Bu yaxınlarda Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının süni intellektin inkişafına həsr edilmiş ilk hesabatı təqdim olunub. Hesabata əsasən, son 50-60 ildə tədqiqatçılar musiqi bəstələyən və şəkil çəkən, diaqnoz qoyan, cərrahi əməliyyatlar həyata keçirən və ya ev təmizliyi ilə məşğul olan insanabənzər robotlar, maşın tərcüməsi və səsin tanınması proqramları, sürücüsüz avtomobillər kimi 340 min ixtiraya patent almaq üçün sifariş veriblər.
news.un.org saytının məlumatına görə, süni intellektlə bağlı bütün ixtiraların 50%-dən çoxu 2013-cü ildən sonra patentləşdirilib.
Hazırda süni intellekt texnologiyaları üzrə ən böyük patent portfeli (8290 ixtira) ABŞ-ın “International Business Machines Corp” (IBM) şirkətinə məxsusdur. İkinci yeri tutan ABŞ-ın “Microsoft Corp” korporasiyasının aktivində 5930 ixtira mövcuddur. İlk beşlikdə Yaponiyanın “Toshiba Corp”, Cənubi Koreyanın “Samsung Group” və Yaponiyanın “NEC Group” şirkətləri yerləşib.
Süni intellekt sahəsində tətbiqlər üçün patentlərin alınması tempinə görə liderlik edən 20 elmi təşkilatdan 17-si Çinin payına düşür.
Ekspertlər bildiriblər ki, son zamanlar robot texnikasında süni intellektdən istifadə üzrə patent sifarişlərinin sayı artıb.

Artificial intelligence leads the United States and Japan
Humanoid robots that can compose music and draw, diagnose, do operations or do house cleaning, machine translation and voice recognition programs, cars without drivers - over the past 50-60 years, researchers have filed patent applications for 340,000 such inventions. This is stated in the first report of the World Intellectual Property Organization (WIPO) on the development of artificial intelligence.
Since the mid-50s of the last century, inventors and researchers have applied for almost 340 thousand inventions based on artificial intelligence. In recent years, such products are increasingly penetrating into our lives and greatly facilitates them.
To date, the largest patent portfolio on artificial intelligence technology - 8,290 inventions - is held by the American company International Business Machines Corp (IBM). In second place is also a company from the United States Microsoft Corp., which has 5,930 inventions. The top five in terms of the number of patent applications for intellectual property products are the Japanese company Toshiba Corp., the Samsung Group from the Republic of Korea and the NEC Group from Japan.
As for universities or government research organizations, the Chinese are leading here. China accounts for 17 of the 20 scientific organizations leading in the pace of patenting developments in the field of artificial intelligence. In addition, China occupies half of the top 20 positions in the ranking of the number of scientific publications in this area.