İsrailin “Intuition Robotics” şirkəti dünyanın ən böyük texnologiya sərgisi – “CES 2019”da xüsusi olaraq, yaşlı insanlar üçün hazırlanmış “ElliQ” “ağıllı” sistemini təqdim edib. Yaşlı insanların əksəriyyəti bu və ya digər dərəcədə sosial təcrid olunma ilə rastlaşır, çünki onlar aktiv həyat tərzi sürə bilmirlər və yaşla əlaqəli olaraq, müxtəlif sağlamlıq problemləri yaşayırlar. “ElliQ” robotu da məhz bunun üçün yaradılıb. O, əlavə ünsiyyət əhatəsi yaradır və asudə vaxtın təşkilində sahibinə köməklik göstərir.
techcult.ru saytının məlumatına görə, “ElliQ” 3 moduldan ibarətdir: baza modulu, planşet və onun üçün dok-stansiya rolunu oynayan stasionar modul. Onlar birlikdə istifadəçi ilə daimi əlaqənin saxlanması üçün nəzərdə tutulub. Bunun üçün modulların hər birinə videokamera və mikrofon dəstləri, hərəkət sensorları və nitqin səsləndirilməsi üçün səsgücləndiricilər quraşdırılıb. Üçüncü modul – istifadəçinin səsinə reaksiya verərək və söhbət zamanı diqqətli həmsöhbəti təqlid edərək, çevrilən və əyilən “baş”dan ibarətdir.
“ElliQ” səs əmrlərini anlaya və ünsiyyət qura bilir. O, məktub, xəbər və s. oxuya, lətifə danışa, hətta məlumat bazasında lazımi informasiya olduğu halda, hər hansı bir məsələ ilə bağlı mübahisə edə bilir. Sistemin əsas vəzifəsi yaşlı insan işsiz oturaraq darıxdıqda onun bu vəziyyəti fərq etməsidir. Robot mürgüləmə ilə nahardan sonrakı yuxunu ayırd edə bilir və əgər insan dincəlirsə, o, gələn yeni ismarıc haqqında səs siqnalını vermir.
Qohumlar robotu dərman qəbul etmək və ya gəzintiyə getmək vaxtı olduğunu təqüdçülərə xatırlatmaq üçün kökləyə bilərlər. Bundan başqa, “ElliQ” tipik səs köməkçisinin demək olar ki, bütün funksiyalarını yerinə yetirir. Sistem 1499 dollar dəyərindədir, məcburi abunə haqqı isə ayda 50 dollar təşkil edəcək.

Робот ElliQ создан специально для пожилых людей
Израильская компания Intuition Robotics представила на выставке CES-2019 интеллектуальную систему ElliQ, разработанную специально для пожилых людей. Большинство из них сталкивается, в той или иной степени, с социальной изоляцией, поскольку не могут вести активную жизнь и испытывают возрастные проблемы со здоровьем. Для этого и создан ElliQ – робот может создать дополнительный круг общения и окажет посильную помощь в организации досуга.
ElliQ состоит из трех модулей. Базовый, стационарный, служит док-станцией для второго, мобильного, в виде планшета. Они во многом дублируют друг друга и предназначены для постоянной поддержки контакта с пользователем. Для этого на каждом смонтирован набор видеокамер и микрофонов, есть сенсоры движения и динамики для воспроизведения музыки и речи. Третий модуль – «голова» на подставке, которая поворачивается и наклоняется, реагируя на голос пользователя и имитируя внимательного собеседника во время разговора.
Робот ElliQ умеет понимать голосовые команды и поддерживать диалог. Он может прочесть письмо, новостную заметку, рассказать анекдот, загадать загадку, озвучить данные викторин и даже поспорить о каком-то событии – при наличии нужной информации в базе данных. Главной задачей системы является распознавание ситуаций, когда пожилой человек сидит без дела и скучает, чтобы иметь возможность вмешаться. Однако он умеет отличать послеобеденный сон от дремоты и не станет подавать звуковой сигнал о входящем письме, если человек отдыхает.
Родственники могут настроить ElliQ напоминать пенсионерам, когда пора принять лекарство или сходить на прогулку. Помимо этого он выполняет и почти весь спектр функций типичного голосового помощника, с оптимизацией под контент для старшего поколения. Стоит это отнюдь не дешево — сама система обойдется в $1499 и еще до $50 в месяц составит цена обязательной подписки.