AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Elmi şurasının iclasında 2 saylı şöbənin 2018-ci ili əhatə edən hesabatı dinlənildi. İnstitutun şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yadigar İmamverdiyev şöbənin cari ildə elmi-tədqiqat fəaliyyəti, elmi seminar və konfranslarda məruzələr, tanınmış elmi jurnallarda məqalələrin nəşri və s. ilə bağlı görülmüş işlər haqqında məlumat verdi.
Bildirdi ki, informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması problemləri istiqamətində AR Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun “Böyük verilənlər mühitində informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması metodları və alqoritmlərinin işlənməsi və onların bəzi tətbiqləri” və ARDNŞ-in Elm Fondunun “DeepOil-ML: İntellektual neft mədənləri üçün Deep Learning əsasında yeni texnologiyaların işlənməsi” qrant layihələri çərçivəsində tədqiqatlar aparılmışdır.
Alim cari ildə şöbədə “E-dövlətin informasiya təhlükəsizliyinin idarə edilməsi metodlarının işlənməsi”, “Kompüter şəbəkələrinin intellektual monitorinqi üçün metod və modellərin işlənilməsi”, “Bulud texnologiyalarında informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi”, “Kiber-fiziki sistemlərdə informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi metodları”, “Şəbəkə təhlükəsizliyinin monitorinqi üçün intellektual sistemin işlənilməsi” mövzuları üzrə aparılan araşdırmaların nəticələrinin nüfuzlu elmi jurnallarda nəşr olunduğunu diqqətə çatdırdı.
Şöbə müdiri, hesabat ilində həmçinin informasiya təhlükəsizliyinin menecmenti problemləri, e-dövlətdə e-imza infrastrukturunun sintezi üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi, informasiya təhlükəsizliyi insidentlərinin idarə edilməsinə yanaşmalar, eləcə də kompüter şəbəkələrinin təhlükəsizliyinin qiymətləndirilməsi və botnetlərin aşkarlanması üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi ilə bağlı yerinə yetirilmiş tədqiqat işləri barədə məlumat verdi.
Məruzəçi elmi-innovasiya fəaliyyətindən bəhs edərək qeyd etdi ki, bu istiqamət üzrə bir sıra qrant layihələrdə iştirak edilmiş, “İnformasiya təhlükəsizliyinin aktual multidissiplinar elmi-praktiki problemləri” IV respublika konfransının keçirilməsi üzrə hazırlıq işləri yerinə yetirilmişdir.
Y.İmamverdiyev şöbə əməkdaşlarının elmi-texniki konfranslarda, seminarlarda və simpoziumlarda 15 tezislə iştirak etdiyini və tanınmış elmi jurnallarda 33 məqalənin dərc edildiyini bildirdi.
Alim şöbədə elmi-pedaqoji və elmi-təşkilati fəaliyyət, elmi-praktiki nəticələrin KİV-də təbliği və beynəlxalq elmi əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlər haqqında ətraflı məlumat verdi.
Hesabat ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıldı, çoxsaylı suallar cavablandırıldı. Elmi şuranın qərarı ilə şöbənin hesabatı qənaətbəxş hesab edildi.

Исследуются проблемы обеспечения информационной безопасности
На заседание Научного совета Института информационных технологий НАНА заслушан годовой отчет Отдела №2 за 2018 год. Заведующий отделом, доктор философии по технике, доцент Ядигяр Имамвердиев рассказал о научно-исследовательской деятельности отдела, о докладах на научных семинарах и конференциях, о публикации статей в известных научных журналах.
Он отметил, что в рамках грант проектов «Разработка методов и алгоритмов обеспечения информационной безопасности в условиях больших данных и некоторые их применения» Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики и «DeepOil-ML: разработка новых технологий на основе Deep Learning для интеллектуальных нефтяных месторождений» Научного фонда SOCAR были проведены исследования.
Ученый довел до сведения, что результаты исследований на темы «Разработка методов управления информационной безопасности э-государства», «Разработка методов и алгоритмов интеллектуального мониторинга компьютерных сетей», «Разработка методов и алгоритмов обеспечения информационной безопасности в облачных технологиях», «Методы обеспечения информационной безопасности в киберфизических системах», «Разработка интеллектуальной системы мониторинга сетевой безопасности» опубликованы в престижных научных журналах.
Выступивший рассказал о научно-инновационной деятельности отдела. Он отметил, что был реализован ряд грант проектов и проведены подготовительные работы по IV республиканской научно-практической конференции «Актуальные мультидисциплинарные научно-практические проблемы информационной безопасности».
Я.Имамвердиев отметил, что за текущий год сотрудники отдела участвовали в научно-технических конференциях, семинарах и симпозиумах с 15 тезисами и 33 статьи были опубликованы в известных научных журналах.
Ученый проинформировал о научно-экспертной и научно-организационной деятельности отдела, о пропаганде научно-практических результатов в средствах массовой информации.
В заключение состоялся обмен мнениями относительно отчета, были озвучены ответы на вопросы. Деятельность отдела признали удовлетворительной.