“Ağıllı” məktəbli forması şagirdlərin yerini müəyyən edir
Çin məktəblərində çiplərlə təchiz edilmiş “ağıllı” forma vasitəsilə şagirdlərin yerini izləyirlər. Məqsəd məktəblilərin davamiyyətinə nəzarət etməkdir. Hər bir geyim dəstində çiyinlərdə yerləşdirilmiş iki çip var. Məhz onlar şagirdin məktəbə nə zaman daxil olduğunu və ya oranı tərk etdiyini bilməyə imkan verir. Həmçinin sifətin tanınması texnologiyası elementindən istifadə olunur ki, bununla da məktəblinin geydiyi formanın özününkü olub-olmadığı müəyyən edilir. Şagird dərs saatlarında məktəbi tərk etdikdə siqnal səslənir.
“Ağıllı” texnologiyanı hazırlamış “Guizhou Guanyu Technology Company” nümayəndələrinin sözlərinə görə, forma 150 dərəcə Selsi temperatura və 500-ə qədər yuyulmaya dözür. Çiplər həm də şagirdin dərsdə yatıb-yatmadığını müəyyən etməyə imkan verir. Məktəbli tərəfindən sifətin və ya barmaq izlərinin tanınması vasitəsilə əlavə təsdiqetmədən istifadə ilə ödənişlərin həyata keçirilməsi imkanı da nəzərdə tutulub.
hi-news.ru saytının məlumatına əsasən, bu formadan Quyçjou əyalətinin 10 məktəbində istifadə olunur. Renxuay şəhərində yerləşən 11 saylı məktəbin direktoru Lin Zonqvu qeyd edib ki, rəhbərlik etdiyi təhsil müəssisəsində oxuyan 800-dən çox şagird 2016-cı ildən bu “ağıllı” formanı daşıyır. Sözügedən texnologiya dərsdənkənar vaxtda məktəblilərin yerini izləməyə imkan versə də, Lin Zonqvu şagirdlərin məktəbdən sonra dəqiq yerini müəyyən etməməyə üstünlük verdiklərini bildirib.

Clothes that make it difficult to skip school and sleep in class
Chinese schools are already tracking students' location through smart-chip-equipped. Each set of clothes - on two chips, which are located on the shoulders. They let you know when a student enters or leaves the school. In addition, an element of face recognition technology is also used, which determines whether the student is wearing his uniform. If a student wishes to leave school during school hours, a signal will sound.
As Guizhou Guanyu Technology Company, which developed this smart technology, notes, the form can be washed - it can withstand temperatures up to 150 degrees Celsius and up to 500 washes. Modern technologies are increasingly manifested not only in the already familiar computers, smartphones, tablets and smartwatches, but also in such, it would seem, over many millennia, things that did not change their essence, like clothes.
Provided in smart clothes and additional features. As Chaim Gartenberg reports on theverge.com pages, the chips allow you to determine if a student has fallen asleep in class. It is also possible for the student to make payments using an additional confirmation of face or fingerprint recognition.
This form is used in ten schools in Guizhou, China. According to Lin Zongwu, director of the school number 11 of Renhuai city, more than 800 students of the school he leads have been wearing this smart uniform since 2016. Although the technology in question allows you to track the location of schoolchildren during extracurricular activities, Lin Zongwu notes.