Martın 7-də AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 50 nəfərdən ibarət heyəti institutun Qadınlar Təşkilatı və Həmkarlar komitəsinin birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan Xalça muzeyi”ndə ekskursiyada olublar.
Ekskursiya zamanı institut əməkdaşlarına Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində aparılan çoxsaylı elmi-tədqiqat ekspedisiyalarının nəticəsi olaraq ölkənin maddi-mədəni sərvətləri ilə zənginləşmiş muzey fondu haqqında ətraflı məlumat verilib.
Qeyd olunub ki, muzeydə zəngin və çeşidli Azərbaycan xalçaları, xalça məmulatları və xalq sənətinin digər növləri toplanıb. “Xovlu xalçalar”, “Xovsuz xalçalar”, “Xalça məmulatları”, “Bədii metal”, “Keramika, şüşə, ağac, kağız”, “Parça, geyim, tikmə” və “Zərgərlik məmulatları” kimi yeddi kolleksiyanı özündə birləşdirən muzey fondunda 10139 ədəd eksponat saxlanılır.
Muzeydə tunc və antik dövrə, erkən orta əsrlərə aid nadir əşyaların qorunduğu və kolleksiyaların böyük hissəsinin XVII-XX əsrlərə aid olduğu bildirilib.

The staff of the Institute visited Azerbaijan Carpet Museum
On March 7, 50 staff members of the Institute of Information Technology of ANAS visited the "Azerbaijan Carpet Museum" jointly organized by theWomen's  Board and Trade Union Committee.
During the excursion, the Institute staff gave detailed information about the museum fund enriched by material and cultural resources of the country as a result of numerous scientific expeditions conducted in different regions of Azerbaijan.
It was noted that the museum has rich and diverse Azerbaijani carpets, carpet products and other types of folk art. In the museum fund, 10139 pieces of the exhibit are stored which incorporates seven collections, such as "Flat-woven Carpets," "Pile Carpets", "Carpet Products", "Art Metal", "Ceramics, Glass, Wood, Paper", "Fabric, Costumes, Embroidery" and "Jewelry".
The museum has a bronze and antique history, a rarity of early medieval artifacts and a large part of the collections belong to the 17th-20th centuries.