Hindistanlı istehsalçılar şpris və ağrı olmadan bilavasitə bağırsaq divarına inyeksiya üçün “ağıllı” kapsulu sınaqdan keçirirlər.
İynə vurdurmağı heç kəs sevmir, lakin bəzi pasiyentlər üçün bu, demək olar ki, əsl katorqaya çevrilib. Məsələn, I tip diabetdən əziyyət çəkən xəstələr insulin inyeksiyasını gündə bir neçə dəfə etməyə məcburdurlar. Buna görə də istehsalçılar iynə və şprislərin daha “insanpərvər” versiyasını yaratmaq cəhdlərindən əl çəkmirlər. Bununla bağlı yeni layihəni tibbi alətlər ixtiraçısı Mir İmran təqdim edib.
nanonewsnet.ru saytının məlumatına görə, İmranın komandası “RaniPill” adlı “ağıllı” kapsulun hazırlanmasına 7 ildən çox vaxt sərf edib. Miniatür qurğu udulur və onun qabığı mədənin turş mühitində həll olur. Bu, xüsusi mühitdə iki kimyəvi maddənin qarışmasına və az miqdarda karbon qazının ayrılmasına gətirib çıxarır. Qaz kiçik elastik sferanı hava şarı kimi şişirdir və onun təzyiqi altında kapsuldan preparatı bilavasitə bağırsaq divarına inyeksiya edən iynələr çıxır.
Onun ağrı reseptorları yoxdur, lakin damar şəbəkəsi ilə elə sıx əlaqədədir ki, dərman dərhal oraya düşür. Həmin zaman bioparçalanan polimerdən hazırlanmış iynələr daxil olmaqla, kapsulun qalan hissələri də həll olur, digər fraqmentlər isə daha sonra həzm edilmiş qida ilə birlikdə xaric edilir. İstehsalçılar nümayiş etdiriblər ki, “RaniPill”dən istifadə udulma, həzm yolundan keçmə, hətta “şar”ın şişirdilməsi və iynələrin işə keçməsi zamanı hər hansı bir problemin yaranmasına səbəb olmur.
Təxminən 100 heyvan üzərində insulin daxil olmaqla, müxtəlif potensial faydalı preparatlarla uğurlu sınaqlar keçirilib. 20 insan üzərində aparılan testlər də müvəffəqiyyətlə başa çatdırılıb. Lakin bu zaman İmranın komandası hələ ki, preparatlar olmadan sınaqlar keçirib, yalnız könüllülərin “ağıllı” kapsulun tətbiqindən sonra keçirdikləri hissləri öyrənib. Belə gizli inyeksiyadan sonra onlar həqiqətən heç bir ağrı hiss etməyiblər.
Növbəti mərhələdə əsl pasiyentlər və dərmanlarla sınaqlar keçiriləcək. İxtiraçılar “ağıllı” kapsulu dərman hədəfə çatdığı an siqnal verəcək kiçik simsiz sensorla təchiz etməyi planlaşdırırlar.

Introduced "smart capsule", making painless injections from inside the intestine
Indian developers are testing the RaniPill smart capsule for injection without a syringe and pain directly into the intestinal wall.
Nobody likes injections, but for some patients they turn almost into real hard labor. For example, patients with type I diabetes are sometimes forced to inject insulin several times a day. Therefore, the developers do not leave attempts to create a more "humane" replacement of needles and syringes. A new such project was presented by the famous Indian inventor of medical instruments Mir Imran (Mir Imran), the creator of an implantable defibrillator. According to the IEEE Spectrum, the prototype device has already been successfully tested in humans.
Imran's team has spent more than seven years on the development of the RaniPill smart capsule. The miniature device is swallowed, and its membranes dissolve already in the acidic environment of the stomach. This leads to the mixing of two chemicals in a special microcapacity and the release of a small amount of carbon dioxide. Gas inflates a tiny elastic sphere, like a balloon, - and already under its pressure, needles are pushed out of the capsule, injecting the drug directly into the intestinal wall.
It does not contain pain receptors but is densely penetrated by a network of vessels, where the medicine immediately goes. Meanwhile, the remaining parts of the capsule, including needles made from biodegradable polymer, dissolve, and some fragments come out later along with the digested food. The developers have demonstrated that using the RaniPill does not cause problems when swallowing, passing through the digestive tract and even when inflating the “ball” and triggering the needles.
Tests were conducted with about a hundred experimental animals and various potentially useful drugs, including insulin. Tests on 20 people ended successfully, although in this case the Imran team so far did without drugs, only checking the sensations of volunteers from using the “smart capsule”. They really didn’t feel any pain from such a hidden injection.
At the next stage, tests will be conducted with real patients and real drugs. The inventors themselves plan to supplement their “smart capsule” with a small wireless sensor, which will give a signal as soon as the medicine is delivered to the target.