“Ağıllı” məktəbli forması şagirdlərin yerini müəyyən edir
Çin məktəblərində çiplərlə təchiz edilmiş “ağıllı” forma vasitəsilə şagirdlərin yerini izləyirlər. Məqsəd məktəblilərin davamiyyətinə nəzarət etməkdir. Hər bir geyim dəstində çiyinlərdə yerləşdirilmiş iki çip var. Məhz onlar şagirdin məktəbə nə zaman daxil olduğunu və ya oranı tərk etdiyini bilməyə imkan verir. Həmçinin sifətin tanınması texnologiyası elementindən istifadə olunur ki, bununla da məktəblinin geydiyi formanın özününkü olub-olmadığı müəyyən edilir. Şagird dərs saatlarında məktəbi tərk etdikdə siqnal səslənir.
“Ağıllı” texnologiyanı hazırlamış “Guizhou Guanyu Technology Company” nümayəndələrinin sözlərinə görə, forma 150 dərəcə Selsi temperatura və 500-ə qədər yuyulmaya dözür. Çiplər həm də şagirdin dərsdə yatıb-yatmadığını müəyyən etməyə imkan verir. Məktəbli tərəfindən sifətin və ya barmaq izlərinin tanınması vasitəsilə əlavə təsdiqetmədən istifadə ilə ödənişlərin həyata keçirilməsi imkanı da nəzərdə tutulub.
hi-news.ru saytının məlumatına əsasən, bu formadan Quyçjou əyalətinin 10 məktəbində istifadə olunur. Renxuay şəhərində yerləşən 11 saylı məktəbin direktoru Lin Zonqvu qeyd edib ki, rəhbərlik etdiyi təhsil müəssisəsində oxuyan 800-dən çox şagird 2016-cı ildən bu “ağıllı” formanı daşıyır. Sözügedən texnologiya dərsdənkənar vaxtda məktəblilərin yerini izləməyə imkan versə də, Lin Zonqvu şagirdlərin məktəbdən sonra dəqiq yerini müəyyən etməməyə üstünlük verdiklərini bildirib.

Китайские школы уже сейчас отслеживают местоположение учеников через оснащенную чипами «умную форму». В каждом комплекте одежды — по два чипа, которые располагаются на плечах. Именно они и позволяют узнать, когда ученик входит в школу или выходит из нее. Кроме того, используется также элемент технологии распознавания лиц, определяющий, свою ли форму надел школьник. Если ученик пожелает покинуть школу в учебные часы, то прозвучит сигнал.
Как отмечает компания Guizhou Guanyu Technology Company, разработавшая эту умную технологию, форму можно стирать — она способна выдержать температуру до 150 градусов Цельсия и до 500 стирок. Современные технологии все чаще проявляются не только в привычных уже компьютерах, смартфонах, планшетах и умных часах, но и в таких, казалось бы, за долгие тысячелетия не менявших своей сути вещах, как одежда.
Предусмотрены в умной одежде и дополнительные функции. Как сообщает Чэйм Гартенберг (Chaim Gartenberg) на страницах theverge.com, чипы позволяют определить, не заснул ли ученик на уроке. Предусмотрена также возможность осуществления школьником платежей с использованием дополнительного подтверждения по распознаванию лица или отпечатков пальцев.
Такая форма используется в десяти школах китайской провинции Гуйчжоу. Как отмечает Lin Zongwu, директор школы №11 города Ренхуай, более 800 учащихся возглавляемой им школы носят эту умную форму с 2016 года. Хотя рассматриваемая технология и позволяет отслеживать местоположение школьников во внеучебное время, Lin Zongwu отмечает: