“Hyundai Motor” 2030-cu ilədək 500 min hidrogen avtomobili istehsal edəcək
Cənubi Koreyanın ən böyük avtomobil istehsalçısı “Hyundai Motor” ekoloji avtomobil nəqliyyatının istehsalını genişləndirmək fikrindədir. Şirkət 2030-cu ilədək hər il hidrogen yanacaq mühərrikli təxminən 500 min avtomobil istehsal etməyi planlaşdırır.
belta.by saytının məlumatına əsasən, şirkət gələcəkdə hidrogen-elektrik mühərriki ilə işləyən (FCEV) minik və ticarət avtomobillərinin istehsalını artırmağı planlaşdırır. “Hyundai motor” hidrogen yanacaq sistemlərinin tətbiqi sferasını genişləndirmək niyyətindədir.
Proqnozlara əsasən, dünyada FCEV mühərriklərinə tələbat 11 il ərzində əhəmiyyətli dərəcədə artacaq. Bu tələbatı ödəmək üçün “Hyundai Motor” perspektivli tədqiqatlara 2030-cu ilə qədər təxminən 6,7 milyard dollar sərmayə qoymağa hazırdır. Hidrogen yanacaq elementləri sistemlərinin istehsalı üzrə ikinci zavodun tikintisi bu istiqamətdə görülən əhəmiyyətli işlərdən biridir. 2022-ci ilə kimi müəssisənin hidrogen mühərriklərinin istehsal həcminin 3 mindən 40 minə qədər artırılması gözlənilir. Hazırda hidrogen yanacaq elementinə perspektivli enerji mənbəyi kimi baxılır. Ekoloji təmiz, tükənməz resursa malik olması hidrogen yanacağının əsas üstünlüklərindəndir.

Hyundai Motor will produce 500 thousand hydrogen cars annually by 2030
The largest Korean automaker Hyundai Motor intends to expand the production of environmentally friendly vehicles. By 2030, the company plans to annually produce about 500 thousand cars running on hydrogen fuel, reports Xinhua news agency.
In the future, Hyundai Motor aims to increase the production of cars with a hydrogen-electric engine (FCEV), including cars and commercial vehicles. The company also seeks to expand the scope of application of hydrogen fuel systems, supplying them with enterprises for the production of UAVs and ships.
According to current projections, over the next 11 years, global demand for FCEV engines will increase significantly. To satisfy it, the company Hyundai Motor is ready by 2030 to invest about $ 6.7 billion in advanced research and development, increasing production capacity. An important step in this direction will be the construction of a second plant for the production of hydrogen fuel cell systems in the city of Changzhou, located about 100 km south of Seoul - the capital of the Republic of Korea. It is expected that the company will allow Hyundai Motor to increase the production of hydrogen engines from 3 thousand to 40 thousand per year by 2022.
Hydrogen fuel cell today is seen as a promising source of energy. The main advantages of hydrogen fuel are that it is environmentally friendly and has an almost inexhaustible resource. A hydrogen fuel cell produces electricity through an electrochemical reaction, the only by-product of which is water vapor and heat. In addition, hydrogen fuel systems have an advantage over internal combustion engines in terms of efficiency.