AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Elmi şurasının iclasında 2 saylı şöbənin 2018-ci ili əhatə edən hesabatı dinlənildi. İnstitutun şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yadigar İmamverdiyev şöbənin cari ildə elmi-tədqiqat fəaliyyəti, elmi seminar və konfranslarda məruzələr, tanınmış elmi jurnallarda məqalələrin nəşri və s. ilə bağlı görülmüş işlər haqqında məlumat verdi.
Bildirdi ki, informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması problemləri istiqamətində AR Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun “Böyük verilənlər mühitində informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması metodları və alqoritmlərinin işlənməsi və onların bəzi tətbiqləri” və ARDNŞ-in Elm Fondunun “DeepOil-ML: İntellektual neft mədənləri üçün Deep Learning əsasında yeni texnologiyaların işlənməsi” qrant layihələri çərçivəsində tədqiqatlar aparılmışdır.
Alim cari ildə şöbədə “E-dövlətin informasiya təhlükəsizliyinin idarə edilməsi metodlarının işlənməsi”, “Kompüter şəbəkələrinin intellektual monitorinqi üçün metod və modellərin işlənilməsi”, “Bulud texnologiyalarında informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi”, “Kiber-fiziki sistemlərdə informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi metodları”, “Şəbəkə təhlükəsizliyinin monitorinqi üçün intellektual sistemin işlənilməsi” mövzuları üzrə aparılan araşdırmaların nəticələrinin nüfuzlu elmi jurnallarda nəşr olunduğunu diqqətə çatdırdı.
Şöbə müdiri, hesabat ilində həmçinin informasiya təhlükəsizliyinin menecmenti problemləri, e-dövlətdə e-imza infrastrukturunun sintezi üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi, informasiya təhlükəsizliyi insidentlərinin idarə edilməsinə yanaşmalar, eləcə də kompüter şəbəkələrinin təhlükəsizliyinin qiymətləndirilməsi və botnetlərin aşkarlanması üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi ilə bağlı yerinə yetirilmiş tədqiqat işləri barədə məlumat verdi.
Məruzəçi elmi-innovasiya fəaliyyətindən bəhs edərək qeyd etdi ki, bu istiqamət üzrə bir sıra qrant layihələrdə iştirak edilmiş, “İnformasiya təhlükəsizliyinin aktual multidissiplinar elmi-praktiki problemləri” IV respublika konfransının keçirilməsi üzrə hazırlıq işləri yerinə yetirilmişdir.
Y.İmamverdiyev şöbə əməkdaşlarının elmi-texniki konfranslarda, seminarlarda və simpoziumlarda 15 tezislə iştirak etdiyini və tanınmış elmi jurnallarda 33 məqalənin dərc edildiyini bildirdi.
Alim şöbədə elmi-pedaqoji və elmi-təşkilati fəaliyyət, elmi-praktiki nəticələrin KİV-də təbliği və beynəlxalq elmi əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlər haqqında ətraflı məlumat verdi.
Hesabat ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıldı, çoxsaylı suallar cavablandırıldı. Elmi şuranın qərarı ilə şöbənin hesabatı qənaətbəxş hesab edildi.

Problems of information security are being investigated
At the meeting of the Scientific Board of the Institute of Information Technology of ANAS the report of the department №2 for the year 2018 was listened. Head of Department of the Institute, Ph.D. in Technical Sciences, Associate Professor, Yadigar Imamverdiyev informed about the scientific research activities of the department, lectures at scientific seminars and conferences, publication of articles in well-known scientific journals and others.
He noted that in the field of information security problems, researches were carried out on grant projects : “Development Methods and Algorithms for Ensuring Information Security in Big Data and Some Applications” funded by the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan  and“DeepOil-ML: Development of new technologies for Intelligentl Oil Fields based on Deep Learning “funded by SOCAR Science Foundation.
Head of departmnet gave information about research works on the development of methods and algorithms for synthesis of e-signature infrastructure in the e-government, approaches to information security management, as well as development of methods and algorithms for evaluation of computer network security and detection of botnets.
Speaking about scientific and innovation activities, the speaker noted that a number of grant projects have been implemented and preparatory works for the IV Republican conference on “Topical multidisciplinary scientific-practical problems of information security" have been carried out.
Y. Imamverdiyev noted that the employees of the department had 15 theses in scientific-technical conferences, seminars and symposiums and 33 articles were published in well-known scientific journals.
The scientist gave detailed information about the scientific-pedagogical and scientific-organizational activities in the department, the promotion of scientific-practical results in mass media and the measures implemented within international scientific cooperation.