Akademik Rasim Əliquliyev: “Ölkəmizdə İKT sahəsində insan resurslarının əsasını gənclər təşkil edir”
24 Oktyabr 2018 - 10:52 | Görüşlər
AMEA-nın akademik-katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev oktyabrın 23-də “Fairmont Baku” otelində istedadlı və yaradıcı gənclərin III Respublika toplantısı çərçivəsində gənclərlə görüşdü.
Görüşdə çıxış edən akademik R.Əliquliyev ölkə rəhbərliyinin gənclər siyasətinə müvafiq olaraq keçirilən bu kimi tədbirlərin gənclər siyasətinin daha səmərəli həyata keçirilməsi, cəmiyyətin sosial-iqtisadi, mədəni-mənəvi həyatında fəal iştirak edən gənclərin innovativ potensialının üzə çıxarılması, gənc nəslin müasir informasiya-kommunikasiya texnologiyalarından (İKT) səmərəli istifadəyə təşviq edilməsi kimi hədəflərə xidmət etdiyini dedi. Alim ölkəmizdə müxtəlif sahələrdə fəaliyyət göstərən, yaradıcı və intellektual fəaliyyətlə məşğul olan gənclərin sayının artırılmasına böyük önəm verildiyini, bu gənclərin cəmiyyətin əsas hərəkətverici qüvvəsini təşkil etdiyini bildirdi.
Müasir dövrdə biliklər cəmiyyətinin qurulmasında gənclərin böyük rola malik olduğunu söyləyən akademik gənclərdən ibarət biliklər iqtisadiyyatı ordusunun yaradılmasının zəruriliyini vurğuladı.
“Hazırda ölkəmizdə informasiya texnologiyaları sahəsində insan resurslarının əsasını gənclər təşkil edir”, – deyən akademik son 15 il ərzində Azərbaycanda İKT sahəsində əldə olunan nailiyyətlərin artdığını, Azərbaycanın kompüter elmləri sahəsi üzrə nəşr olunan məqalələrin sayına görə Cənubi Qafqaz ölkələri arasında ön sırada olduğunu vurğuladı.
Alim qeyd etdi ki, ölkəmizdə informasiya təhlükəsizliyi sahəsinin önəmini nəzərə alaraq bu istiqamətdə ali məktəblərə qəbulun 7 dəfə artırılması informasiya texnologiyaları üzrə kadrların yetişdirilməsinə göstərilən diqqətin bariz nümunəsidir.
AMEA rəhbərliyi tərəfindən gənclər siyasətinə xüsusi önəm verildiyini, gənclərin inkişafı, intellektual potensialının artırılması, daha geniş miqyasda elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətə cəlb edilməsi, ölkənin ictimai, sosial və mədəni həyatında rolunun artırılması üçün kompleks tədbirlərin görüldüyünü qeyd edən R.Əliquliyev bildirdi ki, akademiyanın əsas hədəflərindən biri də gənclərin elmi və təşkilati fəaliyyətinə dəstək vermək, onları müasir dövrün tələbləri səviyyəsində yüksəkixtisaslı peşəkar kadr kimi yetişdirməkdir.
Daha sonra müzakirələr aparıldı, akademik Rasim Əliquliyev ölkəmizdə İKT-nin tətbiqi, elektron tullantılar, “yaşıl” texnologiyalar, proqram mühəndisliyinin tədrisi, informatikanın müxtəlif sahələrə tətbiqi ilə yaranan multidistiplinar elm sahələri və s. məsələlər ətrafında gəncləri maraqlandıran sualları cavablandırdı.

Academician Rasim Alguliev: "In our country, youth is the basis of human resources in the field of ICT"
24 October 2018 - 10:52 | Meetings
Academician -secretary of ANAS, director of the Institute of Information Technology, academician Rasim Alguliyev,  met with youth at the III Republican meeting of talented and creative youth at Fairmont Baku on 23 October.
Academician R. Alguliev noted that such events held in accordance with youth policy of the country serve  to carry out more effective implementation of youth policy, reveal the innovative potential of young people actively participating in the socio-economic, cultural and spiritual life of society, encourage the younger generation to effectively use modern information and communication technologies (ICTs).
He noted that young people have a great role in building a knowledge society in modern times and stressed the necessity of establishing an army of knowledge-based knowledge of academic youth.
“At present, young people are the main human resources in the field of information technologies in our country "- he noted. Academician emphasized that over the past 15 years the achievements in the field of ICT in Azerbaijan have increased and is among the leaders in the South Caucasus for the number of articles published in the field of computer science in Azerbaijan.
The scientist noted that taking into account the importance of information security in our country, the increase of admission to universities by 7 times is a clear example of the attention paid to the training of IT specialists.
Afterward, academician Rasim Alguliev spoke about the application of ICT in our country, e-waste, "green" technologies, software engineering, multidisciplinary science fields created by the application of informatics in various fields and answered the questions of young people.