AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, institutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov, şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyev və baş mütəxəssis Oqtay Ələkbərovun həmmüəllifi olduqları “Mobil hesablamada virtual maşınların seçilməsi üçün skyline operatoru” (The skyline operator for selection of virtual machines in mobile computing) adlı məqalə nüfuzlu “International Journal of Modern Education and Computer Science” jurnalında nəşr olunub.
Məqalədə naqilsiz şəhər miqyaslı şəbəkələrin (Wireless Metropolitan Area Networks-WMAN) baza stansiyalarının yaxınlığında yerləşdirilən cloudletlərin texniki imkanlarını nəzərə alaraq mobil istifadəçilərin sorğularının (məsələlərin və ya proqram əlavələrinin) balanslı şəkildə onlarda yaradılan virtual maşınlarda yerləşdirilməsi məsələsinin bir həlli verilmişdir. Bu məqsədlə istifadəçinin məsələnin həllinə qoyulmuş tələbləri (məsələnin həll vaxtı və xərci) təmin edən virtual maşınların (VM) seçilməsi üçün cloudletlər əsasında iyerarxik strukturlu arxitektura və alqoritm təklif edilmişdir. İkikriteriyalı seçim məsələsinin həlli üçün VM çoxluğundan skyline operatoru əsasında optimal VM-in seçilməsi üçün yanaşma təklif edilmişdir.
Bu məqalə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun qrant layihəsi (№ EİF-2014-9(24)-KETPL-14/02/1) çərçivəsində hazırlanıb.

Статья на тему «Оператор skyline для отбора оптимальных виртуальных машин» (The skyline operator for selection of virtual machines in mobile computing), соавторами которой являются директор Института информационных технологий НАНА, академик Расим Алигулиев, заместитель директора института по технологиям, доктор философии по технике, доцент Рашид Алекперов, заведующий отделом, член-корреспондент НАНА, доктор технических наук Рамиз Алыгулиев и заведующий сектором Октай Алекперов, опубликована в престижном журнале «International Journal of Modern Education and Computer Science».
В статье представлено решение проблемы сбалансированного размещения запросов мобильных пользователей в созданных в них виртуальных машинах с учетом технических возможностей cloudlet, размещенных близи базовых станций беспроводных сетей городского масштаба (Wireless Metropolitan Area Networks-WMAN).
Эта статья была подготовлена в рамках грант проекта Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики (Qrant № EİF-2014-9(24)-KETPL-14/02/1).