Beynəlxalq sərgi-forumda ölkəmizin İKT sahəsindəki yenilikləri təqdim olunur
Azərbaycan nümayəndə heyəti Belarus Respublikasının Minsk şəhərində 26-cı telekommunikasiya, rabitə, təhlükəsizlik və informasiya texnologiyaları üzrə ixtisaslaşdırılmış beynəlxalq  “TİBO-2019” sərgi-forumunda iştirak edir.
Nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar nazirinin müavini Elmir Vəlizadənin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin tərkibinə dövlət qurumlarının və özəl şirkətlərin 15-ə yaxın təmsilçisi daxildir.
Nazirliyin tabeliyində fəaliyyət göstərən “Aztelekom”, “Baktelekom”,  Dövlət Radiotezliklər İdarəsi, Məlumat Hesablama Mərkəzi, “AzInTelecom”, “Azərmarka”, Yüksək Texnologiyalar Parkının nümayəndələri sərgi-foruma qatılıblar.
Forumda 16 ölkədən 100 şirkətin nümayəndəsi iştirak edir.
Nazirlikdən verilən məlumata görə, forumun açılış mərasimində Belarus Respublikasının Prezidenti Aleksandr Lukaşenkonun adından salamlama məktubu oxunub.
Daha sonra Belarusun rabitə və informasiyalaşdırma naziri Konstantin Şulqan ölkəsində İKT sahəsində həyata keçirilən işlərdən danışıb.
Açılış mərasimində Rusiya Federasiyasının rəqəmli inkişaf, rabitə və kütləvi media naziri Konstantin Noskov, Regional Rabitə Birliyinin icraçı direktoru Nuriddin Muhiddinov və Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının MDB ölkələri üzrə regional bölməsinin rəhbəri Kirill Oparin də çıxış edib.
Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadənin adından oxunan məktubda qeyd olunub ki, milli sənaye sərgilərində qarşılıqlı olaraq iştirak etmək Azərbaycan Respublikası ilə Belarus Respublikası arasındakı dostluq münasibətlərinin, eləcə də ölkələrimizin sahə üzrə nazirliklərinin səmərəli biznes tərəfdaşlığının nümunəsidir.
“TİBO” beynəlxalq və dövlət qurumlarının nümayəndələri, aparıcı beynəlxalq şirkətlər, yüksək səviyyəli və çoxprofilli mütəxəssislər üçün illik görüş yeridir.  İnformasiya və ən yaxşı təcrübə mübadiləsi, yeni texnologiyaların, xüsusi həllərin təqdim edilməsi və işgüzar əlaqələrin qurulması bu tədbirin uğurlarıdır”, – deyə məktubda vurğulanıb.
Forum çərçivəsində Ümumdünya Radiorabitə Konfransına hazırlıq üzrə radiospektr sahəsində yol xəritəsi istiqamətində gedən müzakirələrdə Azərbaycan təmsilçiləri də iştirak edirlər. Seminarlarda gələcəkdə nəzərdə tutulmuş perspektiv texnoloji transformasiyanın ölkəmizdə inkişafına dəstək verilməsi üçün strateji hazırlıq məsələləri müzakirə olunub.
“TİBO-2019” sərgi-forumunda Azərbaycan Milli Pavilyonla təmsil olunur. Pavilyonda ölkəmizin informasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) sahəsində əldə etdiyi nailiyyətlər nümayiş etdirilir.
Qeyd edək ki, ölkəmiz artıq 7 ildir ki, bu sərgi-forumda Milli Pavilyonla iştirak edir və nümayəndə heyəti ilə təmsil olunur.
26-cı dəfə təşkil olunan “TIBO-2019” ixtisaslaşmış sərgisi Müstəqil Dövlətlər Birliyi və Baltikyanı ölkələrin ən böyük İKT tədbirlərindən biri hesab olunur.
Beynəlxalq Sərgi-forumun iştirakçısı olan ölkələrin dövlət və hökumət nümayəndələri Azərbaycan Milli Pavilyonuna baş çəkib, ölkəmizin İKT sahəsində əldə etdiyi yeniliklərlə tanış olublar.

Новшества в сфере ИКТ Азербайджана представлены на международной выставке-форуме
Азербайджанская делегация принимает участие в проходящей в Минске (Беларусь) XXVI международной телекоммуникационной выставке-форуме «ТИБО-2019».
В делегацию, возглавляемую заместителем министра транспорта, связи и высоких технологий Эльмиром Велизаде, входят около 15 представителей государственных структур и частных компаний.
В частности, в форуме принимают участие представители действующих в подчинении Министерства транспорта, связи и высоких технологий структур («Азтелеком», «Бактелеком», Государственное управление радиочастот, Информационно-вычислительный центр, «Азинтелеком», «Азермарка», Парк высоких технологий).
В целом в форуме участвуют представители 100 компаний из 16 стран.
На церемонии открытия было зачитано приветственное послание президента Республики Беларусь Александра Лукашенко. Затем министр связи и информатизации Беларуси Константин Шульган рассказал о работе, проводимой  сфере ИКТ этой страны.
На церемонии открытия также выступили министр цифрового развития, связи и массовых коммуникаций Российской Федерации Константин Носков, исполнительный директор Регионального содружества в области связи Нуриддин Мухитдинов и глава регионального отделения Международного союза электросвязи по странам СНГ Кирилл Опарин.
Также было зачитано приветственное послание министра транспорта, связи и высоких технологий АР Рамина Гулузаде. «Стало хорошей традицией, когда мы взаимно представляемся на наших национальных отраслевых выставках, участвуем в конференциях, проводимых в их рамках, и организовываем бизнес-форумы. Это является реальным примером дружеских отношений между Азербайджанской Республикой и Республикой Беларусь, а также делового партнерства отраслевых министерств наших стран», – отмечено в послании.
«Международный форум «ТИБО» является ежегодным местом встречи представителей международных и государственных структур, мировых и ведущих компаний, специалистов высокого уровня и широкого профиля. Обмен информацией и передовой практикой, презентация новых технологий и конкретных решений, налаживание деловых отношений являются достижениями данного мероприятия», – говорится в письме.
Отметим, что Азербайджан в 7-й раз представлен на выставке-форуме «ТИБО-2019» национальным павильоном. В павильоне демонстрируются достижения нашей страны в области ИКТ. В рамках VIP-тура официальные лица посетили национальный павильон Азербайджана, ознакомились с новшествами в сфере ИКТ.
Специализированная выставка «ТИБО», считающаяся одним из крупнейших ИКТ-событий на пространстве СНГ и стран Балтии, продлится до 12 апреля.