E-təhsilin fərdiləşdirilməsi üçün sosial şəbəkələrdən istifadənin üstünlükləri araşdırılıb
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 10 saylı şöbəsinin növbəti elmi seminarı keçirildi. “Elektron təhsilin fərdiləşdirilməsi üçün sosial şəbəkələrdən istifadə” mövzusunda məruzəni təqdim edən şöbənin əməkdaşı Lalə Zeynalova bildirdi ki, informasiya texnologiyaları sahəsində əldə olunan elmi nailiyyətlər XXI əsrin əvvəllərində fərdi təhsil konsepsiyasının (Personal Learning) inkişafına gətirib çıxarıb. Məruzəçinin sözlərinə görə, təhsilin fərdiləşdirilməsi təhsil alanlara nə, nə vaxt və necə öyrədildiyini seçmək imkanı verir.
O, artıq dünyanın bir çox ölkələrinin ali təhsil müəssisələrində təhsilin idarəolunması sisteminin tətbiq olunduğunu söylədi. Təhsilin fərdiləşdirilməsi üçün sosial şəbəkələrin də geniş tətbiq olunduğunu bildirən L.Zeynalova sosial texnologiyaların tələbələrin öz ideyalarını yayması, elmi işlərinin nəşri, multimedia məlumatlarının yerləşdirilməsi, qrup üzvləri ilə öz problemlərinin həll üsullarının birgə öyrənilməsi, faylların mübadiləsi və s. imkan verdiyini dedi.
Məruzəçi sosial şəbəkələrdən məlumatların analizinin informasiyanın toplanması, təmizlənməsi, ilkin məlumatların işlənməsi, istifadəçi məlumatlarında dəyişikliklərin izlənilməsi, məlumat analizi üçün metodun seçimi, qrafiki strukturun qurulması və məlumatların vizuallaşdırılması kimi mərhələlərdən ibarət olduğunu diqqətə çatdırdı.
“Ali məktəb tələbələri tərəfindən sosial şəbəkələrdə mübadilə edilən informasiyanın strukturu və məzmununun analizi üçün məlumatların klasterləşməsi metodlarından istifadə etmək olar”, – deyə bildirən L.Zeynalova qeyd etdi ki, ali təhsil müəssisəsinin pedaqoq və təlimatçıları şəbəkədən əldə olunan informasiyanın analizi əsasında ayrı-ayrı şagirdlərin və qrupların maraqları və üstünlük verdikləri sahələr haqqında məlumat almaq imkanı əldə edirlər. Bu informasiya müəllimlərə elektron kursun məzmununu təkmilləşdirmək və onu təhsil alanların fərdi sorğuları əsasında qurmağa kömək edir.

Advantages of using social networks to personalize e-learning investigated
The next scientific seminar of Department No. 10 was held at the Institute of  Information Technology of ANAS. Lala Zeynalova, an employee of the department presented the report on "Use of social networks to personalize e-learning". Scientific achievements in the field of information technologies led to the development of the individual learning concept at the beginning of the XXI century, she said. According to the speaker, the individualization of education allows the students to choose what, when and how they are taught.
She said the education management system was applied in higher education institutions in many countries around the world. Leyla Zeynalova noted that social networks are widely used for personalization of the education and the social technologies cover the students' own ideas, publish their scientific works, place multimedia information, collaborate with group members to solve their problems, exchange files and so on.
The reporter said that data analysis from social networks consisted of stages such as gathering, clearing, initial data processing, monitoring changes in user data, a method for data analysis, graphical structure build-up and data visualization.
“Data clustering methods can be used to analyze the structure and content of information exchanged in social networks by high school students”, - she noted.