Mikrobot sürüləri təmir işçilərini əvəz edəcəklər
Böyük Britaniyanın Biznes, Energetika və Sənaye Strategiyası Nazirliyi bu ölkənin yeraltı kommunikasiya xətlərinin təmiri üçün nəzərdə tutulmuş mikrobotlar layihəsinə 8,9 milyon dollar sərmayə yatırıb. Mikrobotların hazırlanması ilə ABŞ-ın 4 aparıcı universiteti məşğul olacaq. Layihə uğur əldə edərsə, mikrobotlar boru kəmərlərinin təmiri işində də tətbiq olunacaq.
techcult.ru saytının məlumatına görə, britaniyalılar layihəni maliyyələşdirdilər, robot-təmirçilər üçün real fəaliyyət sahəsini müəyyən etdilər. Dünyada boruların avtonom tədqiqatı üçün maşınların müxtəlif versiyaları uzun müddətdir ki, mövcuddur.Lakin yeni robotları fərqləndirən əsas xüsusiyyət onların şəhər infrastrukturu üçün nəzərdə tutulmasıdır. Mikrobotlardan, əsasən, asfaltın və zədələnmiş boruların təmiri üçün küçələrdə çuxurların qazılması kimi işlərdə istifadə olunması planlaşdırılır.
Öncə robotlar borularda yaranmış dəlikləri aşkarlayaraq, onları “yamamağı” öyrənməlidirlər. Bunun üçün çox kiçik ölçülü yoxlama botlarının ordusunu yaratmaq tələb olunur. Onlara bir neçə böyük təmir “işçisi” müvəqqəti olaraq, nəzarət edəcək. Böcəyə bənzəyən robot-inspektorların uzunluğu 1 sm-dən azdır. Onlar istənilən səth üzrə qaça, uça və üzə, həmçinin diaqnostik avadanlıqları daşıya bilməlidirlər. “İşçilərə” təmizlik və borulara yamaqların vurulması üçün alətlər quraşdırılacaq. Mikrobotlar kabellə idarə edilir və onun vasitəsilə enerji əldə edirlər.
Boruların təmiri üçün mikrobotların hazırlanmasına 5 il vaxt ayrılıb. Uğur əldə edilərsə, onları milyonlarla seriyalarla satın alacaqlar və Böyük Britaniyanın yeraltı kommunikasiya xətlərini bu mikrobotlarla dolduracaqlar. Bildirilib ki, layihənin böyük iqtisadi səmərə verməsi gözlənilir. Çünki yollarda hər il 1,5 milyon qazıntı işi aparılır, nəqliyyat vasitələrinin tıxaclarda dayanması nəticəsində dəymiş ziyan isə 6,3 milyard dollara çatır.

Министерство бизнеса, энергетики и промышленной стратегии Великобритании инвестировало $8,9 млн. в проект «микророботов», предназначенных для обслуживания подземных коммуникаций этой страны. Их разработкой на конкурсной основе займутся четыре ведущих университета США, а в случае успеха можно будет говорить о революции в деле ремонта трубопроводов. Не только в Соединенном королевстве, но и по всему миру.
Британцы сделали то, чего все давно ждали – профинансировали начало работ и определили реальное поле деятельности для роботов-ремонтников. Различные версии машин для автономного исследования труб в мире уже давно есть, но новые выделяются тем, что предназначены для городской инфраструктуры. В частности, с их помощью хотят решить такой вопрос, как вскрытие асфальта и копка котлованов посреди улиц для ремонта поврежденных труб.
Для этого роботы должны научиться сами латать прорехи в трубах, которые сначала нужно найти. Поэтому по ТЗ проекта требуется создать армию крохотных инспекционных ботов, к которым прикомандируют несколько крупных ремонтных «рабочих». Роботы-инспекторы очень похожи на жуков, они менее 1 см в длину и обязаны уметь бегать по любым поверхностям, летать и плавать, а также нести диагностическое оборудование. На «рабочих» монтируют инструменты либо для очистки, либо для установки заплат на трубы, они управляются через кабель и по нему же получают энергию и рабочее вещество для выполнения задач.
На разработку микророботов для ремонта труб отводится пять лет, после чего в случае успеха их закупят миллионными сериями и наводнят ими подземные коммуникации Великобритании. Экономический эффект ожидается колоссальный, ведь здесь ежегодно проводят до 1,5 млн. раскопок дорог, а ущерб только от простоя транспорта в пробках доходит до $6,3 млрд