AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, institutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov, şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyev və baş mütəxəssis Oqtay Ələkbərovun həmmüəllifi olduqları “Mobil hesablamada virtual maşınların seçilməsi üçün skyline operatoru” (The skyline operator for selection of virtual machines in mobile computing) adlı məqalə nüfuzlu “International Journal of Modern Education and Computer Science” jurnalında nəşr olunub.
Məqalədə naqilsiz şəhər miqyaslı şəbəkələrin (Wireless Metropolitan Area Networks-WMAN) baza stansiyalarının yaxınlığında yerləşdirilən cloudletlərin texniki imkanlarını nəzərə alaraq mobil istifadəçilərin sorğularının (məsələlərin və ya proqram əlavələrinin) balanslı şəkildə onlarda yaradılan virtual maşınlarda yerləşdirilməsi məsələsinin bir həlli verilmişdir. Bu məqsədlə istifadəçinin məsələnin həllinə qoyulmuş tələbləri (məsələnin həll vaxtı və xərci) təmin edən virtual maşınların (VM) seçilməsi üçün cloudletlər əsasında iyerarxik strukturlu arxitektura və alqoritm təklif edilmişdir. İkikriteriyalı seçim məsələsinin həlli üçün VM çoxluğundan skyline operatoru əsasında optimal VM-in seçilməsi üçün yanaşma təklif edilmişdir.
Bu məqalə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun qrant layihəsi (№ EİF-2014-9(24)-KETPL-14/02/1) çərçivəsində hazırlanıb.

An optimistic virtual machine based approach proposed for the Skyline operator
An article "The skyline operator for selection of virtual machines in mobile computing'' co-authored by Director of the Institute of Information Technology of ANAS, academician Rasim Alguliev, deputy director on technology of the institute, doctor of technical sciences Rashid Alakbarov, department head, correspondent member of ANAS, doctor of technical sciences Ramiz Aliguliyev and chief specialist Oktay Alakbarov was published in “International Journal of Modern Education and Computer Science” journal.
The article provides a solution to the problem of placing mobile users’ queries (tasks or software applications) on a balanced virtual machine (VMs) developed on cloudlets placed near base stations of the Wireless Metropolitan Area Networks (WMAN) taking into account their technical capabilities. For this purpose, hierarchically structured architecture and algorithm based on cloudlets are proposed for the selection of virtual machines that provide the requirements (solution time and cost) to the solution of the user’s task. An approach to the optimal VM selection is proposed for the solution of Bi-Criteria selection out of the set of VMs based on the Skyline operator.
This article was prepared within the grant project of the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan (EIF-2014-9 (24) -KETPL-14/02/1).
It should be noted that the journal "International Journal of Modern Education and Computer Science" is included to  "CrossRef", "Google Scholar", EBSCO, "JournalSeek".