, возможностям, формированию э-медицины, разработке медицинских экспертных систем для принятия врачебных решений, информационной безопасности индивидуальной медицинской информации и анализу проблем Big Data в медицине.
Научным советником монографии является вице-президент НАНА, директор института, академик Расим Алигулиев, научными редакторами – академик Тельман Алиев и член-корреспондент НАНА Нуру Байрамов.
Рецензентами монографии, опубликованного решением Научного совета Института информационных технологий НАНА, являются член-корреспондент НАНА, доктором технических наук Рамиз Алыгулиев, доктор технических наук, профессором Алекпер Алиев, доктор технических наук, доцент Фаргана Абдуллаева.
Монография предназначена для широкого круга читателей, включая исследователей, преподавателей и студентов, интересующихся областью информационных технологий, медицинской информатики, электронной медицины.