ABŞ-ın Florida ştatında yerləşən, əfsanəvi ispan rəssam Salvador Dalinin yaradıcılığına həsr edilmiş muzeydə yeni sərgi təşkil edilib. Sərginin vizit kartı 1989-cu ildə vəfat etmiş ustadın özünün də burada “iştirak etməsi”dir. Təşkilatçılar mürəkkəb obrazların vizuallaşdırılması və interaktiv sistemlərin yaradılması üçün qabaqcıl texnologiyalardan istifadə ediblər.
techcult.ru saytının məlumatında bildirilir ki, rəssamın obrazının canlandırılması üçün istifadə edilmiş texnologiya illüziyadan ibarətdir. Lakin bu illüziya o qədər yüksək səviyyədədir ki, onu reallıqdan ayırmaq son dərəcə çətindir. “Salvador Dali” nümayiş podiumundan kənara çıxmır, lakin ziyarətçilərlə ünsiyyət saxlayır.
Təsvirin yaradılması üçün tarixi sənədlər, üçölçülü modellər, jestlərin tanınması üzrə ixtisaslaşmış süni intellektdən istifadə olunub. Model real aktyorların iştirakı ilə tamamlanıb, obrazı tipik ispan aksenti ilə danışan artist səsləndirir. Bütün bunlar interaktiv sistem formatına salınıb. Belə ki, Dali ziyarətçilərin hərəkətlərinə reaksiya verə, onlarla selfi çəkdirə və sadə suallara cavab verə bilir.
Layihənin həyata keçirilməsində məqsəd yeni nəsillərə rəssamın yaradıcılığını görməyə, müəlliflə, onun fəlsəfəsi və üslubu ilə tanış olmağa imkan verməkdir. Burada istifadə edilən texnologiyalar təxribatçılar kateqoriyasına aiddir. Çünki onların köməyilə hər kəsi “diriltmək”lə yanaşı, həm də personajı onun heç vaxt dilə gətirmədiyi ifadələri deməyə məcbur etmək olar. Bu da mahir fırıldaqçılıq üçün mükəmməl vasitədir.

Salvador Dali "revived" with the help of technology of complex illusions
Located in Florida, the museum dedicated to the works of the legendary Spanish artist Salvador Dali opens a new exhibition. Her presence was the presence of the master himself, although he officially died in the 1989th. The organizers used advanced visualization technologies for complex images and the creation of interactive systems. For the audience, it looks as if they have “revived” the historical person.
The technology used to recreate the image of the artist has the general name "deep fake", which perfectly reflects its essence. This is an illusion, but of a level where it is extremely difficult to distinguish it from reality - especially if you are shown only what can be shown without the risk of exposure. In this case, “Salvador Dali” does not go beyond the demonstration podium, but actively gesticulates and communicates with visitors.
Historical documents, three-dimensional models, AI with a specialization in gesture recognition were used to create the image. The model was modified with the participation of real actors, and the guest artist voiced the image with a characteristic Spanish accent. And all this is clothed in an interactive system format capable of responding to visitors' actions, answering simple questions and even posing for a selfie. The exhibition organizers say that every contact with the virtual Dali will be personal.
The goals of this performance are good - to enable new generations not only to see the artist’s work but also to get acquainted with the author himself, to join his philosophy and style. However, the technologies used here belong to the category of provocative, because with their help one can not only “resurrect” anyone, but also make the character say something he never said. And this is the way for skilled fraud and fraud on a large scale.