“Ağıllı” işıqforlar tıxaclarla mübarizə aparacaq
2019-cu ilin ortalarında Moskva yollarında quraşdırılacaq kameralı yeni işıqforlar avtomobil axınını qiymətləndirəcək və müvafiq iş alqoritmi hazırlayacaqlar.
“Şvab” şirkətinin baş direktorunun birinci müavini Sergey Popov bildirib ki, yeni dizayna və təkmilləşdirilmiş funksionallığa malik olan işıqforlar sürücülərə daha az tıxaclı marşrutlar təklif edəcəklər.
www.popmech.ru saytının məlumatına görə, “ağıllı” işıqforlar əsasında yol hərəkəti qaydalarının düzgün qurulması hesabına paytaxt küçələrində tıxacların azaldılmasına imkan verən sistemin yaradılması planlaşdırılır.
İşıqforların kamerasına quraşdırılmış xüsusi alqoritm avtomobillərin sayını hesablayacaq və konkret istiqamətdə axının sıxlığını müəyyən edəcək. Bu informasiya trafikə operativ reaksiya verilməsi və işıqforların işinin yenidən tənzimlənməsi üçün Yol Hərəkətinin Təşkili Mərkəzində hərəkətə nəzarət sistemlərinə ötürüləcək.

03 January 2019 - 11:15 | Technological innovations
New traffic lights with built-in cameras on metropolitan roads will evaluate the flow of cars and build the appropriate work algorithm.
According to Mail. Auto referring to an interview with the first deputy general director of Shvabe holding, Sergei Popov, traffic lights with a new design and expanded functionality will appear in Moscow by the middle of 2019. In addition to their usual duties, they will offer drivers routes with fewer traffic jams.
On the basis of "smart" traffic lights, it is planned to develop a system that will reduce the number of traffic jams on the streets of the capital due to the proper organization of road traffic of road transport.
A special algorithm using cameras built into the traffic lights will count the number of cars and determine the flux density in a particular direction. This information will be transmitted to traffic control systems at DPC, which will have to promptly respond to traffic and reconfigure the work of traffic lights.