Azərbaycanın təşəbbüsü ilə ilk dəfə olaraq beynəlxalq Xəzər İnnovasiya Konfransı keçirilir
Cari ilin 4-7 dekabr tarixlərində baş tutan “Bakutel-2018” 24-cü Azərbaycan  Beynəlxalq  Telekommunikasiya,  İnnovasiya  və Yüksək Texnologiyalar  sərgi-konfransı çərçivəsində bu il ilk dəfə olaraq Xəzər İnnovasiya Konfransı keçirilir.
Konfransın bundan sonra ənənəvi olaraq hər il “Bakutel” beynəlxalq sərgisi çərçivəsində təşkil olunması nəzərdə tutulur.
Tədbir “Genişzolaqlı bağlantı”, “Süni intellekt”, “Əşyaların İnterneti”, “Elektron xidmətlər”, “İKT əsaslı startaplar və innovativ sahibkarlıq”, “Dördüncü Sənaye İnqilabı”, “Elmtutumlu istehsalat”, “Kiberhazırlıq” kimi mövzuları əhatə edir.
İKT sektorunun bütün iştirakçıları arasında səmərəli əməkdaşlıq imkanları, həmçinin müvafiq sahə üzrə çağırışların müzakirə olunması məqsədilə regional platforma rolunu oynayacaq Xəzər İnnovasiya Konfransının təsis edilməsi təşəbbüsünü Azərbaycan Respublikası Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi  irəli sürüb.
Nazirlikdən verilən məlumata görə, belə bir təşəbbüsə səbəb Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının hesablamalarına əsasən, dünya əhalisinin 52%-nin və ya 3,7 milyard insanın hələ də İnternetə çıxışının olmaması, rəqəmsal fərqin aradan qaldırılması və inkişaf edən texnologiyaların tətbiqi üçün qurulacaq və ya təkmilləşdiriləcək infrastrukturun həcminin böyük və bahalı olmasıdır.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının təxminlərinə görə, növbəti 1,5 milyard insanın bağlantı ilə təmin edilməsi təqribən 450 milyard ABŞ dolları həcmində vəsait tələb edir.
GSM Assosiasiyasının proqnozuna əsasən isə, 2020-ci ilədək dünya əhalisinin 4,1 milyardı LTE xidmətlərindən istifadə edəcək. Həmçinin, ehtimallara görə, 2021-ci ildə “5G” xidmətlərindən istifadə edənlərin sayı 740 milyona çatacaq.
Bütün bunlarla yanaşı, Avrasiyanın bir çox ölkələrinin açıq dənizlərə və mövcud olan genişzolaqlı İnternet magistrallarına çıxışının olmadığı bir şəraitdə rəqəmsal bağlantı həlləri biznes dairələrinə və vətəndaşlara verəcəyi töhfələr baxımından çox böyük əhəmiyyətə malikdir.
Xəzər İnnovasiya Konfransı da məhz rəqəmsal fərqliliyin azaldılması, xarici investisiyalar üçün rəqəmsal bağlantı imkanlarının yenidən nəzərdən keçirilməsi və biznes səmərəliliyinin təmin edilməsi məqsədilə hökumət nümayəndələrini, sənaye liderlərini, tənzimləyici qurumların və beynəlxalq təşkilatların rəsmilərini, o cümlədən regionun ən böyük telekom və peyk operatorlarının rəhbərlərini bir araya gətirib.
Konfransda çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə qeyd edib ki, ilk dəfə təşkil olunan konfransın mövzusu təsadüfi seçilməyib. Dünyanın müxtəlif regionlarında, o cümlədən Xəzər və Qara dəniz regionu ölkələrində yeni elektron xidmətlərin, innovativ həllərin tətbiqi, ilk növbədə dayanıqlı infrastrukturun qurulması və davamlı inkişaf etdirilməsini şərtləndirir. O qeyd edib ki, bunu nəzərə alaraq, builki konfransın mövzusu “Dayanıqlı İnkişaf naminə Rəqəmsal Bağlantı” kimi müəyyən olunub.
Nazir bildirib ki, simsiz genişzolaqlı şəbəkələrin dinamik inkişafına baxmayaraq, genişzolaqlı sabit şəbəkələr əhəmiyyətini qorumaqdadır.
“Bildiyiniz kimi, simsiz genişzolaqlı şəbəkələr hələ də sabit şəbəkələrdən daha az trafik daşıyırlar və adətən daha aşağı sürət və etibarlılıq təklif edirlər. Bundan əlavə, mobil datanın artması faktiki olaraq sabit şəbəkələrə tələbatın artmasına səbəb olur. Elektrik və su təchizatı kimi, genişzolaqlı bağlantı infrastrukturu da artıq kritik infrastruktur hesab olunur və Azərbaycan Respublikası Hökuməti ölkədə genişzolaqlı infrastrukturun qurulması, mövcud infrastrukturun təkmilləşdirilməsi və dayanıqlığının təmin olunması istiqamətində davamlı addımlar atır, GPON və LTE texnologiyalarının geniş tətbiqini nəzərdə tutan layihələr həyata keçirir”, – deyə nazir vurğulayıb.
Nazir, həmçinin qeyd edib ki, görülən işlər sayəsində Azərbaycanda mobil rabitə abunəçilərinin sayı ölkə əhalisinin 106 faizini təşkil edir. Azərbaycan əhalisinin 80 faizindən çoxu İnternet istifadəçisidir, ev təsərrüfatlarının 68 faizində kompüter mövcuddur. Simsiz genişzolaqlı İnternet istifadəçilərinin nisbəti 73 faiz təşkil edir.
R.Quluzadə Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin 6 dekabr 2016-cı il tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında telekommunikasiya və informasiya texnologiyalarının inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”nə əsasən, 2020-ci ilədək 700-800 MHz tezlik diapazonunun LTE xidmətləri üçün ayrılmasının nəzərdə tutulduğunu bildirib. “Hazırda bununla bağlı tərəfimizdən texniki hazırlıq işləri həyata keçirilir, həmçinin beynəlxalq təcrübəyə əsasən radiotezliklərin hərraclar vasitəsilə ayrılması üçün qanunvericiliyə dəyişikliklər üzrə təkliflər paketi hazırlanır”.
Nazir deyib ki, aşağı tezlik diapazonunun auksion əsasında LTE xidmətləri üçün ayrılması telekommunikasiya operatorlarının investisiya xərclərini azaldacaq, telekommunikasiya bazarının daha da liberallaşmasına və LTE texnologiyalarının geniş tətbiqinə şərait yaradacaq.
O, eyni zamanda vurğulayıb ki, Azərbaycan Respublikası Hökuməti region ölkələrində, xüsusilə açıq dənizlərə çıxışı olmayan ölkələrdə genişzolaqlı infrastrukturun inkişafına töhfə verəcək layihələrin təşəbbüskarı qismində çıxış edir.
“Bu məqamda mən təşəbbüskarı olduğumuz və BMT Baş Məclisinin 3 qətnaməsi ilə dəstəklənən “Trans-Avrasiya Super İnformasiya Magistralı” (TASİM) layihəsinə xüsusi toxunmaq  istərdim. TASİM layihəsinin məqsədi əsasən Qərbi Avropadan Şərqi Asiyaya qədər Avrasiya ölkələrini əhatə edən transmilli fiber-optik xəttin çəkilməsidir. Layihə Frankfurt şəhərindən Honkonq şəhərinə istiqamətlənən əsas tranzit xəttinin qurulmasını nəzərdə tutur. Bu xətt Avropanın və Asiyanın ən böyük informasiya mübadiləsi mərkəzlərini birləşdirəcək. TASİM layihəsinin reallaşdırılması Avrasiyada, xüsusilə də açıq dənizlərə çıxışı olmayan ölkələrdə rəqəmsal uçurumun aradan qaldırılmasına xidmət edəcək. Əminəm ki, TASİM və Xəzər İnnovasiya Konfransı kimi təşəbbüslər region ölkələrində rəqəmsal həllərin inkişafına və regional əməkdaşlığa öz töhfəsini verəcək”, – deyə nazir əlavə edib.
Əfqanıstan İslam Respublikasının rabitə və informasiya texnologiyaları naziri Şahzad Gul Ayrobi belə mühüm təşəbbüsə görə Azərbaycan hökumətinə təşəkkür edib. O, ölkəsində innovasiya sahəsində həyata keçirilən işlər barədə ətraflı məlumat verib.
İran İslam Respublikasının rabitə və informasiya texnologiyaları naziri Məhəmməd Cavad Azəri Cəhromi bildirib ki, İKT sənayesində innovasiyaların tətbiqi dinamik inkişaf üçün yeni imkanlar açır. Bu gün startaplar dünyanın, eləcə də İranın innovativ inkişafının əsas konturlarını müəyyən edir. İranda startapçılar tərəfindən 10 mindən çox tətbiq yaradılıb. “Biz Azərbaycanla mütəmadi olaraq startaplara zəruri dəstəyin göstərilməsi sahəsində birgə əməkdaşlığı müzakirə edirik. Bugünkü tədbirə və Xəzər İnnovasiyalar Konfransının təşəbbüsünə görə təşəkkür edirəm, konfransın davamlı olacağına ümid edirəm və qeyd etmək istəyirəm ki, İran bu beynəlxalq tədbirin işinə dəstək verəcək”.
Türkiyə Respublikasının nəqliyyat və infrastruktur naziri Mehmet Cahit Turhan “Bakutel-2018” sərgisində İKT sektoru üzrə təqdim olunan ən son yenilikləri yüksək qiymətləndirib. O bildirib ki, Türkiyə Azərbaycanda bütün sahələrdəki inkişafı təqdir edir və eləcə də, İKT sektorundakı inkişafı yüksək qiymətləndirir.
“Huawei Technologies” şirkətinin vitse-prezidenti Qreqori Foks öz çıxışında bildirib ki, bu gün bütün dünyada sənaye rəqəmsallaşdırılır. Təşkilatlar, dövlət strukturları bu rəqəmsallaşdırılmanın əsas iştirakçılarıdır. Onun sözlərinə görə, müşahidələr göstərir ki, 2020-ci ilədək dünya iqtisadiyyatı sürətlə inkişaf edəcək.
Daha sonra konfrans “Dayanıqlı inkişafın təmin edilməsində genişzolaqlı bağlantının rolu: çağırışlar və imkanlar”, “Genişzolaqlı mobil İnternetin gələcəyi: 5G və sonrası” mövzusunda plenar sessiyalarla öz işini davam etdirib.

По инициативе Азербайджана впервые проходит Каспийская инновационная конференция
B рамках проходящей 4-7 декабря 24-й Азербайджанской международной выставки и конференции «Телекоммуникации, инновации и высокие технологии» Bakutel-2018 в этом году проводится первая Каспийская инновационная конференция.
В будущем планируется проводить конференцию ежегодно в рамках международной выставки Bakutel.
Мероприятие охватило такие темы, как «Широкополосная связь», «Искусственный интеллект», «Интернет вещей», «Электронные услуги», «ИКТ-ориентированные стартапы и инновационное предпринимательство», «Четвертая промышленная революция», «Наукоемкое производство». «Киберподготовка».
Инициатором проведения Каспийской инновационной конференции выступает Министерство транспорта, связи и высоких технологий Азербайджанской Республики. Она сыграет роль региональной платформы для обсуждения возможностей эффективного сотрудничества между всеми участниками сектора ИКТ, а также вызовов в соответствующей области.
Причиной выдвижения такой инициативы стало то, что согласно подсчетам Международного союза электросвязи, 52% населения мира или 3,7 миллиарда человек все еще не имеют доступа в интернет, а также из-за объемности и дороговизны инфраструктуры, которая будет построена или усовершенствована для устранения «цифровой пропасти» и внедрения развивающих технологий.
Отметим, что согласно ожиданиям Международного союза электросвязи, для обеспечения 1,5 миллиарда человек связью требуются средства в размере около 450 миллиардов долларов.
А по прогнозам Ассоциации GSM, к 2020 году 4,1 миллиарда населения мира будет пользоваться услугами LTE. Кроме этого, редположительно в 2021 году число пользователей услуг 5G достигнет 740 миллионов.
Наряду с этим, в условиях отсутствия выхода к открытым морям и существующим широкополосным интернет-магистралям большинства стран Евразии, решения цифровой связи имеют большое значение с точки зрения вклада для бизнес-кругов и граждан.
Именно поэтому Каспийская инновационная конференция с целью устранения «цифровой пропасти», рассмотрения возможностей цифрового соединения для иностранных инвестиций и обеспечения эффективности бизнеса собрала вместе представителей правительства, лидеров промышленности, официальных лиц регулирующих структур и международных организаций, в том числе руководителей крупнейших региональных телекоммуникационных и спутниковых операторов.
Выступивший на Каспийской инновационной конференции министр транспорта, связи и высоких технологий Азербайджанской Республики Рамин Гулузаде отметил, что тема Каспийской инновационной конференции, которая организована впервые, выбрана не случайно. Потому что внедрение новых электронных услуг, инновационных решений в разных регионах мира, в том числе в странах Каспийского и Черного морей, в первую очередь, обусловливает построение и последовательное развитие устойчивой инфраструктуры. Он подчеркнул, что, учитывая это, темой нынешней конференции является «Цифровая связь во имя устойчивого развития».
Министр отметил, что, несмотря на динамичное развитие широкополосной беспроводной сети, широкополосные стационарные (фиксированные) сети сохраняют свою актуальность.
«Как известно, широкополосные беспроводные сети по сравнению с стационарными сетями все еще потребляют меньше трафика и обычно предлагают низкую скорость и надежность. Кроме того, повешение объема мобильных данных фактически приводит к росту спроса на стационарные сети. Инфраструктура широкополосной связи, как и электро- и водоснабжения, уже считается критической инфраструктурой, и правительство Азербайджанской Республики предпринимает последовательные шаги в направлении построения в стране широкополосной инфраструктуры, усовершенствования существующей инфраструктуры и обеспечения ее устойчивости, реализует проекты, предусматривающие широкое применение технологий GPON и LTE», – подчеркнул министр.
Р.Гулузаде также отметил, что благодаря проделанной работе число абонентов мобильной связи в Азербайджане составляет 106 процентов населения страны. Сегодня более 80% населения Азербайджана являются интернет-пользователями, в 68% домашних хозяйств имеются компьютеры. Число пользователей широкополосной беспроводной сети составляет 73 процентов.
Министр заявил, что согласно «Стратегической дорожной карте по развитию телекоммуникационных и информационных технологий в Азербайджанской Республике», утвержденной указом президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 6 декабря 2016 года, к 2020 году планируется выделение диапазона частот 700-800 MHz для LTE-услуг. «В связи с этим в настоящее время нами проводятся технические подготовительные работы, а также разрабатывается пакет предложений по изменениям в законодательстве для выделения радиочастот посредством аукционов согласно международному опыту».
По словам Р.Гулузаде,  выделение частот нижнего диапазона посредством аукционов для LTE-услуг сократит инвестиционные расходы телекоммуникационных операторов, создаст условия для либерализации телекоммуникационного рынка и широкого применения LTE-технологий.
В то же время он подчеркнул, что правительство Азербайджанской Республики выступает инициатором ряда проектов, которые внесут вклад в развитие широкополосной инфраструктуры в странах региона, в частности, в странах, не имеющих выхода к открытым морям.
«В этой связи хотел бы особо затронуть инициированный нами и поддержанный 3 резолюциями Генеральной ассамблеи ООН проект Трансъевразийской суперинформационной магистрали (TASIM). Целью проекта TASIM является прокладка транснациональной волоконно-оптической линии, охватывающей евразийские страны от Западной Европы до Восточной Азии. Проект предусматривает создание основной транзитной линии связи от Франкфурта (Германия) до Гонконга. Сеть объединит крупнейшие центры обмена информации Европы и Азии. Реализация проекта TASIM послужит устранению цифровой пропасти в Евразии, в частности в странах, не имеющих выхода к открытым морям. Уверен, что такие инициативы, как TASIM и Каспийская инновационная конференция внесут свой вклад в развитие цифровых решений и сотрудничества в странах региона», – добавил министр.
Министр связи и информационных технологий Афганистана Шахзад Гюль Айроби выразил благодарность азербайджанскому правительству за такую важную инициативу. Он также рассказал о работе в сфере инноваций, проводимой в его стране.
Министр связи и информационных технологий Исламской Республики Иран Мохаммед Джавад Азери Джахроми заявил, что применение инноваций в индустрии ИКТ создает возможности для динамичного развития. Сегодня стартапы определяют контуры развития инновационного развития мира, в том числе и Ирана, где стартаперами созданы более 10 тысяч приложений. «Мы постоянно обсуждаем с Азербайджаном вопросы сотрудничества в вопросе оказания необходимой поддержки стартапам. Мы выражаем благодарность за инициативу проведения этой конференции и надеемся, что она будет долгосрочной. Иран будет оказывать поддержку этому международному мероприятию», – отметил иранский министр.
Министр транспорта и инфраструктуры Турецкой Республики Мехмет Джахид Турхан высоко оценил последние новинки, представленные на выставке Bakutel 2018. Турция одобряет развитие Азербайджана во всех сферах, в том числе, в секторе ИКТ.
Вице-президент компании Huawei Technlogies Грегори Фокс подчеркнул, что сегодня идет диджитализация промышленности  во всем мире. Основными участниками этого процесса являются организации, государственные структуры. По его словам, наблюдения показывают, что до 2020 года мировая экономика будет стремительно развиваться.
Затем конференция продолжилась пленарными сессиями на темы: «Роль широкополосной связи в обеспечении устойчивого развития: вызовы и возможности», «Будущее широкополосного мобильного интернета: 5G и далее». На указанных панелях выступили руководители и представители отдела информационно-коммуникационных технологий и развития Экономической и социальной комиссии ООН по азиатского и тихоокеанскому региону, Кембриджского университета, российского представительства компании Nokia,  Türk Telekom International, Cisco Systems, “KazTransCom”, Türkcell , Türksat,  Wavenet Group of Technologies и др.