Azərbaycanda intellektual e-kitabxanaların formalaşması problemləri araşdırılır
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 12 saylı şöbəsinin 2018-ci il üzrə hesabatının müzakirəsinə həsr olunmuş növbəti seminarı keçirildi. Hesabatı təqdim edən şöbə müdiri Mədinə Səidova şöbədə yerinə yetirilən elmi-tədqiqat işlərindən söz açdı. Məruzəçi e-elmin formalaşması problemləri üzrə elmi jurnalların və tədqiqatçıların fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi üçün indekslərin işlənilməsi, beynəlxalq akademik bazalarda mövcud “yırtıcı nəşriyyat” və “oğurlanmış jurnal”ların aşkarlanması və onlardan qorunma yolları, Azərbaycanda intellektual e-kitabxanaların formalaşması problemləri və s. istiqamətlərində araşdırmaların aparıldığını qeyd etdi.
O, həmçinin cari ildə “Tədqiqatçıların və elmi əsərlərin qiymətləndirilməsi üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi” adlı dissertasiya işinin müdafiəsinin keçiriləcəyini diqqətə çatdırdı.
M.Səidova cari il ərzində elmi-innovasiya və praktiki fəaliyyət, elmi-pedaqoji fəaliyyət, elmi-praktiki nəticələrin KİV-də təbliği və reklam-marketinq işinin təşkili, kadr potensialının gücləndirilməsi və digər cari işlər haqqında da ətraflı məlumat verdi.
Hesabat ətrafında müzakirələr aparıldı, suallar cavablandırıldı.
Seminarda, həmçinin 14 dekabr 2018-ci il tarixində institutda keçiriləcək “İnformasiya təhlükəsizliyinin aktual multidissiplinar elmi-praktiki problemləri” IV respublika konfransına təqdim olunacaq məqalələr müzakirə olundu.

Problems of formation of intelligent e-libraries in Azerbaijan are investigated
The next seminar devoted to the discussion of the report of the Department № 12 of the Institute of Information Technology of ANAS for 2018 was held. The reporter- Madina Saidova talked about the research work carried out in the department. The reporter said that research was being carried out in the directions of developing indexes for evaluating the performance of scientific journals and researchers on the problems of the e-science, ways of identifying “predatory publishing”and “theft journals” in international academic databases, problems of formation of intelligent e-libraries in Azerbaijan, etc.
She also noted that this year defense of the dissertation work "Development of methods and algorithms for the evaluation of researchers and scientific publications" will be held.
During the current year M.Saidova gave detailed information on scientific-innovation and practical activity, scientific-pedagogical activity, promotion of scientific-practical results in Mass Media and organization of advertising-marketing work, strengthening of personnel potential and etc.
At the seminar the articles were also discussed, which will be presented at the IV Republican conference “Actual multidissiplinary scientific-practical problems of information security" to be held at the institute on December 14, 2018.