Mikrobot sürüləri təmir işçilərini əvəz edəcəklər
Böyük Britaniyanın Biznes, Energetika və Sənaye Strategiyası Nazirliyi bu ölkənin yeraltı kommunikasiya xətlərinin təmiri üçün nəzərdə tutulmuş mikrobotlar layihəsinə 8,9 milyon dollar sərmayə yatırıb. Mikrobotların hazırlanması ilə ABŞ-ın 4 aparıcı universiteti məşğul olacaq. Layihə uğur əldə edərsə, mikrobotlar boru kəmərlərinin təmiri işində də tətbiq olunacaq.
techcult.ru saytının məlumatına görə, britaniyalılar layihəni maliyyələşdirdilər, robot-təmirçilər üçün real fəaliyyət sahəsini müəyyən etdilər. Dünyada boruların avtonom tədqiqatı üçün maşınların müxtəlif versiyaları uzun müddətdir ki, mövcuddur.Lakin yeni robotları fərqləndirən əsas xüsusiyyət onların şəhər infrastrukturu üçün nəzərdə tutulmasıdır. Mikrobotlardan, əsasən, asfaltın və zədələnmiş boruların təmiri üçün küçələrdə çuxurların qazılması kimi işlərdə istifadə olunması planlaşdırılır.
Öncə robotlar borularda yaranmış dəlikləri aşkarlayaraq, onları “yamamağı” öyrənməlidirlər. Bunun üçün çox kiçik ölçülü yoxlama botlarının ordusunu yaratmaq tələb olunur. Onlara bir neçə böyük təmir “işçisi” müvəqqəti olaraq, nəzarət edəcək. Böcəyə bənzəyən robot-inspektorların uzunluğu 1 sm-dən azdır. Onlar istənilən səth üzrə qaça, uça və üzə, həmçinin diaqnostik avadanlıqları daşıya bilməlidirlər. “İşçilərə” təmizlik və borulara yamaqların vurulması üçün alətlər quraşdırılacaq. Mikrobotlar kabellə idarə edilir və onun vasitəsilə enerji əldə edirlər.
Boruların təmiri üçün mikrobotların hazırlanmasına 5 il vaxt ayrılıb. Uğur əldə edilərsə, onları milyonlarla seriyalarla satın alacaqlar və Böyük Britaniyanın yeraltı kommunikasiya xətlərini bu mikrobotlarla dolduracaqlar. Bildirilib ki, layihənin böyük iqtisadi səmərə verməsi gözlənilir. Çünki yollarda hər il 1,5 milyon qazıntı işi aparılır, nəqliyyat vasitələrinin tıxaclarda dayanması nəticəsində dəymiş ziyan isə 6,3 milyard dollara çatır.

Flocks of microbots will replace utility repairmen in the UK
The Ministry of Business, Energy and Industrial Strategy of Great Britain invested $ 8.9 million in the project of “micro-robots”, intended for servicing the underground utilities of this country. Four leading universities in the United States will develop them on a competitive basis, and if successful, we can talk about a revolution in the repair of pipelines. Not only in the United Kingdom, but throughout the world.
The British did what everyone had been waiting for - they financed the start of work and determined the real field of activity for repair robot. Various versions of machines for autonomous research of pipes in the world have been around for a long time, but new ones stand out in that they are intended for urban infrastructure. In particular, with their help, they want to resolve such an issue as opening asphalt and digging pits in the middle of the streets to repair damaged pipes.
To do this, the robots must learn to patch the holes in the pipes themselves, which must first be found. Therefore, according to the project specification, it is necessary to create an army of tiny inspection bots, to which several major repair workers will be seconded. Inspection robots are very similar to bugs, they are less than 1 cm in length and must be able to run on any surface, fly and swim, and also carry diagnostic equipment. Tools are mounted on the “workers” either for cleaning or for installing patches on pipes, they are controlled through a cable and receive energy and a working substance for performing tasks.
Five years are given for the development of microrobots for the repair of pipes, after which, if successful, they will be purchased with millions of series and will flood the underground utilities of Great Britain. The economic effect is expected to be enormous, because here, up to 1.5 million road excavations are carried out annually, and the damage only from vehicle downtime in traffic jams reaches $ 6.3 billion.