Beynəlxalq sərgi-forumda ölkəmizin İKT sahəsindəki yenilikləri təqdim olunur
Azərbaycan nümayəndə heyəti Belarus Respublikasının Minsk şəhərində 26-cı telekommunikasiya, rabitə, təhlükəsizlik və informasiya texnologiyaları üzrə ixtisaslaşdırılmış beynəlxalq  “TİBO-2019” sərgi-forumunda iştirak edir.
Nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar nazirinin müavini Elmir Vəlizadənin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin tərkibinə dövlət qurumlarının və özəl şirkətlərin 15-ə yaxın təmsilçisi daxildir.
Nazirliyin tabeliyində fəaliyyət göstərən “Aztelekom”, “Baktelekom”,  Dövlət Radiotezliklər İdarəsi, Məlumat Hesablama Mərkəzi, “AzInTelecom”, “Azərmarka”, Yüksək Texnologiyalar Parkının nümayəndələri sərgi-foruma qatılıblar.
Forumda 16 ölkədən 100 şirkətin nümayəndəsi iştirak edir.
Nazirlikdən verilən məlumata görə, forumun açılış mərasimində Belarus Respublikasının Prezidenti Aleksandr Lukaşenkonun adından salamlama məktubu oxunub.
Daha sonra Belarusun rabitə və informasiyalaşdırma naziri Konstantin Şulqan ölkəsində İKT sahəsində həyata keçirilən işlərdən danışıb.
Açılış mərasimində Rusiya Federasiyasının rəqəmli inkişaf, rabitə və kütləvi media naziri Konstantin Noskov, Regional Rabitə Birliyinin icraçı direktoru Nuriddin Muhiddinov və Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının MDB ölkələri üzrə regional bölməsinin rəhbəri Kirill Oparin də çıxış edib.
Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadənin adından oxunan məktubda qeyd olunub ki, milli sənaye sərgilərində qarşılıqlı olaraq iştirak etmək Azərbaycan Respublikası ilə Belarus Respublikası arasındakı dostluq münasibətlərinin, eləcə də ölkələrimizin sahə üzrə nazirliklərinin səmərəli biznes tərəfdaşlığının nümunəsidir.
“TİBO” beynəlxalq və dövlət qurumlarının nümayəndələri, aparıcı beynəlxalq şirkətlər, yüksək səviyyəli və çoxprofilli mütəxəssislər üçün illik görüş yeridir.  İnformasiya və ən yaxşı təcrübə mübadiləsi, yeni texnologiyaların, xüsusi həllərin təqdim edilməsi və işgüzar əlaqələrin qurulması bu tədbirin uğurlarıdır”, – deyə məktubda vurğulanıb.
Forum çərçivəsində Ümumdünya Radiorabitə Konfransına hazırlıq üzrə radiospektr sahəsində yol xəritəsi istiqamətində gedən müzakirələrdə Azərbaycan təmsilçiləri də iştirak edirlər. Seminarlarda gələcəkdə nəzərdə tutulmuş perspektiv texnoloji transformasiyanın ölkəmizdə inkişafına dəstək verilməsi üçün strateji hazırlıq məsələləri müzakirə olunub.
“TİBO-2019” sərgi-forumunda Azərbaycan Milli Pavilyonla təmsil olunur. Pavilyonda ölkəmizin informasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) sahəsində əldə etdiyi nailiyyətlər nümayiş etdirilir.
Qeyd edək ki, ölkəmiz artıq 7 ildir ki, bu sərgi-forumda Milli Pavilyonla iştirak edir və nümayəndə heyəti ilə təmsil olunur.
26-cı dəfə təşkil olunan “TIBO-2019” ixtisaslaşmış sərgisi Müstəqil Dövlətlər Birliyi və Baltikyanı ölkələrin ən böyük İKT tədbirlərindən biri hesab olunur.
Beynəlxalq Sərgi-forumun iştirakçısı olan ölkələrin dövlət və hökumət nümayəndələri Azərbaycan Milli Pavilyonuna baş çəkib, ölkəmizin İKT sahəsində əldə etdiyi yeniliklərlə tanış olublar.

Azerbaijan's innovations in ICT field presented at international exhibition-forum
The Azerbaijani delegation is taking part in the 26th International Forum on Information and Communications Technologies TIBO-2019 in Minsk (Belarus).
The delegation, led by Deputy Minister of Transport, Communications and High Technologies Elmir Velizade, includes about 15 representatives of state bodies and private companies.
The forum is attended by representatives of the agencies subordinate to the Ministry of Transport, Communications and High Technologies (Aztelecom, Baktelecom, State Administration of Radio Frequencies, Data Processing Center, AzinTelecom, Azermarka, High Tech Park).
In total, representatives of 100 companies from 16 countries are attending the forum.
At the opening ceremony, the welcome message of President of the Republic of Belarus Alexander Lukashenko was read out.
Then Minister of Communications and Informatization of the Republic of Belarus Konstantin Shulgan spoke about the work done in his country’s ICT field.
The opening ceremony was also addressed by Minister of Digital Development, Communications and Mass Media of the Russian Federation Konstantin Noskov, Executive Director of the Regional Commonwealth in the Field of Communications Nuriddin Mukhitdinov and head of the ITU Regional Office for the CIS countries Kirill Oparin.
A welcome message of Minister of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan Ramin Guluzade was also read out. “It has become a good tradition that we mutually introduce ourselves at our national industry exhibitions, participate in conferences held within their framework, and organize business forums. This is a real example of friendly relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Belarus, as well as a business partnership between the sectoral ministries of our countries,” the message says.
“The International Forum TIBO is an annual meeting place for representatives of international and state bodies, world and leading companies, high-profile and multi-skilled specialists. The exchange of information and best practices, the presentation of new technologies and concrete solutions, the establishment of business relations are the achievements of this event,” the message says.
It should be noted that Azerbaijan has been presented at the TIBO-2019 exhibition-forum by the national pavilion for the 7th time. The pavilion shows the achievements of our country in the field of ICT.
Within the VIP tour, officials visited the national pavilion of Azerbaijan, familiarized themselves with innovations of our country in ICT field.
The International Specialized Exhibition TIBO, which is considered one of the largest ICT events in the CIS and Baltic countries, will run until April 12.